Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Warto zadbać o...

Podaruj swojemu dziecku najcenniejszy prezent – Wasz wspólny język

08-26-2020

Ostatnie miesiące wiele zmieniły w naszym życiu. To trudny czas dla nas wszystkich, ale warto szukać pozytywnych aspektów. Wspólne rodzinne przebywanie w domu sprzyja budowaniu więzi, ale też nauce języka polskiego. Warto zatem zaplanować czas na wspólną edukację, która może być świetną zabawą (nie tylko dla dziecka).

Dlaczego warto uczyć dziecko języka polskiego?

Światowa pandemia sprawiła, że możliwości nauki języka zostały mocno ograniczone. Zamknięcie szkół, również sobotnich, a także brak możliwości lekcji indywidualnych to tylko część z nich. Być może co roku przyjeżdżacie na wakacje do Polski, odwiedzacie rodzinę i dziadków. Tym razem może być to niemożliwe. Nauka języka, aby była skuteczna, potrzebuje płynności i systematyczności, dlatego tak ważne jest, by szczególnie w tym czasie kontynuować naukę i dbać o to, by dziecko stale miało kontakt z językiem.

Polski jest jednym z najtrudniejszych języków na świecie. Twoje dziecko dziedziczy go jednak po Tobie. Jest on dla niego drugim językiem ojczystym (lub pierwszym, w zależności od tego, który język przeważa w komunikacji domowej). Twoja pociecha ma więc naturalną umiejętność rozwijania go. Wystarczy, że odpowiednio przygotujesz otoczenie, by mogło z niego czerpać.

Język to nie tylko zbiór słownictwa i zasady gramatyczne. To przede wszystkim świat wartości, jaki mieści się w tym języku – przekazywane dziedzictwo, historia przodków, uczucia, pochwały, czułe słowa. Za pomocą języka budujemy relacje i przywiązanie do rodzinnego domu i ojczyzny. Być może Twoje dziecko nigdy nie zamieszka w Polsce na stałe, ale dzięki znajomości języka i przywiązaniu do niego będzie mogło bez problemu porozumieć się z dziadkami, wyrażać emocje i uczucia w języku ojczystym. Budować z Tobą więź i pielęgnować ją. Niewykluczone, że za jakiś czas zdecydujecie przeprowadzić się do Polski. Dzięki zaangażowaniu w naukę języka już teraz ułatwisz dziecku tę życiową zmianę później.

Nauka języka polskiego to również inwestycja w przyszłość Twojego dziecka. Dwujęzyczność może otworzyć mu wiele możliwości zawodowych, a posługiwanie się dwoma językami bez wątpienia wpłynie na wyniki w nauce i wzrost kompetencji miękkich, takich jak większa pewność siebie czy swoboda komunikacyjna.

Jak uczyć dziecko języka polskiego bez wychodzenia z domu?

Istnieje wiele sposobów na naukę języka w łatwy, ciekawy, angażujący i przede wszystkim skuteczny sposób. Twoje dziecko ma dużą przewagę – na co dzień przebywa z Tobą, native speakerem języka polskiego, dzięki czemu może osłuchać się z językiem (także potocznym), prowadzić konwersacje, poznawać polską tradycję i kulturę. W jaki sposób możesz uczyć swoje dziecko języka ojczystego?

 1. Mów do dziecka po polsku – gdy gotujecie, sprzątacie, gracie w gry planszowe, bawicie się. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wiele różnorodnego słownictwa i konstrukcji gramatycznych przemycasz w ten sposób.
 2. Opowiadaj bajki na dobranoc po polsku – te z Twojego dzieciństwa lub wymyślaj własne, choćby krótkie historie. Momenty z dzieckiem tuż przed snem z pewnością zapadną mu w pamięć. Warto mówić w tym czasie w języku, który jest Ci najbliższy.
 3. Czytaj z dzieckiem po polsku – czytajcie polskie książki lub baśnie. Czytanie sprzyja nauce ortografii i interpunkcji, a przy tym wpływa na wyobraźnię i urozmaica słownictwo.
 4. Kultywuj polskie tradycje – angażuj dziecko w przygotowania świąteczne, opowiedz, jak wyglądało to w Twoim rodzinnym domu.
 5. Wykorzystuj pomoce naukowe – polskie fiszki, memory czy domino są proste w użyciu i łatwo dostępne – wystarczy je pobrać, wydrukować i wyciąć. Nic nie daje takich efektów, jak nauka przez zabawę. Wykorzystuj także inne pomoce, które pomogą Ci w byciu nauczycielem języka polskiego dla Twojego dziecka.

Dlaczego warto skorzystać ze wsparcia Polonijki Polonijnej Szkoły Podstawowej?

Jeżeli masz trudność z zaplanowaniem nauki, potrzebujesz rzetelnych materiałów, chcesz, aby Twoje dziecko miało kontakt z nauczycielem i polskojęzycznymi rówieśnikami, skorzystaj z wsparcia Polonijki, która pomoże Ci szczególnie w następujących aspektach:

 • Systematyczność nauki – materiał podzielony jest na tygodnie nauki; na platformie i w aplikacji pojawiają się przypomnienia o najważniejszych wydarzeniach, a dziecko dodatkowo motywowane jest do nauki w formie odznak i nagród on-line.
 • Stały kontakt z nauczycielami – Polonijka zapewnia lekcje z całą klasą i w małych grupach, dzięki czemu dziecko ma stały kontakt z nauczycielem.
 • Nauka przez zabawę – zapisując dziecko do szkoły, otrzymujesz dostęp do quizów, dyktand, interaktywnych zadań, biblioteczki cyfrowej i wielu pomocy edukacyjnych.
 • Społeczność polonijna – Polonijka umożliwia kontakt z innym dziećmi uczącymi się języka polskiego poza granicami kraju.

Polonijka pomogła zadbać o język ojczysty już tysiącom rodzin. Dowodem na to są opinie zadowolonych rodziców, a także sukcesy naszych uczniów.

Zapis do szkoły to nic prostszego. Wystarczy:

 1. Zarejestrować się na stronie https://rekrutacja.polonijka.edu.pl/dolaczdonas#form-zapisz.
 2. Zakupić pakiet edukacyjny najbardziej dostosowany do potrzeb Twojego dziecka.
 3. Rozpocząć z nami 1 września edukacyjną przygodę!

Promocja

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com