Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Minister Mariusz...

Polski generał w Fort Knox

04-01-2021

Polski generał będzie zastępcą dowódcy amerykańskiego V Korpusu w Fort Knox. Kandydaturę zaaprobował 29 marca w Warszawie, w trakcie spotkania z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, dowódca amerykańskiej jednostki generał John Kolasheski.

Minister Mariusz Błaszczak powiedział, że objęcie tak ważnej funkcji przez polskiego oficera to duże wyróżnienie zarówno dla niego, jak i dla całego polskiego wojska: „od połowy tego roku generał Adam Joks będzie zastępcą dowódcy US Army w Kentucky, w Stanach Zjednoczonych. To jest wydarzenie bez precedensu, które dowodzi bardzo bliskich relacji. Doświadczenie generała Joksa, nabyte w Polsce jako dowódcy brygady powietrzno-desantowej, jak i zastępcy szefa sztabu generalnego, a teraz jako dowódcy dowództwa natowskiego, jest bezcenne”.

Wyznaczenie polskiego generała na wysokie stanowisko w amerykańskiej armii to wypełnienie podpisanej w ubiegłym roku polsko-amerykańskiej umowy militarnej. Przewiduje ona między innymi zwiększenie obecności żołnierzy US Army w Polsce o co najmniej tysiąc osób. Umowa uwzględnia także utworzenie w Poznaniu wysuniętego dowództwa V Korpusu amerykańskiego wojska. Dowództwo będzie odpowiadać za ewentualny przerzut wojsk sojuszniczych na teren wschodniej flanki NATO w razie zagrożenia czy kryzysu.

Radio Rampa

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com