Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Członkowie Klubów...

VII Zjazd Klubów Gazety Polskiej z USA i Kanady

10-07-2020

„Pilnujmy Polski” – pod takim hasłem 4 października 2020 roku członkowie Klubów „Gazety Polskiej” ze Stanów Zjednoczonych i Kanady spotkali się po raz siódmy na swoim corocznym zjeździe.

Mając na względzie obecną sytuację związaną z pandemią, spotkania dyskusyjne miały formę on-line i odbyły się na przygotowanej specjalnie do tego celu internetowej platformie. Delegaci Klubów „Gazety Polskiej” ze wschodniego wybrzeża Ameryki, zgodnie z obowiązującymi stanowymi przepisami dotyczącymi pandemii, spotkali się w domu przewodniczącego KGP w Stamford (Connecticut) Jerzego Polaka, skąd połączyli się wirtualnie z innymi uczestnikami Zjazdu.

Wszyscy uczestnicy zjazdu mieli możliwość wymiany poglądów z zaproszonymi gośćmi, wśród których znaleźli się Marszałek Senior Antoni Macierewicz, Ryszard Kapuściński – prezes Klubów „Gazety Polskiej”, Tomasz Sakiewicz – redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, Paweł Piekarczyk – koordynator klubów poza granicami Polski oraz bard środowisk patriotycznych, Maciej Rusiński - koordynator KGP na Stany Zjednoczone i Kanadę oraz założyciele Stowarzyszenia Pilnujmy Polski – Piotr Walentynowicz, Marian Kowalski i Piotr Dziadul.

Organizatorzy zjazdu, tj. Klub „Gazety Polskiej” w Filadelfii (Aneta i Tadeusz Antoniak) zaprosili również do dyskusji konsula generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego, a także Grzegorza Strzemeckiego.

W wirtualnej formie zjazdu wzięli udział członkowie czynnie działających klubów na obszarze Stanów Zjednoczonych, m.in. Filadelfii, Connecticut, Chicago, Nowego Jorku, New Jersey, Florydy, Bostonu, Michigan, Los Angeles, Waszyngtonu oraz Kanady: Toronto, Winnipeg, Ottawy i Hamilton, a także gościnnie Londynu, Paryża i Polski.

Głównymi tematami rozmów była sytuacja polityczna w Polsce, zbliżające się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych oraz ideologiczny lobbing grup LGBT w Polsce.

W części dyskusyjnej poświęconej relacjom wewnątrzkoalicyjnym w Zjednoczonej Prawicy redaktor Tomasz Sakiewicz wyjaśniał, że „sytuacja się stabilizuje. Obóz, który wygrał w 2015 roku, wykazał się ogromną siłą. To, że przetrwał taką ilość ataków, nie dał się rozbić i wygrał 8 razy z rzędu wybory, oznacza, że dysponuje wewnętrznie dużą dynamiką, a przede wszystkim siłą”. Red. Sakiewicz wskazał na rosnące zagrożenie ze strony budowanych formacji prorosyjskich po prawej stronie. Podkreślił, że przekaz kierowany do społeczeństwa ze strony obozu Konfederacji stoi w konflikcie z działaniami, jakie ten obóz podejmuje względem interesów Polski.

Marszałek Senior Antoni Macierewicz wspomniał, że wysiłek śp. mec. Jana Olszewskiego właśnie teraz zaczął się ugruntowywać. – Jeśli nie utrzymamy jedności poglądu na silną Polskę nasza suwerenność zostanie podważona, tak jak po 1989 roku, kiedy powstał ogrom małych partyjek nie wnoszących nic dobrego do interesu niepodległości Polski – tłumaczył.

Marian Kowalski jako przedstawiciel Stowarzyszenia Pilnujmy Polski odniósł się do obecnej sytuacji: „Polska nie jest mocarstwem, wobec tego musimy szukać sobie sojuszników, żeby nasza państwowość przetrwała, a demokratyczna wola Polaków miała szansę być wprowadzana w życie”. Należy tutaj wspomnieć, że Stowarzyszenie Pilnujmy Polski powstało ze środowisk prawdziwie narodowych, którzy jako pierwsi organizowali „Marsze Niepodległości”, a także poparli kandydaturę Andrzeja Dudy w jego reelekcji na prezydenta Polski. Inicjatywie patronuje Antoni Macierewicz, a celem jej jest szeroko pojęta obrona Polski przed atakami ze strony aktywistów zagrażających wartościom chrześcijańskim, ochronie rodziny, a także bezpieczeństwu militarnemu Polski.

Sporo czasu poświęcono w jednym z paneli zjazdu wyborom prezydenckim w Ameryce. Wszyscy jednomyślnie stwierdzili, że tak jak w poprzednich na wynik rozstrzygający najbliższych wyborów może mieć wpływ Polonia w Ameryce. Maciej Rusiński podkreślił historyczne znaczenie tych wyborów, ponieważ ich wynik może wpłynąć na całą przyszłą politykę światową, zatem to w tym właśnie momencie polonijne organizacje społeczne będą miały swoją ogromną rolę do spełnienia. Tomasz Sakiewicz podsumował tę część panelu, mówiąc: „Sprawy geopolityczne, bezpieczeństwa, będą odgrywały w najbliższym czasie kluczową rolę. Na świecie robi się gorąco i dla nas jest ważne, kto będzie rządził w Stanach Zjednoczonych. To kwestia jak będzie wyglądał rynek polityczny, jakie będą relacje z polskim rządem, jaka będzie współpraca w kwestii obrony. Dla nas te wybory też mają bardzo duże znaczenie”.

Wiele emocji wzbudził temat ideologii LGBT, który przenika do sfery życia publicznego Polaków, a aktywiści spod tęczowej flagi próbują rujnować reputację Polski, znanej przecież na całym świecie z otwartości, tolerancji i gościnności.

Trzy istotne tematy nadające ton dyskusjom zjazdowiczów skłaniają do refleksji, że wszyscy powinniśmy i możemy wpływać na politykę światową, szczególnie poprzez przywilej głosowania w Stanach Zjednoczonych, a w ten sposób zapewnić również Polsce bezpieczeństwo w każdym sensie tego znaczenia. Nawet nie mieszkając w Polsce na stałe my, Polacy, mamy obowiązek „Pilnować Polski”.

Małgorzata Bojko

wróć

Fotorelacje

XI Octoberfest na Polance

W niedzielę, 11 października, na Polance w Bunnell odbył się piknik – Octoberfest – zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc. Była to już 11. edycja tego biesiadnego spotkania w polonijnym gronie. Fot. Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com