Raporty specjalne

poleć serwis drukuj

Zmarł Kornel Morawiecki

10-07-2019

Kornel Morawiecki...

30 września 2019 roku zmarł Kornel Morawiecki – legendarny działacz opozycji antykomunistycznej, przywódca „Solidarności Walczącej”, po 1989 roku poseł i Marszałek Senior Sejmu VIII kadencji. Przyczyną śmierci był rak trzustki. W Jego pożegnaniu wzięły udział setki tysięcy Polaków z całego kraju.

Urodził się w 1941 roku w Warszawie, ale związany był również z Wrocławiem. W czasach PRL był fizykiem i nauczycielem akademickim. Od młodych lat angażował się w działalność opozycyjną. W 1968 roku uczestniczył w strajkach studenckich, protestował przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji oraz stłumieniu przez władze protestu robotników w grudniu 1970 roku. Od 1979 współredagował podziemny „Biuletyn Dolnośląski”. Angażował się w działalność NSZZ „Solidarność”, m.in. jako delegat na pierwszy zjazd
w Gdańsku w 1981 roku.

W 1982 roku, po zdelegalizowaniu przez władze „Solidarności”, założył „Solidarność Walczącą”, która opowiadała się za bezkompromisową walką o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Organizacja liczyła około 2 tysięcy osób. Esbecja aresztowała Kornela Morawieckiego dopiero 9 listopada 1987 roku, po czym jako persona non grata został deportowany z Polski bez możliwości powrotu. Niecały rok później nielegalnie przedostał się do kraju i pozostawał w ukryciu do roku 1990.

W 1988 roku Kornel Morawiecki został odznaczony przez Prezydenta RP na uchodźstwie Kazimierza Sabbata Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Z kolei 27 września 2019 roku prezydent Andrzej Duda, w uznaniu wybitnych osiągnięć w działalności publicznej i państwowej, nadał Kornelowi Morawieckiemu Order Orła Białego.

Uroczystości pogrzebowe trwały 2 dni. W piątek 4 października trumna z ciałem zmarłego Marszałka Seniora została wystawiona w Sali Kolumnowej Sejmu. Dzień później odbyła się msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Uczestniczyła w niej m.in. rodzina i bliscy, prezydent Andrzej Duda, premier Czech Andrej Babiš, a także marszałkowie Sejmu i Senatu oraz przedstawiciele wojska. Ciało Kornela Morawieckiego spoczęło na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Twoje czyny, dobro i wszystko, co nam zostawiłeś, jest silniejsze od śmierci. Ziarno, które zasiałeś, wydało wielki plon – powiedział podczas pogrzebu syn zmarłego, premier Mateusz Morawiecki. – Nie umarłeś cały. Wielkie dzieła, przez to, że dotyczą każdego najmniejszego człowieka, mogą przetrwać ponad czasem – dodał.

Tych, którzy marzyli o niepodległości, było wielu, ale tylko on potrafił to marzenie zmienić w czyn. Zmienić w czyn i to czyn naprawdę niezwykły – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Życie śp. Marszałka Seniora Kornela Morawieckiego było sprzeciwem wobec tego, z czym trudno jest pogodzić się polskiemu patriocie. W działaniach śp. Kornela Morawieckiego dostrzegało się odwagę myśli i odwagę czynu – dodał.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com