Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

Portal Dobra Polska Szkoła zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie prozy poetyckiej

08-20-2020

Z okazji obchodzonego w tym roku już po raz szósty Polonijnego Dnia Dwujęzyczności portal Dobra Polska Szkoła zaprasza polonijne dzieci i młodzież do udziału w konkursie prozy poetyckiej pt. „Dwujęzyczność w małym i wielkim świecie”.

Do konkursu mogą się zgłaszać dzieci i młodzież z całego świata. Nie trzeba również być uczniem polskiej szkoły dokształcającej, żeby wziąć w nim udział.

Konkurs jest skierowany do osób w wieku od 11 do 14 lat (I kategoria) oraz młodzieży w wieku od 15 do 18 lat (II kategoria). Prace należy przysyłać w języku polskim, podając swoje imię, nazwisko i kontakt mejlowy. Prace nie powinny przekroczyć jednej, najwyżej półtorej strony wydruku komputerowego. Należy je przesyłać w załącznikach. Prace przysyłane na konkurs nie mogą być nigdzie wcześniej czytane czy publikowane, również w mediach społecznościowych. Zasada niepublikowania prac dotyczy też czasu między ostatnim dniem przyjmowania ich na konkurs, a ogłoszeniem wyników. Nie wolno kopiować cudzych prac, podając je za swoje, czyli robić plagiatu. Niezastosowanie się do powyższych zasad oznacza dyskwalifikację pracy.

Termin nadsyłania prac mija 1 października 2020 r. Pracę należy przesłać na adres: .

Najlepsze prace będą opublikowane na portalach: www.DobraSzkolaNowyJork.com i www.PolishBilingualDay.com. Przewidziane są też nagrody książkowe.

„Tym razem zachęcamy was do przysyłania prac w prozie poetyckiej, która w ostatnich latach znowu zaczęła się rozwijać. Łączy w sobie cechy poezji i prozy, zmieniając się, zyskując nowe elementy. W związku z tym liczymy na waszą inwencję twórczą. Prosimy tylko o zachowanie kilku zasad: fabularnego układu zdarzeń, wykorzystania środków wyrazu artystycznego, stworzenia lirycznego (lub) refleksyjnego nastroju. Postarajcie się również o rytmiczność tekstu. W tym celu na przykład przeczytajcie głośno tekst. Wtedy powinniście usłyszeć jego rytm. Pamiętajcie też, że proza poetycka nie wymaga układu wersyfikacyjnego, czyli pisania „ wierszem”. Poza tym zaufajcie swojej intuicji literackiej” – apelują organizatorzy konkursu, dodając, że „jeśli kochacie lub lubicie poezję i prozę, przygodę z literaturą, to jest to konkurs dla was!”.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com