Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
9 stycznia Sejm RP...

Razem przeciw kłamstwom Putina

01-11-2020

„Nie ma zgody na zamianę katów z ofiarami” – napisał premier Mateusz Morawiecki w odpowiedzi na skandaliczne słowa prezydenta Rosji. Pod koniec 2019 roku Władymir Putin stwierdził, że Polska współpracowała z Niemcami nazistowskimi i pchała Hitlera do zbrodni przeciwko polskim i europejskim Żydom. Oburzenie tymi kłamstwami wyraził szybko niemal cały świat.

Putin zaatakował Polskę, przypisując Józefowi Lipskiemu – ambasadorowi RP w Berlinie w latach 30. XX wieku – obietnicę postawienia Hitlerowi pomnika w Warszawie, jeśli udałoby mu się „rozwiązać problem żydowski, wysyłając Żydów do kolonii w Afryce na pewną śmierć”.
Był swołoczą i antysemicką świnią, nie można powiedzieć inaczej – powiedział Putin, przekonując, że tuż przed II wojną światową dyplomata rozmawiał z Adolfem Hitlerem o możliwości wysłania europejskich Żydów do Afryki. Co więcej, zdaniem Putina przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, lecz... pakt monachijski z 1938 roku.

Słowa Putina wywołały nad Wisłą duże emocje. Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki postanowili, że oficjalną odpowiedź wystosuje ten drugi. W oświadczeniu z 29 grudnia premier napisał o „śmiertelnym żniwie nazizmu, faszyzmu i komunizmu”. – Oczywistością jest to, kto za te zbrodnie odpowiada – i czyj sojusz rozpoczął II wojnę światową, najbardziej morderczy konflikt w dziejach ludzkości – dodał, wskazując na podpisany 23 sierpnia 1939 roku pakt Ribbentrop-Mołotow.

„Bez współudziału Stalina w rozbiorze Polski i bez surowców naturalnych, które Stalin dostarczał Hitlerowi, niemiecka machina zbrodni nie opanowałaby Europy. Ostatnie pociągi z dostawami jechały z ZSRR do Niemiec 21 czerwca 1941 roku – na dzień przed tym, gdy Niemcy hitlerowskie zaatakowały dotychczasowego sojusznika. Dzięki Stalinowi Hitler mógł bezkarnie podbijać kolejne kraje, zamykać Żydów z całego kontynentu w gettach i przygotowywać Holokaust – jedną z największych zbrodni w historii ludzkości” – czytamy w oświadczeniu.

W czwartek 9 stycznia Sejm RP przez aklamację przyjął uchwałę potępiającą „prowokacyjne i niezgodne z prawdą wypowiedzi przedstawicieli najwyższych władz Federacji Rosyjskiej”. Tuż po jej przyjęciu powstali i bili brawo wszyscy posłowie poza jednym – Januszem Korwinem-Mikke.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com