Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Samoloty F-35 to...

Polska chce kupić samoloty F-35

09-20-2019

– To jest najważniejszy w historii kontrakt dla Wojska Polskiego, to jest wprowadzenie polskich sił powietrznych w nową epokę – mówi o planowanym zakupie od Amerykanów 32 samolotów piątej generacji F-35 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 11 września transakcję zatwierdził Departament Stanu USA, a do jej realizacji potrzebna jest jeszcze zgoda Kongresu.

Jak podała agencja DCSA, zatwierdzony przez Departament Stanu pakiet obejmuje 32 myśliwce F-35A w wersji konwencjonalnego startu i lądowania i 33 silniki Pratt & Whitney F-135. Ponadto Polska miałaby otrzymać m.in. środki walki elektronicznej, dowodzenia, kontroli, łączności, komputerowe, nawigacji i identyfikacji, elementy systemu wsparcia eksploatacji ALGS i logistycznego systemu informatycznego ALIS, a także systemy szkoleniowe, części zamienne, wsparcie techniczne i szkoleniowe

Maksymalny koszt takiego zakupu wyceniono na 6.5 mld dolarów, ale ostateczna cena może być niższa. – Ta cena, która została już podana przez Departament Stanu, to cena maksymalna. Rok temu kiedy kupowaliśmy system PATRIOT, maksymalna cena była 10.5 mld dolarów. W negocjacjach osiągnęliśmy cenę niespełna 5 mld dolarów – przypomniał szef MON.

Minister Mariusz Błaszczak podkreśla, że wielozadaniowe samoloty F-35 są Wojsku Polskiemu niezbędne. – Nasza flota musi być zmodernizowana. Chodzi o wycofanie sprzętu postsowieckiego, którego przydatność była sztucznie przedłużana przez ministrów z rządu koalicji PO-PSL. (… ) Mamy świetnych, najlepszych na świecie pilotów. Oni zasługują, żeby dysponować najlepszym sprzętem. (…) Polska dołącza do tej elity państw, które posiadają najnowocześniejsze samoloty dające gwarancje bezpieczeństwa dla naszej ojczyzny i wzmacniające jednocześnie wschodnią flankę NATO, bo my operujemy w skali ponadpaństwowej. Te samoloty będą wykorzystywane, żeby zapewnić bezpieczeństwo w naszej części Europy– mówił szef MON.

Negocjacje cenowe rozpoczną się po wydaniu zgody przez Kongres.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com