Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

Polonijne Wakacje z Panem Bogiem w dobie pandemii

08-26-2020

Mimo pandemii i...
Modlitwa, codzienna...
Uczestnicy Wakacji...

16 sierpnia rozpoczęła się kolejna edycja „Wakacji z Panem Bogiem” i drugim człowiekiem. Na drodze organizatorów i uczestników stanęła niestety w tym roku przeszkoda pod nazwą koronawirus i z tej racji wyjazd, organizowany co roku od trzynastu już lat, musiał zmienić swoją formę.

Mogliśmy wyjechać na Wakacje z Panem Bogiem i spędzić tydzień w Silver Bay nad malowniczym Lake George, ale tylko jako rodziny, czyli wszystkim małoletnim uczestnikom towarzyszyć musieli ich rodzice bądź opiekunowie. Ojciec Waldemar Łątkowski i Kasia Pawka, którzy do Wakacji z Panem Bogiem przygotowywali się cały rok, zrobili wszystko, co w ich mocy, aby tegoroczny wyjazd mógł w ogóle dojść do skutku i aby mogło wziąć w nim udział jak najwięcej osób. Tegoroczne wakacje udało się zorganizować przede wszystkim dzięki Opatrzności Bożej, ale też dzięki zaangażowaniu organizatorów, poświęceniu rodziców, duchowej opiece i pomocy sióstr zakonnych i kapłanów oraz dzięki wsparciu sponsorów. Dziękujemy o. Waldemarowi Łątkowskiemu CSsR, który mimo że od roku jest proboszczem parafii St. Mary of Czestochowa w Cicero nieopodal Chicago, nie zważając na odległość i trudności, podjął się zorganizowania obozu i kontynuowania pielgrzymki do Pana Boga (jak nazwał te nasze wakacje), w tym roku – pielgrzymki rodzinnej. Kasi Pawce za oddanie swego czasu i sił oraz za wiarę w to, że nie ma problemu, by Bóg rozwiązać go nie mógł. Towarzyszyły nam Siostry Służebniczki Starowiejskie, które swoją obecnością i modlitwą wspierają nas od lat. Dziękujemy siostrom Bogusławie Bagińskiej i Magdalenie Oleszkowicz, które prowadziły spotkania w grupach i przewodziły porannym modlitwom, pomagając nam zrozumieć słowa Ewangelii na dany dzień. Dziękujemy też księdzu Pawłowi Dziatkiewiczowi ze Zgromadzenia Księży Salezjanów, który odwiedzał nas kilkakrotnie podczas wcześniejszych wyjazdów, a tym razem spędził z nami cały tydzień, odprawiając Eucharystie, prowadząc rozmowy podczas grupowych spotkań, dzieląc się swoimi misyjnymi doświadczeniami oraz spowiadając każdego dnia. Słowa podziękowania kierujemy również do Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej za wsparcie finansowe. United Poles przygotowała dla uczestników plecaki, a International Lowell Foods zatroszczyła się o słodkie upominki. Centrala Polskich Szkół Dokształcających na Wschodnim Wybrzeżu wsparła w tym roku swoich nauczycieli, którzy podczas Wakacji z Panem Bogiem pełnią od lat funkcję opiekunów i katechetów zarazem. Podziękowania dla Centrali mogliśmy złożyć osobiście na ręce pani prezes CPSD dr Doroty Andraki, która zrobiła wszystkim miłą niespodziankę i odwiedziła wypoczywających w czwartkowy wieczór.

