Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
TVP chciało w tym...

Stary niedźwiedź mocno śpi... czyli koniec marzeń o „Sylwestrze Marzeń” pod Wielką Krokwią w Zakopanem

11-30-2019

Informacja o tym, że w tym roku „Sylwester Marzeń” transmitowany w Telewizji Polskiej miałby się odbyć pod Wielką Krokwią, zelektryzowała opinię publiczną. Szybko zaczęły pojawiać się zarówno głosy aprobaty, jak i sprzeciwu. Zdaniem niektórych wybranie właśnie tej lokalizacji na imprezę sylwestrową mogłoby mieć negatywny wpływ na zwierzęta żyjące na terenie mieszczącego się tam Tatrzańskiego Parku Narodowego.

„(…) Wybuchy petard, ogni sztucznych, muzyka płynąca z ogromnych głośników wybudzi i wystraszy tatrzańską zwierzynę. W górach, tuż obok skoczni, niedźwiedzie mają swoje gawry. Istnieje poważne ryzyko, że się obudzą. Konsekwencje tego mogą być nieobliczalne (…)” – apelował w swojej petycji „Tygodnik Podhalański”. Swój niepokój wyrazili również m.in. ekolodzy oraz mieszkańcy Zakopanego. Kilkaset osób w sobotę, 16 listopada przemaszerowało Krupówkami w proteście przeciw planom TVP. Na czele pochodu uczestnicy na noszach nieśli kukłę niedźwiedzia brunatnego naturalnych rozmiarów. Protestujący nieśli także transparenty z napisami: „Okaż kulturę chroń naturę” czy „Nie dla Sylwestra pod Wielką Krokwią”.

Protesty skłoniły organizatorów do zmiany lokalizacji. – Aby sylwester łączył, by nie wzbudzał negatywnych emocji, a nie dzielił, w tym roku wrócimy do lokalizacji na Równi Krupowej – poinformował prezes TVP Jacek Kurski.

Imprezy sylwestrowe pod hasłem „Sylwester Marzeń” w Zakopanem odbywają się od 2016 roku. W zeszłym roku w wydarzeniu wzięło udział ponad 70 tysięcy osób, a TVP 2, gdzie sylwester był transmitowany na żywo, pobiła rekord oglądalności – średnio relację oglądało prawie sześć i pół miliona widzów, a w szczytowym momencie – prawie 8 milionów.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Opłatek Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w New Jersey

4 grudnia w Cracovia Manor w Wallington, NJ odbyło się przyjęcie opłatkowe dla członków PSFCU ze stanów New Jersey i Pensylwania. Tu także ponad dwieście osób składało sobie życzenia i łamało się tradycyjnym opłatkiem, który poświęcił proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wallington, ks. Feliks Marciniak. Spotkanie rozpoczęło się od koncertu kolęd w wykonaniu członków Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, którzy przebywają na tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Fot. PSFCU

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
12-14-2019
Ddoroczne spotkanie opłatkowe w sali parafialnej przy kościele św. Józefa w Orlando
12-15-2019
Spotkanie opłatkowe w Klubie Sobieski w Greenacres
12-21-2019
Bożonarodzeniowe karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
12-24-2019
Wigilia w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
12-31-2019
Zabawa sylwestrowa w Klubie Sobieski w Greenacres
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com