Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Przyjmuje się, że...

Celebracja Wielkiego Czwartku, czyli Ostatnia Wieczerza i Eucharystia w przekazie biblijnym

03-31-2021

Post dobiega końca, co oznacza, że wierni są coraz bliżej przeżywania misterium paschalnego Chrystusa. Rozpocznie się ono w Wielki Czwartek. Post zakończy liturgia Wielkiego Czwartku i Wieczerzy Pańskiej. A wszystko to na Jego pamiątkę…

Wielki Czwartek to czas, w którym wierni wspominają i kontemplują wydarzenia przedednia męki Jezusa – od wieczerzy z uczniami, przez ustanowienie Najświętszej Ofiary i sakramentu kapłaństwa, po udrękę w Ogrojcu i ostatecznie pojmanie Chrystusa. Czas ten przepełniony jest symboliką. Wiąże się ona nie tylko z oczekiwaniem dokonania się Triduum Paschalnego, ale i wydarzeniami Wielkiego Czwartku.

Ostatnia Wieczerza

Podstawą przeżywania wydarzeń Wielkiego Czwartku jest wspomnienie Ostatniej Wieczerzy. Z jednej strony była „tylko” ostatnią wspólną uczta Chrystusa z jego uczniami, czasem, w którym przekazał im testament i pozostawił zapowiedź swojej obecność w sakramentach ustanowionej tego wieczora Eucharystii. Równocześnie wieczerza była wychwalaniem Boga, radosnym przeżywaniem i świętowaniem wyprowadzenia Narodu Wybranego z niewoli egipskiej. Zgodnie z żydowskim zwyczajem była to Pascha, w trakcie której celebrowano na nowo zwycięstwo Boga, widome objawienie jego mocy. Ten radosny nastrój przeniesiony został także na Ostatnią Wieczerzę w jej kontekście pożegnalnym – nie było w niej miejsca na smutek. Słowa Jezusa „Gorąco pragnąłem spożyć tę Paschę z wami, zanim będę cierpiał” zawarte w Ewangelii wg św. Łukasza były wyrazem objawienia się pełni miłości Boga – widocznego także w wyjściu izraelitów z niewoli egipskiej.


Główna symbolika związana z liturgią Wieczerzy Pańskiej związana jest z pojednaniem. Jest ono szansą dla grzeszników, dzięki której będą mogli ponownie zasiąść do stołu eucharystycznego. Celebracja podkreśla jedność ofiary i kapłaństwa, ale też poczucie wspólnoty wiernych. Z kolei tradycja obmycia nóg wskazuje ich źródło, czyli miłość i pokorę.


Ustanowienie Eucharystii

Ostatnia Wieczerza upamiętniana w celebracji Wielkiego Czwartku, zgodnie z przekazem zawartym w Ewangelii wg św. Łukasza, była także momentem ustanowienia Eucharystii. „Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: «To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę!». Tak samo i kielich po wieczerzy, mówiąc: «Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana” – tymi słowami Chrystus nie tylko ustanowił sprawowanie Eucharystii, ale i przypisał nowy charakter Passze, czyniąc ją nie tylko celebracją wyjścia z niewoli egipskiej, ale i odkupienia grzechów, które dokonać się miało dzięki jego krwi i ciału. Symbolem miłości Boga, objawionej w trakcie wieczerzy, był akt umycia nóg uczniom przez Jezusa. Stało się ono wyrazem zgody na zbawienie – „Jeśli Cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną”.

Liturgia Wielkiego Czwartku

Obchodom Wielkiego Czwartku towarzyszy także liturgia. Składa się na nią msza święta sprawowana w godzinach porannych w kościołach katedralnych przez biskupa diecezjalnego i prezbiterów. W jej trakcie poświęcane zostają nowe oleje, które będą używane do namaszczeń w czasie chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz podczas namaszczeniu chorych. Ponadto w czasie jej odprawiania dokonuje się odnowienie przyrzeczeń kapłańskich. Ta poranna msza nazywana jest Mszą Krzyżma.

Drugą mszą odbywającą się w Wielki Czwartek – choć należącą już do obchodów Wielkiego Piątku, zgodnie z judaistyczną rachubą czasu – jest uroczysta wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej. Odbywa się ona w kościołach parafialnych i równocześnie rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego, jak i kończy Wielki Post. Jest ona przepełniona symbolami i obrzędami związanymi z Ostatnią Wieczerzą. Jednym z nich jest tradycyjne umywanie nóg, zwane „mandatum novum” – zgodnie ze słowami Chrystusa z Ewangelii wg św. Jana „przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali”. W trakcie Mszy Wieczerzy Pańskiej, po modlitwie odmawianej po przyjęciu komunii, następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu. Symbolizuje ono drogę Jezusa na Górę Oliwną, pojmanie go i więzienie aż do procesu. Adoracja Najświętszego Sakramentu trwa do północy. Wierni w tym czasie modlą się i śpiewają. Po liturgii Wielkiego Czwartku wypełniany jest kolejny z obrzędów związanych z nim – obnażenie ołtarza, z którego zdejmuje się lichtarze, krzyż, obrus i kwiaty. Jest to symbol końca wieczerzy, odarcia Jezusa z szat oraz opuszczenia go. Po zakończeniu obchodów tabernakulum pozostaje puste i otwarte, a wieczna lampka zgaszona…

Anna Miler

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com