Pomimo tego, że tegoroczny obóz był nieco inny niż poprzednie, każdego dnia pracowaliśmy i spędzaliśmy czas w kluczu, według którego organizowane są te wakacje od lat. Stałymi punktami dnia, których nie mogło zabraknąć, były: poranna modlitwa, codzienna Eucharystia, spotkania w grupach, wspólne posiłki, plażowanie, wyprawy w góry oraz dbanie o swojego Cichego Przyjaciela, którego każda rodzina wylosowała pierwszego dnia pobytu. Z racji obostrzeń sanitarnych zabrakło w tym roku tzw. pogodnych wieczorów, projekcji filmowych, dyskotek, dostępu do sali gimnastycznej, na której podczas poprzednich wyjazdów rozgrywaliśmy mecze siatkówki, korzystaliśmy ze ścianki wspinaczkowej czy organizowaliśmy różne gry zespołowe. Ale matka natura zrekompensowała nam te niedogodności swoim niezmiernym pięknem, którego nie sposób było nie dostrzec i nie docenić. Okalające ośrodek góry cieszyły oczy od wschodu do zachodu słońca, a jezioro, które było na wyciągnięcie ręki, jakby czekało tylko na nas. Dzięki obecności rodziców, którzy odpowiedzialni byli za swoje pociechy, wszyscy uczestnicy Wakacji z Panem Bogiem mogli w tym roku bez limitu korzystać z wypożyczalni kajaków, kanu, desek do pływania. Był też czas na wędkowanie i z tej możliwości z ogromną radością korzystali codziennie nastolatkowie. Dużą popularnością cieszyła się też strzelnica, która przyciągała tych, którzy chcieli spróbować strzelania z łuku. Graliśmy w tenisa i badmintona, gdzie łatwo nam było zachować wymagany tzw. społeczny dystans. Mając w sercu i pamięci tych, którzy nie mogli w tym roku skorzystać z wyjazdu, organizatorzy zaprosili ich na spotkanie przez aplikację zoom, które poprowadziła dla chętnych Asia Kwiatek. Internetowe spotkanie miało być chociaż namiastką tego, co my przeżywaliśmy podczas całego tygodnia.

Temat przewodni tegorocznych Wakacji z Panem Bogiem brzmiał: „Przyjdź Duchu Święty, ja pragnę”. To właśnie temu poświęcone były codzienne spotkania, podczas których rozmawialiśmy o tym, kim jest dla nas Duch Święty, jakimi darami nas obdarza, czy jesteśmy otwarci na Jego działanie i jakie owoce może w naszym życiu przynieść współpraca z Trzecią Osobą Trójcy Świętej, której obecności w naszym życiu wielu z nas nie dostrzega i nie docenia daru, jaki wszyscy otrzymaliśmy w dniu Chrztu Świętego. Dlatego tak ważnym i pięknym wydarzeniem okazało się obmycie w Duchu Świętym, które dokonało się trzeciego dnia pobytu, kiedy to podczas wieczornego nabożeństwa, nad brzegiem jeziora, przy zachodzie słońca, każdy mógł dobrowolnie odnowić swoje przymierze z Duchem Świętym, wyznając wiarę w Boga, wyrzekając się zła i przyrzekając świadome otwarcie się na działanie Ducha Świętego. Towarzyszyło temu symboliczne obmycie twarzy i przyjęcie prezentu w postaci poświęconego krzyżyka. Duch Święty towarzyszył nam każdego dnia, zarówno podczas poranków, kiedy śpiewem i modlitwą zaczynaliśmy dzień, jak i podczas Eucharystii, kiedy ksiądz Paweł lub ojciec Waldemar tłumaczyli Słowo Boże, oraz spotkań w grupach, gdzie tzw. liderzy koncentrowali się na przybliżeniu wszystkim Ducha Świętego; tematy spotkań koncentrowały się wokół takich zagadnień jak: dary Ducha Świętego i Jego owoce, bierzmowanie, przypomnienie sylwetki św. Jana Pawła II i jego słów „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”.

