Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
5 listopada, były...

Donald Tusk nie wystartuje w wyborach prezydenckich!

11-06-2019

We wtorek, 5 listopada, były premier Polski, a obecny Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że nie wystartuje w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w Polsce.

Uważam, że możemy te wybory wygrać, ale do tego potrzebna jest kandydatura, która nie jest obciążona bagażem trudnych, niepopularnych decyzji, a ja takim bagażem jestem obciążony od czasów, kiedy byłem premierem – wyjaśnił. Dodał, że o swojej decyzji oznajmia już teraz, ponieważ nie chciałby w żaden sposób utrudniać opozycji procesu wyłaniania kandydatów.

Decyzja byłego szefa rządu jest szeroko komentowana przez polityków w Polsce. Pojawiają się głosy, że Donald Tusk przestraszył się potencjalnej porażki w wyborach oraz że to ostateczne pożegnanie byłego premiera z polską polityką. – Donald Tusk jest realistą, a jednocześnie kwestie ambicjonalne nie pozwoliły mu na ryzyko, żeby po zakończeniu pełnienia funkcji w Radzie Europejskiej poniósł klęskę w Polsce – ocenił lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.

Są też jednak opinie, że jest to racjonalna decyzja, a ogłoszona z takim wyprzedzeniem czasowym pozwoli Koalicji Obywatelskiej lepiej przemyśleć wybór kandydata.

„Donald Tusk nie będzie kandydować na urząd Prezydenta RP, wielu odetchnie, wielu będzie zawiedzionych; decyzję należy uszanować: – napisał na Twitterze senator Koalicji Obywatelskiej Bogdan Zdrojewski.

Donald Tusk pokazał ponownie, że jest dojrzałym i doświadczonym politykiem. Ze względu na swoje doświadczenie i kontakty międzynarodowe byłby świetnym Prezydentem RP. Niestety, ze względu na bagaż polityczny, znacznie gorszym, bo polaryzującym kandydatem — skomentowała na Twitterze szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Kto będzie kontrkandydatem Andrzeja Dudy z ramienia Platformy w wyborach prezydenckich w 2020 r.? Na „giełdzie nazwisk” często wymieniana jest Małgorzata Kidawa-Błońska, obecna marszałek Sejmu, która odniosła spory sukces w wyborach parlamentarnych w tym roku. Pada również nazwisko prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, jednak on sam nie deklarował nigdy publicznie chęci startu w wyborach prezydenckich.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com