Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Wizualizacja łuku...

Kontrowersje wokół sposobu upamiętnienia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

11-30-2019

Projekt budowy Łuku Triumfalnego w Warszawie, upamiętniającego polskie zwycięstwo nad Armią Czerwoną w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, nie jest niczym nowym. Już w 2014 r. taki sposób uczczenia tego ważnego historycznego wydarzenia zaproponowała fundacja Jana Pietrzaka – Towarzystwo Patriotyczne.

Władze Warszawy pozostawały sceptyczne, a sam pomysł nie wydawał się bliski realizacji, jednak wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego sprawiła, że Łuk Triumfalny triumfalnie powrócił na usta wszystkich. Premier zapewnił, że Bitwa Warszawska zostanie upamiętniona w stolicy i zarzucił, że to niezbyt chętne do współpracy władze Warszawy są winne temu, że dotychczas w stolicy nie ma monumentu upamiętniającego to wydarzenie. Zadeklarował też, że popiera pomysł budowy na Wiśle Łuku Triumfalnego. Zapowiedzi te poruszyły – i podzieliły opinię publiczną.

Jest potrzebny Polsce, niezbędny dla Polaków – tak o łuku triumfalnym upamiętniającym Bitwę Warszawską, który miałby stanąć w Warszawie, mówi jego pomysłodawca Jan Pietrzak. A twórca wizji Marek Skrzyński przekonuje, że pomnik nie byłby tylko do podziwiania. – Będzie to fantastyczne miejsce do rodzinnych spacerów i atrakcja turystyczna. Z brzegu mogą być poprowadzone kładki do każdego z dwóch pylonów u podstawy łuku. Na górę będzie można wjechać panoramicznymi windami i zjechać na druga stronę rzeki. Projekt przygotuję za darmo – mówi.

Zwolennicy uważają, że to godny i wyjątkowy sposób upamiętnienia Bitwy Warszawskiej oraz że łuk stałby się atrakcją turystyczną kojarzoną z Warszawą.

Przeciwnicy argumentują, że łuk triumfalny wywodzący się z epoki starożytnego Rzymu nijak nie nawiązuje do polskiego zwycięstwa, przekonują, że koszt takiej inwestycji byłby olbrzymi, a pieniądze te można wykorzystać w lepszy i bardziej praktyczny sposób i powołują się na walory estetyczne, tudzież ich brak, twierdząc, że łuk stałby się koszmarkiem (tudzież „koszmarzyskiem”, bowiem wg projektu ma być wysoki na 150 metrów i szeroki na 50 metrów) architektonicznym stolicy.

Co ciekawe, w uchwale z lipca tego roku Rada Miasta Warszawy zdecydowała o wybudowaniu pomnika upamiętniającego Bitwę Warszawską – ma on jednak powstać przy placu Na Rozdrożu, a nie na Wiśle. Konkurs na dokładny wygląd pomnika ma zostać rozpisany jeszcze przed końcem roku.

Czy zatem będą dwa pomniki, czy jeden, a jeśli jeden, to czyj pomysł będzie święcił triumfy? Na razie cieszyć może fakt, że dzięki tej sytuacji często mówi się o Bitwie Warszawskiej, zaliczanej do jednych z najważniejszych bitew w historii świata, szkoda jednak, że po raz kolejny ważna historyczna rocznica zamiast łączyć, dzieli Polaków…

JLS

wróć

Fotorelacje

Fala protestów i zamieszek po śmierci George’a Floyda w Bostonie

W całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty, których zarzewiem stała się śmierć podczas aresztowania 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda w Minneapolis. Demonstracje odbywają się również w Bostonie, niestety w wielu przypadkach przeradzając się w zamieszki, którym towarzyszą akty wandalizmu i kradzieże. Miejsce mają też starcia z policją, funkcjonariusze zostali obrzuceni m.in. zamrożonymi butelkami z wodą, cegłami i kamieniami. Fot. Facebook.com, screenshots

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com