Raporty specjalne

poleć serwis drukuj

Firmy z Ameryki zainteresowane budową elektrowni jądrowej w Polsce

11-30-2019

18 listopada br. w...
Przedstawiciel...
W Forum udział...

18 listopada 2019 r. w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju w Warszawie odbyło się Polsko-Amerykańskie Forum Przemysłu Jądrowego. Forum Przemysłu zostało zorganizowane przez Ministerstwo Energii pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, przy wsparciu merytorycznym Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (US Department of Energy), Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie, Amerykańskiej Izby Przemysłu Jądrowego (US Nuclear Industry Council), Instytutu Energii Nuklearnej (Nuclear Energy Institute) oraz polskiej Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska.

W wydarzeniu udział wzięło blisko 200 przedstawicieli sektora przemysłu jądrowego, w tym przedstawiciele przedsiębiorstw ze Stanów Zjednoczonych, którzy zaprezentowali swoją ofertę dla polskiej energetyki. Spotkanie w Warszawie to kolejny krok ku wprowadzeniu w życie planów budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce.

Polska od pewnego czasu systematycznie rozwija współpracę energetyczną ze Stanami Zjednoczonymi. Jednym z jej elementów może być realizacja projektu pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju. Budowa atomu ma przyczynić się do zapewniania stabilnych źródeł energii i pomóc w realizacji celów polityki klimatycznej – podkreślali uczestnicy Forum. Polska i Stany Zjednoczone od ubiegłego roku podpisały serię umów w sprawie współpracy przy budowie w naszej ojczyźnie elektrowni jądrowej. Najnowszy projekt Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r. przewiduje budowę 6 reaktorów o mocy 6-9 GW, uruchamianych stopniowo od 2033 r.

Ponad roku temu rozpoczęliśmy formalny dialog ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie współpracy energetycznej. Od tego czasu mamy dość wiele spotkań i dyskusji na różnych poziomach: technicznym, praktycznym i politycznym. Podpisaliśmy memorandum w sprawie cywilnej współpracy w zakresie cywilnego wykorzystania energetyki jądrowej – powiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Zaznaczył, że energetyka jądrowa to część polskiej strategii energetycznej, która musi zostać dostosowana tak, aby spełniać unijne wymogi emisji CO2.

Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Tomasz Nowacki podkreślił w swoim wystąpieniu, że rozwój rodzimego przemysłu to wymierne korzyści dla całej polskiej gospodarki. – Mało kto wie, że 60 polskich firm w ciągu ostatnich 10 lat było zaangażowanych w 40 projektów jądrowych w 24 krajach świata na trzech kontynentach m.in. w Kanadzie, Indiach czy Japonii – poinformował zebranych dyrektor.

Głos w tej sprawie zabrała także Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. – Odkąd przyjechałam do Polski, jednym z moich priorytetów jest realizacja celów związanych z zapewnieniem polityki bezpieczeństwa energetycznego. Zrobiliśmy znaczący postęp w tym kierunku. To efekt ciężkiej pracy nie tylko rządu, ale i sektora prywatnego. Przez lata komunizmu Polska nie była w stanie rozwijać energetyki jądrowej – stwierdziła.

Na Forum obecny był także Theodore Garrish, przedstawiciel amerykańskiego Departamentu ds. Energii. Garrish zwracał uwagę na to, że sektor energetyczny jest ważny dla zapewnienia bezpieczeństwa państwa. – Przy wsparciu naszych firm możemy Polsce pomóc w budowaniu potencjału. Przynosimy też doświadczenie regulacyjne, w sprawie tego jak to zrobić tak wydajnie i bezpiecznie jak to możliwe – zapewniał.

David Durham w imieniu Westinghouse Electric Company wyraził wolę współpracy z Polską. Podkreślił, że spółka ma doświadczenie w realizacji projektów jądrowych, które chce zaoferować polskim partnerom przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że elektrownia jądrowa to w obliczu zmian klimatycznych rozwiązanie konieczne oraz że priorytetem przy realizacji projektu będzie maksymalne bezpieczeństwo na każdym jego etapie.

Nowa elektrownia ma powstać na Pomorzu (Żarnowiec, Lubiatowo-Kopalino). Za taką lokalizacją przemawia nie tylko dostęp do potrzebnej z powodów technicznych wody, ale przede wszystkim brak w regionie dużych elektrowni.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Fala protestów i zamieszek po śmierci George’a Floyda w Bostonie

W całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty, których zarzewiem stała się śmierć podczas aresztowania 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda w Minneapolis. Demonstracje odbywają się również w Bostonie, niestety w wielu przypadkach przeradzając się w zamieszki, którym towarzyszą akty wandalizmu i kradzieże. Miejsce mają też starcia z policją, funkcjonariusze zostali obrzuceni m.in. zamrożonymi butelkami z wodą, cegłami i kamieniami. Fot. Facebook.com, screenshots

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com