Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

Boże Narodzenie na ekranie

12-22-2020

„Kevin sam w domu”...
„To właśnie miłość”...
Kadr z filmu...

Wśród wielu świeckich tradycji, które wiążą się z Bożym Narodzeniem, nie brak także tych związanych z oglądaniem filmów. Rokrocznie stacje telewizyjne przygotowują w swoich ramówkach propozycje dla wszystkich chcących jeszcze mocniej poczuć świąteczny klimat. Na ekranach w tym wyjątkowym czasie pojawiają się zarówno nowinki tego gatunku, jak i filmy, które od kilkudziesięciu lat nie znikają z list najsłynniejszych produkcji tego typu. Które tytuły to po prostu pozycje obowiązkowe?

Filmy ze świętami w tle – podobnie jak piosenki z tym motywem – są jednym z nieodzownych elementów grudniowych tygodni. Na każdym kroku przypominają o urokach i przywarach tego wyjątkowego okresu. Tak, to warto podkreślić – nie wszystkie produkcje traktują o świętach tylko w superlatywach, nie za każdym razem w roli głównej pojawiała się w nich cudowna atmosfera, podobnie jak nie każda filmowa rodzina marzyła o spędzeniu ich w gronie najbliższych… Pomimo to i dla takich produkcji znalazło się stałe miejsce w sercach widzów zasiadających w okresie świątecznym przed telewizorami.

Zestawienia filmów o tematyce świątecznej zawsze zawierają kilka wspólnych pozycji. Trudno się dziwić – są to największe hity, które w telewizji pojawiają się co roku w okolicy świąt. Cieszą zarówno starszych widzów, spragnionych wytchnienia od codziennej szarości, jak i kochającą pośmiać się młodzież.

„Kevin sam w domu”

Oto film, który otwiera praktycznie każde zestawienie tego typu. Po prostu pozycja obowiązkowa na liście filmów do obejrzenia na święta. W tym przypadku bożonarodzeniowy motyw jest tu pretekstem do tego, by pokazać zmagania Kevina ze złodziejami, próbującymi włamać się do domu chłopca, w którym ten w wyniku zbiegu okoliczności został sam. Równocześnie film odnosi się także do tak ważnych kwestii jak rodzina, relacje z bliskimi, a także samotność – choć nie da się ukryć, że elementy te są nieco przyćmione przez zabawne perypetie, z którymi mierzyć musi się bohater. Trudno w to uwierzyć, ale film w tym roku będzie obchodził swoje 30. urodziny! Tak, premiera produkcji miała miejsce w 1990 roku – w Polsce widzowie musieli czekać jeszcze 2 lata na pierwszy domowy seans.

„To właśnie miłość”

„Love Actually” to kolejny z najpopularniejszych świątecznych filmów wszechczasów. Fabułę wypełnia mieszanka poruszających historii znających się mniej lub bardziej ludzi i przedświątecznego klimatu stanowiącego tło splatających się ze sobą wątków. Twórcy filmu postanowili zaprezentować wiele różnych rodzajów miłości – od tej rodzicielskiej, przez tę skomplikowaną, nie mogącą dojść do skutku, po dopiero kiełkującą. Całość – dopełniona gwiazdorską obsadą, zabawnymi sytuacjami i poruszającymi dialogami – składa się na obraz jednego z najpopularniejszych świątecznych filmów.

„Grinch: Świąt nie będzie”

A gdyby tak świąt miało w tym roku po prostu nie być? Tę ponurą wizję próbuje urzeczywistnić główny bohater filmu, czyli Grinch. Jest on trochę zazdrosnym, zawistnym i wyjątkowo psotnym stworzeniem, które ostatecznie porzuca swój zamiar pod wpływem Cindy Lou Who, a widzów pozostawia z pytaniem o to, czy rzeczywiście nienawidził samych świąt… Historia została oczywiście opatrzona dawką doskonałego aktorstwa, humoru i dziecięcej fantazji.

Anna Miler

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com