Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Zgodnie z...

Posiedzenie Rady Gabinetowej

01-11-2020

Niestabilna sytuacja na Bliskim Wschodzie, obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau oraz reakcja na skandaliczne słowa Władymira Putina były głównymi tematami obradującej 7 stycznia 2020 roku Rady Gabinetowej, czyli obrad rządu pod przewodnictwem prezydenta Polski.

Andrzej Duda zapowiedział, że nie weźmie udziału w Światowym Forum Holokaustu 23 stycznia w Jerozolimie z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Powodem takiej decyzji jest fakt, iż w programie wydarzenia organizatorzy nie przewidzieli przemówienia prezydenta Polski.

Stanowisko całego polskiego rządu i moje jako prezydenta jest jednoznaczne: albo Polska będzie mogła zabrać głos, albo prezydent Rzeczypospolitej nie powinien brać udziału w tym wydarzeniu – stwierdził jednoznacznie Andrzej Duda. Prezydent dodał, że tym najważniejszym dniem, w którym świat od wielu lat obchodzi Światowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu jest 27 stycznia, a miejscem teren byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

W odniesieniu do napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska stara się działać na rzecz wspólnego stanowiska Paktu Północnoatlantyckiego, jednocześnie poszukując mechanizmów deeskalacji i pokojowego rozwiązania napięć. – Jesteśmy świadomi, że każda iskra może doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu, dlatego staramy się łagodzić tę trudną sytuację – powiedział premier.

Parlamentarna opozycja domagała się od prezydenta Dudy zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego. „Konflikt USA–Iran jest potencjalnie niebezpieczny dla naszych obywateli i żołnierzy w Iraku oraz naszych rodaków w Iranie; ich bezpieczeństwo musi być priorytetem ponad bieżącymi sporami politycznymi” – napisał marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Andrzej Duda odpowiedział, że jej zwoływanie ma „wyłącznie podtekst polityczny i ma wyłącznie służyć celom jakiejś kampanii, którą ktoś chce prowadzić po stronie opozycyjnej”.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com