Raporty specjalne

poleć serwis drukuj

Wymowna nieobecność Polski na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz w Izraelu

01-27-2020

W liście polskiego...
W V Światowym Forum...
- Najstraszniejsza...
- Planując...
- Fabryki śmierci i...
W filmach...

– Podjąłem słuszną decyzję. Nie powinniśmy autoryzować tak zafałszowanego przekazu historycznego – tymi słowami prezydent Andrzej Duda skomentował to, co wydarzyło się podczas V Światowego Forum Holocaustu w Jerozolimie. Wzięło w nim udział 46 szefów państw, m.in. Izraela, Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec i Rosji, a przedstawiona wersja historii znacznie odbiegała od prawdy. Prezydent Duda nie wziął udziału w tym wydarzeniu z uwagi na brak możliwości zabrania głosu.  

V Światowe Forum Holocaustu odbyło się w czwartek 23 stycznia br. Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Jego organizatorem był związany z Kremlem oligarcha Mosze Kantor, co zdaniem wielu komentatorów i polityków miało duży wpływ na program wydarzenia, w tym na fakt, iż nie przewidziano przemówienia prezydenta Polski. Głos, poza gospodarzami, dostali natomiast prezydent Rosji Władimir Putin, wiceprezydent USA Mike Pence, prezydent Francji Emmanuel Macron, następca brytyjskiego tronu książę Karol oraz prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

„Nigdy więcej”

Państwo Izrael wyciągnęło wnioski z Holokaustu, tak jak świat wyciągnął wnioski. Dziś rasizm i ideologie nienawiści są lepiej zrozumiane. To, co zaczęło się nienawiścią wobec Żydów, nie kończy się na Żydach – mówił premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Najwięcej emocji budziło przemówienie Putina, który od kilku tygodni oskarżał Polskę o wywołanie wraz z Niemcami II wojny światowej. Tym razem jednak przywódca Rosji nie powtórzył tych kłamstw.                     

Zbrodnie nazistów, zaplanowane przez nich „ostateczne rozwiązanie” to jedna z najczarniejszych kart historii współczesnej. Naziści planowali ten los dla wielu innych narodów Rosjan, Białorusinów, Ukraińców, Polaków – mówił Putin w Jerozolimie. – Nie zapomnimy o tym, że w tej zbrodni byli wspólnicy, którzy okrucieństwem często prześcigali swych panów. Fabryki śmierci i obozy koncentracyjne obsługiwali nie tylko naziści, ale i ich wspólnicy – dodał.

Następnie głos zabrał wiceprezydent USA Mike Pence. – Planując zniszczenie kultury polskiej, naziści dawali polskim miastom niemieckie nazwy. Dlatego naziści nazwali obóz Auschwitz. W ciągu 5 lat istnienia w obozie zginął ponad milion istnień – przypominał. – Tu w Jerozolimie jednoczymy się, prawie 50 narodów, by powiedzieć jednym głosem: nigdy więcej – dodał.

Prezydent Niemiec przypomniał, że to jego rodacy stali za próbą „zdehumanizowania i usunięcia wszelkiej pamięci o milionach osób”. – Stoję przed pomnikiem Yad Vashem jako człowiek i jako Niemiec. Chylę czoło w głębokim smutku. Ci, którzy dopuścili się tych zbrodni, byli Niemcami. Także ci, którzy milczeli w ciszy, byli Niemcami. Największa zbrodnia w historii jest winą moich rodaków. Najstraszniejsza wojna w dziejach miała początek w moim kraju – powiedział Frank-Walter Steinmeier.

Celowe błędy?

O ile mowy przywódców państw nie zawierały historycznych kłamstw, o tyle nie uniknięto ich w wyświetlonych podczas Forum filmach. W jednym z nich na mapie, podpisanej jako „Nazistowski podbój 1942”, polskie kresy z granic II RP wyświetlono jako... Białoruś. Jako oddzielne państwo pokazano też... Prusy Wschodnie, które od 1933 do 1945 roku były częścią III Rzeszy. Ta sama mapa pojawiła się przy „wyzwalaniu Europy” przez Armię Czerwoną w 1942 roku. Ale największe kontrowersje wzbudziła prezentowana na filmach sugestia, że II wojna światowa rozpoczęła się od ataku III Rzeszy na sowiecką Rosję, jak również to, że w zasadzie nie odnotowano udziału Polaków w walce z hitlerowskimi Niemcami.

 – Sądzę, że było to wcześniej przygotowane, po prostu zniekształcono historię – skomentował pokazaną w Jerozolimie nową wersję historii prezydent Duda. – To jeszcze raz potwierdza, że podjąłem słuszną decyzję nie będąc tam, bo gdybym tam był, to byłoby mi trudno znieść tę sytuację, a musiałbym ją znieść w milczeniu, bo nie udzielono mi tam głosu – dodał. Prezydent Polski podziękował również wiceprezydentowi USA za przypomnienie tragicznej sytuacji, w jakiej w 1939 roku znalazła się Polska.

Lekcja historii

Stanowisko Polski w sprawie historii II wojny światowej prezydent Duda przypomniał światu w liście opublikowanym m.in. we francuskim dzienniku „Le Figaro”, niemieckim „Die Welt” oraz „Washington Post”.

Prezydent Polski przypomniał w nim, że w Auschwitz zgładzono nie tylko ponad milion Żydów, ale i tysiące osób innych narodowości, w tym Polaków, Romów, Sinti oraz jeńców wojennych z Armii Czerwonej. „Ten sam los spotkał miliony Żydów zamordowanych w innych niemieckich nazistowskich obozach śmierci: w Treblince, Sobiborze, Bełżcu, Kulmhofie, Stutthofie oraz dziesiątkach innych” – dodał Andrzej Duda.              

W liście polskiego prezydenta znalazła się informacja, której zabrakło w Jerozolimie, czyli o tajnym porozumieniu Hitlera i Stalina z 23 sierpnia 1939 roku. „Zakładało ono odebranie wolności i suwerenności państwom Europy środkowej i wschodniej, a zainicjowana wówczas bliska współpraca obu totalitarnych reżimów trwała do ostatnich godzin przed atakiem, którym nazistowskie Niemcy zaskoczyły ZSRR 22 czerwca 1941 roku” – czytamy.

Andrzej Duda przypomniał również działania Polaków i Polskiego Państwa Podziemnego na rzecz ratowania Żydów, za co groziła śmierć. „Społeczność żydowska w przedwojennej Polsce należała do najliczniejszych w całej historii tego narodu. Spośród 6 milionów obywateli Rzeczypospolitej, którzy zginęli w wyniku II wojny światowej (to ponad jedna piąta całej populacji), aż 3 miliony stanowili polscy Żydzi. I to oni byli największą grupą ofiar Holokaustu” – napisał prezydent RP, podkreślając, że prawdy o Holokauście „nie wolno zniekształcać i instrumentalizować dla jakichkolwiek motywów”.

Arkadiusz Rogowski

wróć

Fotorelacje

Motocykliści, rowerzyści i kierowcy w Amerykańskiej Częstochowie

Motocykliści, rowerzyści i kierowcy z Nowego Jorku, New Jersey i Connecticut oraz z Chicago przybyli do Amerykańskiej Częstochowy, aby oddać hołd Maryi Jasnogórskiej oraz św. Janowi Pawłowi II. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com