Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Janusz Szlechta...
„Lot w stronę...

„Lot w stronę wolności”

02-19-2021

Porwanie samolotu, brawurowa ucieczka z komunistycznej Polski i upragniona wolność, po którą trzeba było przeprawić się aż za ocean – brzmi to jak doskonały materiał na książkę. Potencjał tej historii dostrzegł Janusz Szlechta i opisał ją w swojej najnowszej książce pt. „Lot w stronę wolności”. Książka została wydana pod koniec zeszłego roku przez Oficynę Wydawniczą Impuls w Krakowie i jest szóstą pozycja w literackim dorobku autora.

Zadzwonił redakcyjny telefon. Kiedy podniosłem słuchawkę, usłyszałem miły, ciepły, męski głos: „Nazywam się Krzysztof Wasielewski. Chciałbym spotkać się z panem i porozmawiać. Zależy mi na tym, aby nagłośnić sprawę zbiórki pieniędzy dla Fundacji „Wiedeńczyk”. Mam dużo do opowiedzenia, więc słuchanie mnie będzie wymagało cierpliwości. Czy znajdzie pan dla mnie czas?”. Zaintrygowała mnie ta nieoczekiwana propozycja. Zadzwoniłem raz, potem drugi... Rozmawialiśmy coraz częściej i coraz dłużej. Pan Krzysztof opowiedział mi kawałek swojej historii – relacjonuje Janusz Szlechta, zdradzając, jak rodził się pomysł na książkę.

Krzysztof Wasielewski był żołnierzem i latał jako pilot samolotem An-2 w 13. Pułku Lotnictwa Transportowego. W stanie wojennym tym samolotem uciekł z Krakowa do Wiednia, a ucieczka ta odbiła się głośnym echem nie tylko w Polsce. Na pokładzie uprowadzonego 1 kwietnia 1982 r. z lotniska w Balicach „Antka” znalazło się czterech wojskowych, dwie kobiety i czworo dzieci, z których najmłodsze miało niespełna roczek. Plan ucieczki z komunistycznej Polski do Wiednia był dziełem właśnie Krzysztofa Wasielewskiego. Kiedy Polacy wylądowali w Wiedniu, zajęły się nimi służby austriackie. Następnego dnia przyleciał do Wiednia sam premier ówczesnego rządu PRL Mieczysław Rakowski i domagał się odesłania uciekinierów do Polski. Ale Austriacy ich nie wydali. Krzysztof Wasielewski dosyć szybko, wraz z kilkuletnią córką, trafił do Stanów Zjednoczonych. Jego koledzy z rodzinami też ostatecznie wylądowali w USA, tyle że dwa lata później. Samolot An-2 – z numerem bocznym 7447 – po pewnym czasie wrócił z Wiednia do Polski. Do 2012 roku był w służbie polskiego wojska. Potem trafił do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i zyskał nazwę „Wiedeńczyk”. Powstała nawet Fundacja „Wiedeńczyk” An-2, której najważniejszym zadaniem jest utrzymanie tego samolotu w stanie lotnym. Pan Krzysztof wspiera tę fundację finansowo.

Krzysztof Wasielewski mieszka obecnie nieopodal stolicy stanu Nowy Jork – Albany – i jest zapalonym maratończykiem. Biegać zaczął w wieku 52 lat, ale ma na swoim koncie m.in. maraton w Bostonie i Nowym Jorku. W 2016 roku podjął decyzję, aby przebiec trasę, którą kiedyś, wiele lat temu, wraz z przyjaciółmi, przeleciał samolotem z Krakowa do Wiednia. Tym biegiem, w symboliczny sposób, zamknął historię tamtej ucieczki w stanie wojennym.

Historia tej brawurowej ucieczki jest pasjonująca i niewątpliwie zaciekawi zarówno pasjonatów historii, jak i miłośników literatury przygodowej. Spisana w formie wywiadu-rzeki w książce Janusza Szlechty stanowi doskonałą lekturę.

Joanna Szybiak

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com