Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Ambasador Georgette...

Kiedy koniec wiz?

10-02-2019

– W bardzo krótkim czasie będzie to możliwe, jak tylko zostaną wszystkie dane potwierdzone – w ten sposób prezydent Donald Trump odpowiedział 23 września br. w Nowym Jorku na pytanie o zniesienie wiz dla Polaków. Kiedy szybko okazało się, że współczynnik odmów wjazdu do Ameryki spadł poniżej wymaganego poziomu 3 proc., pojawiło się pytanie, kiedy dokładnie Polska zostanie włączona do programu ruchu bezwizowego? Tzw. proces wdrożeniowy może bowiem trwać od trzech do sześciu miesięcy.

Sam prezydent Trump ocenił podczas spotkania z prezydentem Dudą, że jest to kwestia najbliższych miesięcy. – Za parę miesięcy na pewno uda nam się to doprowadzić do końca. Może pan powiedzieć swoim rodakom w Polsce i w Stanach Zjednoczonych, że prezydentowi Trumpowi się udało, a nikomu innemu się to nie udało – powiedział prezydent Trump do Andrzeja Dudy.           

Z kolei prezydent Duda powiedział dziennikarzom, że skoro warunki zostały spełnione, to być może wizy zostaną zniesione jeszcze przed końcem tego roku.

W wywiadzie dla Polsat News wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha powiedział, że 30 września rozpoczną się wszystkie procedury związane ze zniesieniem wiz. – Bo kończy się ten okres, który jest podstawą wskazania, jaki był stopień odmów, czyli początek października oficjalny komunikat amerykański: tak, Polska spełnia te kryteria – tłumaczył.

Zdaniem Pawła Muchy, „przy dobrze rozłożonym w czasie tym mechanizmie, to może być jeszcze ten rok, a na pewno to jest kwestia nie dłuższa, niż kilku miesięcy”. – Więc ta perspektywa już jest naprawdę namacalna. Absolutnie nie sądzę, że to będzie aż do świąt Wielkiej Nocy. Myślę, że to będzie dużo wcześniej niż święta Wielkiej Nocy, jestem tutaj optymistą, być może to będzie jeszcze perspektywa tegoroczna – dodał wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Optymistką jest również ambasador USA w Polsce, która w rozmowie z tygodnikiem „Do Rzeczy” stwierdziła, że zniesienie wiz będzie możliwe „do końca 2019 roku lub maksymalnie do marca 2020 roku”.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Dzień Pułaskiego w Sarasocie

13 października o godzinie 13:30 w Parku J.D Hamel w Sarasocie na Florydzie zgromadził się tłum ubranych w biało-czerwone stroje przedstawicieli Polonii, by uczcić – po raz pierwszy na zachodnim wybrzeżu Florydy – Dzień Pułaskiego. Fot. Archiwum Polskiej Szkoły w Sarasocie, J. Zagata, Roman Koczwara

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
10-20-2019
Cezary Pazura w Cracovia Manor w Wallington
10-20-2019
Obchody ku czci bł. ks. Popiełuszki w Parafii św. Stanisława Kostki
10-20-2019
Bajki Ignacego Krasickiego w Polskim Domu Narodowym w Hartford
10-21-2019
Prestiżowa nagroda fotograficzna International Photography Awards 2019 dla Polaka
10-25-2019
Koncert Sławomira w Melrose Ballroom
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com