Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Do uchwały SN...

Uchwała Sądu Najwyższego sparaliżuje sądy?

01-26-2020

Sędziowie wybrani przez nową Krajową Radę Sądownictwa nie mają prawa orzekać – uznał 23 stycznia 2020 roku Sąd Najwyższy, a jako adresatów wskazał zarówno sędziów sądów powszechnych, wojskowych, jak i własnej Izby Dyscyplinarnej. Innego zdania jest Ministerstwo Sprawiedliwości, które oświadczyło, że uchwała jest nieważna i została wydana z rażącym naruszeniem Konstytucji.

Nienależyta obsada sądu (...) albo sprzeczność składu sądu z przepisami prawa (…) zachodzi, gdy w składzie sądu bierze udział osoba powołana na urząd sędziego Sądu Najwyższego na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej w trybie określonym przepisami ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o KRS – orzekł Sąd Najwyższy w składzie połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Zdaniem sędziów SN obecna KRS nie jest organem „niezależnym”.

Uchwała SN stwierdza jednocześnie, że wydane dotąd przez powołanych przez nową KRS sędziów wyroki są ważne, a rozpoczęte już przez nich sprawy mają być kontynuowane. Sędzia SN Włodzimierz Wróbel stwierdził, że to uchwała na przyszłość, ponieważ to, że „władze nie potrafią sensownie reformować wymiaru sprawiedliwości, nie może się odbywać kosztem obywateli”.

Ministerstwo Sprawiedliwości uznało, iż uchwała SN nie jest prawnie wiążąca, gdyż dzień wcześniej postępowanie w sprawie sporu kompetencyjnego między SN a Sejmem i Prezydentem RP wszczął Trybunał Konstytucyjny, a to zgodnie z Konstytucją RP zawiesza bieg postępowania przed SN. Ponadto MS uznało, iż SN przekroczył swoje kompetencje, ponieważ w myśl prawa „żaden sąd nie może badać, a tym bardziej kwestionować, nominacji sędziowskich ani ustaw regulujących status sędziów i sposób wyboru kandydatów”.

Do uchwały SN zastosowali się niektórzy sędziowie wybrani przez nową KRS. Tak było m.in. w Katowicach, gdzie odroczono kilka spraw.

Również 23 stycznia br. Sejm RP przyjął ustawę o odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów m.in. za kwestionowanie istnienia stosunku służbowego innego sędziego lub skuteczności jego powołania.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Webster

W piątek, 7 lutego, Klub PACC rozbrzmiewał tanecznymi rytmami. Podczas polskiego wieczoru walentynkowego o muzykę do tańca zadbali Paweł Kosztyla i Robert Powaza – czyli założyciele radia Nasze Radio Nowa Anglia, jedynej polskiej audycji radiowej w Nowej Anglii (można słuchać na fali 97.5 FM) – oraz Voy Anuszkiewicz. Zabawa taneczna była połączona ze smacznym poczęstunkiem i niespodzianką dla każdej z obecnych na imprezie pań. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com