Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Fot....

Pluszowy papież budzi kontrowersje

01-23-2020

Ma 43 centymetry i jest wykonana ręcznie przez polskiego producenta. „Przytul Jana Pawła II i szerz dobro w swojej rodzinie!” – pod takim hasłem jest reklamowana. Przytulanka nawiązująca do sylwetki św. Jana Pawła II kosztuje ok. 150 zł. Kupić ją można poprzez stronę internetową fundacji Ruah, odpowiedzialnej za stworzenie maskotki, oraz w kilku sklepach z dewocjonaliami.

„Przytulanka jest wyjątkowo miła w dotyku. Wykonana z najwyższej jakości tkanin bawełnianych. Twarz, podeszwy stóp oraz atrybut wykonane są metodą wysokiej jakości nadruku. Użyte barwniki są całkowicie bezpieczne dla dzieci. Wypełniona jest najwyższej jakości, antyalergiczną kulką silikonową. Można ją prać w całości w pralce, w temperaturze 30 stopni” – reklamują produkt dystrybutorzy.  W opisie produktu można przeczytać też, że „Jan Paweł II to postać, którą powinno znać każde dziecko, szczególnie polskie” oraz że to „świetny prezent z okazji chrztu, komunii świętej, bierzmowania, urodzin, imienin, dla księdza, siostry zakonnej i na wiele innych okazji”. Podkreślone zostało, że przytulanka została „stworzona z miłości do Polski”.

Przytulanka wzbudziła wśród Polaków wiele emocji. Komentujący zwracają uwagę na twarz papieża nadrukowaną na zabawce i zastanawiają się, czy handlowanie takim produktem jest stosowne i czy dzieci będą potrafiły traktować maskotkę z należnym szacunkiem. Natomiast Kamila Drzewiecka, producent i szefowa fundacji Ruah, tłumaczy, że „postaci świętych czy postaci biblijne to herosi, którzy z pewnością więcej nauczą dzieci niż Batman czy Spiderman”. – Jan Paweł II uczy dzieci godności i miłości w rodzinie. Dziś dzieci już nie pamiętają, kim był, a to nasz obowiązek przekazać im to, co po sobie zostawił – dodaje. Zapewnia też, że produkcja pluszaków w tej formie była konsultowana z Watykanem. Na stronie internetowej fundacji widnieje informacja, że dochód ze sprzedaży pluszaków przeznaczony będzie na cele statutowe Fundacji. W ofercie fundacji są też maskotki nawiązujące do sylwetek innych świętych, m.in. św. Faustyny Kowalskiej czy św. Franciszka z Asyżu. Ciekawostką jest, że dwa lata temu podobne rozbieżne opinie wzbudziła pluszowa maskotka przedstawiająca Jezusa, wprowadzona do sprzedaży przez firmą Dystrybucja Katolicka. Maskotka o nazwie „Pluszak Pan Jezus” nadal jest do nabycia na stronie www.dystrybucjakatolicka.pl i kosztuje o kilkadziesiąt złotych mniej niż papież.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Wirtualny Polsko-Amerykański Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie

Kierownictwo Festiwalu w porozumieniu z ojcami paulinami podjęło decyzję o przeprowadzeniu pierwszego w historii Sanktuarium Wirtualnego Polsko-Amerykańskiego Festiwalu. Festiwal odbył się w internecie, 7 września, w godzinach 4-8 pm. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com