Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
5 listopada, były...

Donald Tusk nie wystartuje w wyborach prezydenckich!

11-06-2019

We wtorek, 5 listopada, były premier Polski, a obecny Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że nie wystartuje w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w Polsce.

Uważam, że możemy te wybory wygrać, ale do tego potrzebna jest kandydatura, która nie jest obciążona bagażem trudnych, niepopularnych decyzji, a ja takim bagażem jestem obciążony od czasów, kiedy byłem premierem – wyjaśnił. Dodał, że o swojej decyzji oznajmia już teraz, ponieważ nie chciałby w żaden sposób utrudniać opozycji procesu wyłaniania kandydatów.

Decyzja byłego szefa rządu jest szeroko komentowana przez polityków w Polsce. Pojawiają się głosy, że Donald Tusk przestraszył się potencjalnej porażki w wyborach oraz że to ostateczne pożegnanie byłego premiera z polską polityką. – Donald Tusk jest realistą, a jednocześnie kwestie ambicjonalne nie pozwoliły mu na ryzyko, żeby po zakończeniu pełnienia funkcji w Radzie Europejskiej poniósł klęskę w Polsce – ocenił lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.

Są też jednak opinie, że jest to racjonalna decyzja, a ogłoszona z takim wyprzedzeniem czasowym pozwoli Koalicji Obywatelskiej lepiej przemyśleć wybór kandydata.

„Donald Tusk nie będzie kandydować na urząd Prezydenta RP, wielu odetchnie, wielu będzie zawiedzionych; decyzję należy uszanować: – napisał na Twitterze senator Koalicji Obywatelskiej Bogdan Zdrojewski.

Donald Tusk pokazał ponownie, że jest dojrzałym i doświadczonym politykiem. Ze względu na swoje doświadczenie i kontakty międzynarodowe byłby świetnym Prezydentem RP. Niestety, ze względu na bagaż polityczny, znacznie gorszym, bo polaryzującym kandydatem — skomentowała na Twitterze szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Kto będzie kontrkandydatem Andrzeja Dudy z ramienia Platformy w wyborach prezydenckich w 2020 r.? Na „giełdzie nazwisk” często wymieniana jest Małgorzata Kidawa-Błońska, obecna marszałek Sejmu, która odniosła spory sukces w wyborach parlamentarnych w tym roku. Pada również nazwisko prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, jednak on sam nie deklarował nigdy publicznie chęci startu w wyborach prezydenckich.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Listopadowe uroczystości w Amerykańskiej Częstochowie

Główne uroczystości w intencji zmarłych odbyły się w tym roku w niedzielę, 3 listopada. Tysiące wiernych w tym dniu nawiedziło Sanktuarium w Doylestown, uczestnicząc w mszach świętych, przystępując do sakramentu pojednania oraz modląc się nad grobami swoich bliskich. Głównej mszy świętej o godz. 12:30 pm przewodniczył o. Jan Michalak, podprzeor klasztoru. Fot. Grzegorz Tymiński

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
11-23-2019
125-lecie parafii Sacred Heart w New Britain
11-23-2019
Karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
11-23-2019
Zabawa Andrzejkowa
11-24-2019
Spektakl „Promieniowanie” w Klubie Sobieski w Greenacres
11-24-2019
Msza św. z modlitwą o uzdrowienie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Stockbridge
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com