Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Te święta Bożego...

Blisko, chociaż daleko

12-17-2020

To nie będą święta jak co roku. Pandemia skutecznie wpłynęła na wiele aspektów codzienności ludzi na całym świecie. Jednym z nich jest z pewnością możliwość wspólnego obchodzenia różnego rodzaju okazji.

Święta, spotkania rodzinne i w gronie znajomych, a także wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturalne zyskały zupełnie nowy wymiar. Zmiany te są konsekwencją wprowadzania obostrzeń, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się pandemii. Niestety w okresie świątecznym oznaczają one, że spora część rodzin nie spędzi Bożego Narodzenia we wspólnym gronie. Na szczęście rozwiązanie może tu przynieść technologia. Jakie są zatem alternatywy?

Co do tego, że tegoroczne święta będą inne niż poprzednie, chyba już nikt nie ma wątpliwości. Z jednej strony decydują o tym względy bezpieczeństwa, z drugiej związane z nimi ograniczenia. Do tej pory wigilia i Boże Narodzenie kojarzyły się przede wszystkim z dużą dawką rodzinności, bliskości w gronie najbliższych. W tym roku wizja spędzenia świąt w ten sposób wydaje się naprawdę odległa – zarówno w przypadku zagranicznych wizyt, jak i tych w obrębie kraju. Zwyczajnie bezpieczniejszą opcją jest pozostanie w domowym zaciszu, bez spotykania się, szczególnie ze starszymi członkami rodziny – to właśnie osoby w podeszłym wieku są najbardziej narażone na ciężkie komplikacje związane z zakażeniem koronawirusem.

Święta na odległość

Niestety, perspektywa spędzenia świąt bez większych spotkań z rodziną od razu nasuwa skojarzenia z samotnością i tęsknotą, tak mocno odczuwanymi w tym wyjątkowym okresie. Na szczęście z pomocą może przyjść technologia! To właśnie rozwiązania bazujące na niej pozwoliły w tym roku zachować choćby pozory normalności w niektórych aspektach życia – umożliwiając na przykład wykonywanie części obowiązków zawodowych w domowym zaciszu i zdalne prowadzenie zajęć szkolnych. Technologia stanęła także na wysokości zadania, jeśli chodzi o możliwość podtrzymywania relacji rodzinnych. Sformułowanie „blisko, chociaż daleko” nabrało dzięki niej nowego wymiaru – bardziej wirtualnego…

Technologia łączenia

Jak dokładnie technologia może pomóc uratować świąteczny nastrój? Nieocenione będą tu wszelkiego rodzaju komunikatory pozwalające na nawiązanie połączenia video. Ich ogromną zaletą – w większości przypadków – jest bardzo intuicyjny wygląd i idąca z nim w parze łatwa obsługa. Kwestie te będą szczególnie ważne, gdy w grę będzie wchodziło nawiązanie kontaktu z osobami starszymi. Dobrą praktyką byłoby przećwiczenie samego łączenia się z członkami rodziny – dzięki temu święta miną nie tylko w rodzinnym, choć wirtualnym gronie, ale i bezproblemowo.

Internetowe komunikatory i aplikacje w czasie świąt pozwolą spędzić ten wyjątkowy czas razem, a równocześnie zachować bezpieczeństwo. W dobie obostrzeń i reżimu sanitarnego – nieco innego zarówno w przypadku USA, jak i Polski – będą one rozwiązaniem, które zapewni wszystkim członkom rodziny kontakt w tym szczególnym okresie. Wystarczy jedynie się połączyć w odpowiednim momencie – przy zastawionym stole, siadając do wigilijnej kolacji, świątecznego śniadania bądź obiadu. Może właśnie takie rozwiązanie pozwoli choć na chwilę zapomnieć o tęsknocie?

Anna Miler

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com