Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
TVP chciało w tym...

Stary niedźwiedź mocno śpi... czyli koniec marzeń o „Sylwestrze Marzeń” pod Wielką Krokwią w Zakopanem

11-30-2019

Informacja o tym, że w tym roku „Sylwester Marzeń” transmitowany w Telewizji Polskiej miałby się odbyć pod Wielką Krokwią, zelektryzowała opinię publiczną. Szybko zaczęły pojawiać się zarówno głosy aprobaty, jak i sprzeciwu. Zdaniem niektórych wybranie właśnie tej lokalizacji na imprezę sylwestrową mogłoby mieć negatywny wpływ na zwierzęta żyjące na terenie mieszczącego się tam Tatrzańskiego Parku Narodowego.

„(…) Wybuchy petard, ogni sztucznych, muzyka płynąca z ogromnych głośników wybudzi i wystraszy tatrzańską zwierzynę. W górach, tuż obok skoczni, niedźwiedzie mają swoje gawry. Istnieje poważne ryzyko, że się obudzą. Konsekwencje tego mogą być nieobliczalne (…)” – apelował w swojej petycji „Tygodnik Podhalański”. Swój niepokój wyrazili również m.in. ekolodzy oraz mieszkańcy Zakopanego. Kilkaset osób w sobotę, 16 listopada przemaszerowało Krupówkami w proteście przeciw planom TVP. Na czele pochodu uczestnicy na noszach nieśli kukłę niedźwiedzia brunatnego naturalnych rozmiarów. Protestujący nieśli także transparenty z napisami: „Okaż kulturę chroń naturę” czy „Nie dla Sylwestra pod Wielką Krokwią”.

Protesty skłoniły organizatorów do zmiany lokalizacji. – Aby sylwester łączył, by nie wzbudzał negatywnych emocji, a nie dzielił, w tym roku wrócimy do lokalizacji na Równi Krupowej – poinformował prezes TVP Jacek Kurski.

Imprezy sylwestrowe pod hasłem „Sylwester Marzeń” w Zakopanem odbywają się od 2016 roku. W zeszłym roku w wydarzeniu wzięło udział ponad 70 tysięcy osób, a TVP 2, gdzie sylwester był transmitowany na żywo, pobiła rekord oglądalności – średnio relację oglądało prawie sześć i pół miliona widzów, a w szczytowym momencie – prawie 8 milionów.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Fala protestów i zamieszek po śmierci George’a Floyda w Bostonie

W całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty, których zarzewiem stała się śmierć podczas aresztowania 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda w Minneapolis. Demonstracje odbywają się również w Bostonie, niestety w wielu przypadkach przeradzając się w zamieszki, którym towarzyszą akty wandalizmu i kradzieże. Miejsce mają też starcia z policją, funkcjonariusze zostali obrzuceni m.in. zamrożonymi butelkami z wodą, cegłami i kamieniami. Fot. Facebook.com, screenshots

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com