Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Zofia Korbońska...

Amerykańska agencja ds. mediów uhonorowała zasłużoną dziennikarkę Głosu Ameryki Zofię Korbońską

08-20-2020

Agencja Stanów Zjednoczonych ds. Globalnych Mediów (USAGM) uhonorowała okolicznościowym wspomnieniem byłą dziennikarkę sekcji polskiej Głosu Ameryki, nieżyjącą już Zofię Korbońską, która działała w ruchu oporu w Polsce w czasie drugiej wojny światowej.

„USAGM i Głos Ameryki będą zawsze z wdzięcznością pamiętać o Zofii Korbońskiej i wszystkich dziennikarzach Głosu, dawnych i obecnych, którzy pracowali i pracują na rzecz wolności i demokracji” – głosi okolicznościowe oświadczenie USAGM.

Korbońska (z domu Ristau) zmarła w Waszyngtonie przed 10 laty. Była członkinią AK, a po wojnie wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie otrzymała azyl jako uchodźca polityczny. W roku 1948 dzięki rekomendacji byłego ambasadora USA w Polsce Arthura Bliss Lane'a dostała pracę w Głosie Ameryki.

„Korbońska pracowała najpierw w Nowym Jorku, a później w Waszyngtonie, używała pseudonimu Zofia Orłowska, aby chronić swoją rodzinę i przyjaciół w Polsce przed represjami. Także po przejściu na emeryturę, po ponad 30 latach pracy, Korbońska wciąż pisała i nagrywała audycje dla rozgłośni w latach 80.” – przypomina USAGM.

Korbońska urodziła się w Warszawie w 1912 roku. Ryzykowała życiem pod okupacją niemiecką, pisząc i kodując tajne depesze radiowe do polskiego rządu na uchodźstwie w Londynie.

„Wiele jej depesz, które dotarły do wolnego świata, zostało nadanych z powrotem do okupowanej Europy przez BBC (również przez radiostację Świt). Zawierały informacje o mordowaniu polskiej inteligencji przez Gestapo, eksterminacji polskich Żydów i eksperymentach medycznych na więźniarkach obozów koncentracyjnych” – podkreśla amerykańska agencja. Zwraca uwagę, że niezależnie od tajnej pracy radiowej Korbońska pracowała też u boku męża Stefana Korbońskiego, szefa Kierownictwa Walki Cywilnej i Delegata Rządu RP na Kraj. W 1980 roku Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem przyznał mu tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów.

Wkrótce po zakończeniu II wojny światowej Korbońscy zostali aresztowani w Polsce przez NKWD i zwolnieni po kilku długotrwałych przesłuchaniach. Obawiając się kolejnego aresztowania, w 1947 roku uciekli do Szwecji.

W 2006 roku Korbońska otrzymała tytuł honorowego obywatela miasta stołecznego Warszawy. Prezydent RP Lech Kaczyński przyznał jej Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

„Zofia Korbońska zmarła w Waszyngtonie 16 sierpnia 2010 roku. W przemówieniu na jej pogrzebie dr Zbigniew Brzeziński, były doradca prezydenta Jimmy'ego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego, stwierdził: Zofia Korbońska – bohatersko odważna w walce, rozważna na politycznej emigracji, była przykładem oddanej i udanej służby wielkiej sprawie” – przypomina USAGM.

PAP

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com