Tydzień minął bardzo szybko i po tegorocznych Wakacjach z Panem Bogiem zostały już tylko wspomnienia, ale mamy nadzieję, że oprócz pięknych wspomnień zostanie w nas coś więcej. Kasia Pawka ujęła to pięknie w jednym zdaniu, wyrażając swoją nadzieję, że zasiane w Silver Bay ziarno będzie owocować w nas wszystkich. Wszyscy uczestnicy Wakacji z Panem Bogiem zasiali ostatniego dnia ziarenko, które zabrali ze sobą do domów z zadaniem dbania o nie, pielęgnowania i obserwowania, co z tego wyrośnie. Piękne świadectwa dali rodzice, zarówno ci, którzy już wcześniej brali udział w naszych wspólnych wyjazdach, jak też ci, którzy przyjechali pierwszy raz, niejako przymuszeni zaistniałą sytuacją. Nikt z nich jednak nie żałował podjętej decyzji, wręcz przeciwnie – czas wspólnie spędzony ze swoimi dziećmi często określali jako błogosławieństwo, jako prezent od losu.

Pani Ania, która przyjechała pierwszy raz z córką Sylwią, zapytana o wrażenia z pobytu przytoczyła słowa Jana Pawła II skierowane do rodziców: „Nie dajcie zwieść się pokusie zapewnienia dzieciom jak najlepszych warunków materialnych za cenę waszego czasu i uwagi”. W podobnym tonie wypowiadali się wszyscy, którzy pierwszy raz przyjechali na Wakacje z Panem Bogiem. Pani Monika, mama Mateusza i Victora, określiła swoje rozmowy z ks. Pawłem podczas wspólnych posiłków jako niekończące się rekolekcje. Padały też stwierdzenia, że zaskakującym jest, iż wyjazd religijny może być tak atrakcyjną formą spędzenia urlopu czy też wakacji. Pani Monika, która przyjechała z trzema małymi córeczkami, również nie szczędziła słów zachwytu i wdzięczności w stronę innych ludzi, ale szczególnie w stronę młodzieży, która chętnie pomagała jej w opiece nad dziećmi. Dzięki temu, że starsi uczestnicy opiekowali się młodszymi, pilnowali ich, wspólnie organizowali gry i zabawy, rodzice mogli skorzystać ze spotkań z ojcem Waldemarem, podczas których odpowiadał na trudne pytania i wyjaśniał zawiłości wiary. Ci z nas, którzy biorą udział w wyjazdach od wielu już lat, każdego roku widzą, jak wiele dobrego dają takie wakacje dzieciom, młodzieży i nam dorosłym – jak wszyscy wracamy do domów naładowani duchowo. Wielu z nas wraca bogatszymi o nowe przyjaźnie, o które na takich wyjazdach nie jest trudno. Jak powiedziała siostra Magdalena, atmosferę miejsca tworzą ludzie i jest to trafne spostrzeżenie, bo rozjechaliśmy się w tym roku z lekkim niedosytem rozmów, spotkań i wymiany doświadczeń.

Tegoroczne rodzinne Wakacje z Panem Bogiem były potrzebne zarówno dzieciom, które przez ostatnie miesiące pozbawione były możliwości wyjazdów w większych grupach i spotkań z rówieśnikami, jak też nam, dorosłym, którzy zobaczyliśmy, że czas spędzony z najbliższymi, uwaga, uśmiech i serdeczność są bezcenne. Rozstaliśmy się z nadzieją, że owoce Ducha Świętego, o którym w tym roku tak dużo mówiliśmy, będą widoczne w naszym codziennym życiu, że słowa usłyszane podczas tego wakacyjnego tygodnia przyniosą dobry plon w postaci poprawy naszego życia duchowego, przylgnięcia do Chrystusa i mocnego opowiedzenia się po stronie Pana Boga i wartości, które są dziś deptane, a których obrona i pielęgnowanie w nas samych i w naszych dzieciach jest naszym obowiązkiem. Mamy ogromną nadzieję, że Wakacje z Panem Bogiem zaplanowane na lipiec 2021 roku odbędą się planowo i że spotkamy się ponownie. Więcej informacji i relacje z poprzednich lat można znaleźć na stronie internetowej wakacjezbogiem.com.

Małgorzata Skrodzki

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com