Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Protesty rozpoczęły...

Białoruska diaspora w USA apeluje o pomoc do amerykańskiej Polonii

08-23-2020

„Dzięki przemianom, które rozpoczęły się w Polsce w latach 80. nie tylko Polacy, ale również ludność z byłych republik radzieckich poznała smak wolności. Teraz prosimy was o pomoc w obronie tej wolności” – apelują Białorusini mieszkający w USA do amerykańskiej Polonii, nawołując też o wsparcie ich apeli do rządów w USA i państwach Unii Europejskiej o podjęcie działań, aby powstrzymać przemoc wobec pokojowych demonstracji na Białorusi i zwolnić więźniów politycznych.

Wspólne wartości

„Tysiące protestujących, którzy wyszli pokojowo z wyrazem sprzeciwu w następstwie wyników wyborów prezydenckich, zostało dotkliwie pobitych i zatrzymanych przez białoruskie organy ścigania. Lokalna policja używała gazu łzawiącego, gumowych kul i armatek wodnych przeciwko obywatelom, którzy po prostu proszą o otwarte, przejrzyste i niezależnie zweryfikowane przeliczenie oddanych głosów” – uzasadniają swą prośbę autorzy wezwania. Informują również, że na Białorusi zablokowano internet i działalność mediów społecznościowych, a niezależni dziennikarze są albo zatrzymywani, albo wydalani z kraju. „Władze w Mińsku starają się narzucić całkowitą kontrolę nad informacjami z kraju” – zauważają autorzy listu.

„Stany Zjednoczone i Unia Europejska, u podstaw których legły te same, wspólne wartości takie jak wolność, wolność słowa i wolność zgromadzeń, mają długą tradycję obrony praw człowieka i demokracji na całym świecie. Wzywamy je do zabrania głosu i wsparcia niewinnych ludzi, którzy dziś na Białorusi próbują pokojowo skorzystać ze swego prawa do wolności” – można przeczytać w apelu.

Autorzy tego listu apelują także do rządów USA i państw UE o pomoc w powstrzymaniu przemocy i uwolnieniu wszystkich więźniów politycznych. Podkreślają również związek Białorusi z Polską, pisząc, że „Polska od wieków jest jednym z największych sojuszników narodu białoruskiego i wspólnie stoczyliśmy wiele bitew o zachowanie najważniejszych europejskich wartości, jak wolność i niepodległość”, a także nawiązując do wydarzeń z lat 80., które doprowadziły do obalenia komunizmu w Polsce i rozpadu całego ZSRR

List został wystosowany przez przedstawicieli białoruskiej diaspory w USA 12 sierpnia br. i przekazany do Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku.

Apel o solidarność

O solidarność ze społeczeństwem Białorusi apeluje także Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. „Wydarzenia na Białorusi, gdzie zamieszkuje liczna społeczność polska, budzą głęboki niepokój. W ocenie międzynarodowej oraz społeczeństwa białoruskiego łamane są zasady państwa demokratycznego, nie przestrzegane są Prawa Człowieka i naturalny dla wartości europejskich dialog. W tej sytuacji nie możemy pozostać obojętnymi. Nas, Polaków zobowiązują do reakcji doświadczenia naszej historii. Dlatego apeluję – w imieniu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz własnym – do wszystkich organizacji polonijnych, o zajęcie stanowiska w kwestii białoruskich wydarzeń i pomoc – na miarę możliwości – mieszkającym tam Polakom. Wsparcie moralne jest tak samo ważne jak bezpośrednia pomoc” – pisze Dariusz Bonisławski. „Ufamy, że zgodny, międzynarodowy głos może zapobiec dalszej eskalacji przemocy. Tej solidarności potrzebuje obecnie społeczeństwo białoruskie. I o nią też proszę środowiska polonijne na całym świecie” – dodaje.

Głos w sprawie zabrała także Rada Polonii Świata, zrzeszająca ponad 40 organizacji polonijnych i polskich na całym globie, która 21 sierpnia Zarządowi Głównemu Związku Polaków na Białorusi przekazała swoje stanowisko. „Wyrażamy swoje poparcie i ślemy słowa otuchy dla wszystkich mieszkańców Białorusi – jesteśmy z Wami! Jesteśmy pełni podziwu dla Waszej uzasadnionej determinacji i braku zgody na to, co oferuje Wam obecna władza” – czytamy w stanowisku Rady Polonii Świata. Podkreślone zostało w nim również, że każdy naród ma prawo do stanowienia o swojej teraźniejszości i przyszłości oraz do suwerenności i niezależności. List zakończony jest popularnym na Białorusi zawołaniem: „Żywie Biełaruś!”

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com