Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Kotylion to kokarda...

Opowiedz dziecku o Polsce!

11-09-2020

Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada, to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. W tym roku przypada 102. rocznica tego wydarzenia. Jak ją godnie uczcić, a jednocześnie w przystępny sposób wytłumaczyć dziecku, co dokładnie świętujemy?

Kto Ty jesteś? Polak mały!

11 listopada dla dzieci jest okazją do rozmów o patriotyzmie. Święto Niepodległości to dzień, kiedy warto rozmawiać o symbolach narodowych, o tym, czym jest ojczyzna i wolność oraz co dla nas znaczy „być Polakiem”, mieszkając w Stanach Zjednoczonych. Warto opowiedzieć dzieciom pokrótce o wydarzeniach z historii Polski, które doprowadziły do rozbiorów, wytłumaczyć, czym były zabory oraz jak doszło do tego, że w 1918 roku Polska po 123 latach nieobecności znów pojawiła się na mapie Europy i świata. Oczywiście trzeba pamiętać, że przekaz ten musi być dostosowany do wieku dziecka. Warto mówić o patriotyzmie i ojczyźnie, używać tych pojęć, by dziecko z nimi się oswajało. Młodszym dzieciom można opowiedzieć o tych wydarzeniach w konwencji legendy lub tego typu opowieści, starsze dzieci warto zachęcić, by samodzielnie poszukały w książkach lub internecie ciekawostek historycznych lub np. relacji z obchodów tego święta w Polsce.

Przy okazji Święta Niepodległości Polski warto się też zastanowić, co to znaczy być Polakiem na obczyźnie. To szczególnie ważne, by przekazać młodemu pokoleniu, zwłaszcza tym, którzy urodzili się już w Ameryce, przywiązanie do Polski jako nie tylko ojczyzny ich przodków, ale i ich ojczyzny. Od najmłodszych lat warto opowiadać dzieciom o Polsce, kultywować polskie tradycje, zwyczaje, dbać o naukę języka polskiego, by wykształcić wspólne, ponadpokoleniowe polskie dziedzictwo. Przyszłość Polonii zależy od tego, czy obecne najmłodsze pokolenie wykształci w sobie patriotyzm i będzie postrzegać Polskę jako ich kraj, który jest im bliski.

Wspólne świętowanie tej rocznicy może być też okazją do snucia rodzinnych opowieści. Warto przejrzeć z dziećmi posiadane w domu fotografie, opowiedzieć im o własnych emigracyjnych losach lub o tym, skąd pochodzili w Polsce i jak do Stanów Zjednoczonych trafili ich dziadkowie. Rodzinna historia każdego z nas jest częścią większej historii, wpisuje się w dzieje Polski i Polonii, a dla dzieci ukazanie historii Polski przez pryzmat doświadczeń osób im znanych i bliskich (rodziców, dziadków) może być bardziej atrakcyjną i zapadającą w pamięci formą przekazania wiedzy.

Zrób to sam

Dla dziecka jest ważne to, co rodzice robią, co czują i jak chcą uhonorować ten dzień – np. uroczystym obiadem. Można też spędzić czas bardziej kreatywnie. Idealną ozdobą na Święto Niepodległości, którą można wykonać w domu razem z dzieckiem, jest kotylion narodowy. W ten sposób można przemycać najmłodszym wiedzę o historii kraju poprzez zabawę. Zrobienie wspólnie kotylionu to idealny sposób na naukę patriotyzmu bez wielkich słów, za to ze wspólnie spędzonym czasem!

Kotylion to kokarda wzorowana na orderach w kolorach narodowych, czyli dla Polski biało-czerwonych. Niektórzy twierdzą, że kotylion powinno się nazywać kokardą narodową, gdyż był i jest noszony podczas ważnych wydarzeń, np. rewolucji, powstań, wojen, świąt narodowych. Powinno się go nosić po prawej stronie. Kotylion nazywany jest także rozetą (z fr. rosette, czyli różyczka, mała róża), gdyż na początku miał kształt małej, stylizowanej róży. Później takie kokardki przypinano do piersi osób tańczących kotylion (fr. cotillon) i stąd wzięła się ta druga, bardziej popularna jego nazwa.

JLS


Kotylion narodowy z papieru

Do jego wykonania potrzebujesz:

 • papier w kolorze białym,
 • papier w kolorze czerwonym,
 • kawałek sztywnego papieru lub tektury w białym kolorze,
 • klej,
 • nożyczki,
 • agrafka potrzebna do przypięcia kotylionu.

Sposób wykonania:

 1. Wytnij z białego i czerwonego papieru 2 kółeczka i po kilka cienkich paseczków.
 2. Przyklej paseczki w odpowiednich kolorach do odpowiednich kółeczek tak, aby tworzyły „słoneczka".
 3. Przyklej końcówki paseczków pod spód kółeczek, aby tworzyły małe pętelki.
 4. Sklej ze sobą powstały w ten sposób biały i czerwony kotylion.
 5. Na środku kotylionu przyklej okrągły kawałek białej tekturki. Możesz ozdobić go także rysunkiem flagi, orła, napisem bądź naklejką z patriotycznym motywem.
 6. Od tyłu przyklej dwie wstążeczki papieru i agrafkę, którą przyczepisz kotylion do ubrania.
wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com