Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Protesty wyborcze...

Sąd Najwyższy odrzucił protesty wyborcze Prawa i Sprawiedliwości

11-03-2019

Pod koniec października br. Sąd Najwyższy odrzucił wniosek Prawa i Sprawiedliwości o ponowne przeliczenie głosów we wskazanych okręgach do Senatu. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych przychyliła się do stanowiska Państwowej Komisji Wyborczej, iż wnioski bez uzasadnienia nie mogą mieć dalszego biegu. A to oznacza, że skład Senatu pozostanie bez zmian.

Komitet Wyborczy PiS złożył sześć protestów wyborczych. Domagał się ponownego przeliczenia głosów w senackich okręgach, gdzie z niedużą przewagą wygrali kandydaci opozycji – nr 12 (Toruń), nr 92 (Konin), nr 95 (Kalisz), nr 96 (Kalisz), nr 100 (Koszalin) oraz nr 75 (Katowice).  

W okręgu nr 92 obejmującym powiaty: gnieźnieński, słupecki, średzki, śremski, wrzesiński wygrał były poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Arndt, zdobywając o 1,484 głosy więcej niż były senator PiS Robert Gaweł. W tym okręgu było około 3 tys. głosów nieważnych, co zdaniem KW PiS mogło mieć wpływ na ostateczny wynik.

Sąd Najwyższy postanowił jednak, że głosy w okręgach nr 12, 75 i 92 nie będą ponownie liczone. Uznał, że protesty PiS nie spełniały warunków formalnych do merytorycznego rozpoznania i opierały się na „abstrakcyjnych zarzutach i żądaniach”.    

„Konieczne jest opisanie konkretnych okoliczności, w jakich doszło do naruszenia prawa wyborczego. Zarzuty abstrakcyjne, wskazujące na hipotetyczną, potencjalną możliwość naruszenia przepisów prawa wyborczego nie odpowiadają wymogom Kodeksu wyborczego i są niedopuszczalne. Nadto każdy zarzut powinien zostać poparty dowodem albo wskazaniem dowodu” – czytamy w uzasadnieniu Sądu Najwyższego.

Do rozpatrzenia Sądu Najwyższego pozostają jeszcze trzy wnioski KW PiS. Najmniejsza różnica głosów była w okręgu nr 100, obejmującym Koszalin oraz powiaty koszaliński, sławieński, szczecinecki. Wygrał tu były poseł Platformy Obywatelskiej Stanisław Gawłowski, który kandydował z własnego komitetu. Zdobył 44,956 głosów (33.67 proc.), zaledwie o 320 więcej niż Krzysztof Nieckarz z PiS (44,636 – 33.43 proc.). Niewiele mniej uzyskał niezależny Krzysztof Berezowski (43,933 wyborców – 32.90 proc.). W swoim wniosku KW PiS zwróciło uwagę na dużą liczbę głosów nieważnych – 3,344 – co w ujęciu procentowym stanowiło ponad dwukrotnie więcej niż średnia krajowa.

Z kolei w senackim okręgu nr 75 (Katowice) wygrała wiceprezeska partii Wiosna Gabriela Morawska-Stanecka. Otrzymała 64,172 głosy (50.93 proc.), zaś jej kontrkandydat, senator PiS minionej kadencji Czesław Ryszka (PiS), o 2,349 mniej (49.07 proc.). Tu również liczba głosów nieważnych była spora – 3,749.      

Na rozpatrzenie w SN czekają również trzy protesty wyborcze złożone przez KW Koalicji Obywatelskiej. Dotyczą one okręgów senackich nr 2 (Jelenia Góra), nr 26 (Zgierz) oraz nr 59 (Suwałki). Wygrali w nich niedużą liczbą głosów kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. W przypadku okręgu nr 26 KW KO napisała, że na wynik wyborów mógł mieć wpływ symbol graficzny KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni przy nazwisku jej kandydata Krzysztofa Stefana Habury, ponieważ znajdował się on w... kratce.

Państwowa Komisja Wyborcza nie ingerowała w kształt tego logo. Logo w tej słynnej kratce z prawej strony to była inicjatywa samego komitetu – argumentował odrzucenie tego protestu przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com