Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Polski przewoźnik w...

Ruszyły pierwsze od marca br. regularne połączenia PLL LOT między USA a Polską

11-17-2020

Z dniem 11 listopada Polskie Linie Lotnicze LOT ponownie uruchomiły regularne połączenia między Stanami Zjednoczonymi a Polską. Połączenia zostały zawieszone jeszcze w marcu ze względu na pandemię. Od tamtej pory najpierw organizowane były jedynie loty rządowe w ramach akcji „Lot do domu”, dzięki którym osoby mieszkające na stałe w Polsce miały możliwość powrotu do kraju po tym, gdy na początku wiosny komercyjny ruch lotniczy został praktycznie całkowicie zawieszony.

Następnie, w sezonie letnim, połączenia LOT-u między USA a Polską były realizowane w formie lotów czarterowych. Tylko niektóre z nich można było rezerwować bezpośrednio u przewoźnika, większość pasażerów musiała się zapisywać na nie za pośrednictwem polskich placówek dyplomatycznych. Uruchomienie regularnych lotów od listopada nie oznacza jednak, że zmieniły się przepisy regulujące to, kto może obecnie przekroczyć granice Polski, ani jakie kryteria muszą spełniać obywatele Polski, aby móc wjechać na terytorium USA.

Wznowienie regularnych połączeń transatlantyckich jest skutkiem najnowszego rozporządzenia Rady Ministrów, które weszło w życie 11 listopada i zredukowało listę krajów objętych zakazem międzynarodowych lotów cywilnych do Polski z 34 pozycji do 10. Na liście znajdują się nadal Stany Zjednoczone, jednak za wyjątkiem stanów Nowy Jork i Illinois. Rozporządzenie niestety obowiązuje tylko do 24 listopada i nie wiadomo jeszcze, czy lista krajów objętych zakazem ponownie nie ulegnie zmianie pod koniec miesiąca. Drastycznie pogarszająca się sytuacja związana z wirusem Covid-19 zarówno w Polsce, jak i w USA może spowodować, że całe Stany Zjednoczone znajdą się ponownie na liście, co oznaczałoby, że połączenia transatlantyckie mogłyby ponownie przyjąć charakter lotów czarterowych. Ciężko sobie wyobrazić jednak, że przywrócenie regularnych połączeń mogłoby trwać zaledwie dwa tygodnie.

Dla osób planujących podróż do Polski w okresie świątecznym kolejną dobrą wiadomością są ceny biletów, które są znaczne niższe niż w poprzednich latach w tym samym sezonie. Przykładowy bilet w dwie strony między Nowym Jorkiem a Warszawą w klasie ekonomicznej (economy standard) na podróż między 10 a 30 grudnia z wszystkimi opłatami kosztuje na stronie przewoźnika $540.31. Bilet z Chicago w tej samej klasie w terminie od 11 do 30 grudnia to koszt $622.17. Zmiany w częstotliwości połączeń krajowych mogą jednak utrudnić podróż osobom chcącym się dostać z Warszawy do innych polskich miast.

LOT potwierdził również, że bezpośrednie loty z San Francisco do Warszawy, których inauguracja miała nastąpić w tym roku, ruszą od czerwca 2021 r. Ruszyła też już sprzedaż biletów na drugie po Los Angeles połączenie polskiego przewoźnika z Kalifornią.

W informacji wystosowanej do biur podróży z 13 listopada LOT poinformował również, że gotowy jest pomóc w dystrybucji szczepionki przeciw Covid-19, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Przewoźnik posiada certyfikat IATA CEIV Pharma, który świadczy o wysokim standardzie usług cargo w transporcie produktów farmaceutycznych. „Informacja na temat szczepionki jest nadzieją na stopniową odbudowę branży turystycznej oraz popyt na międzynarodowe połączenia” – napisał w komunikacie dyrektor sprzedaży LOT-u.

WEM

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com