Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Co najmniej do 11...

Czy polecimy w tym roku do Polski?

07-30-2020

Sprzedaję teraz przeważnie „smutne bilety” – na pogrzeby, odwiedziny kogoś w szpitalu, nagłe sprawy rodzinne – mówi Honorata Pierwoła, prezes SPATA, organizacji zrzeszającej polonijne agencje i biura podróży. Jak kryzys wywołany epidemią koronawirusa przekłada się na sytuację polonijnych biur podróży oraz Polaków, którzy jak zwykle w sezonie wakacyjnym planowali odwiedzić ojczyznę? Czy biorąc pod uwagę obecnie obowiązujące przepisy, jest szansa na turystyczny wyjazd do Polski jeszcze tego lata?

Trudna sytuacja

Pandemia zmieniła nasze życie w wielu aspektach, a podróżowanie jest jednym z nich. Świat, dotychczas stojący dla nas otworem, nagle się zamknął. Zakaz lotów międzynarodowych, odwołane połączenia, informacje o ograniczeniach obowiązujących w poszczególnych krajach zmieniające się praktycznie z dnia na dzień – to skomplikowało sytuację całej, do tej pory prężnie działającej, branży turystycznej. Wiele ośrodków turystycznych zmuszonych było wstrzymać działalność, podróżni zostali z bezwartościowymi biletami w ręku, a biura podróży stanęły przed nie lada wzywaniem – jak sprzedawać bilety, skoro nie można nigdzie polecieć?

Jest to dla nas wszystkich bardzo trudna sytuacja. Nasze agencje generalnie w tej chwili zajmują się zmianami biletów i próbami odzyskania pieniędzy za odwołane loty czy wycieczki. Wyjazdy grupowe, wycieczki, np. do Izraela czy Peru, które są popularnymi kierunkami, zostały w przeważającej mierze odwołane. A tymczasem w wielu przypadkach zaliczki zostały już wpłacone i nie wiadomo, kiedy pieniądze zostaną zwrócone. Klienci się denerwują, co jest zrozumiałe, bo wielu z nich nie tylko musiało zrezygnować z wakacyjnego wyjazdu, ale również znalazło się w trudnej sytuacji finansowej, związanej z utratą pracy, więc „zamrożone” kilka tysięcy dolarów w postaci biletów czy opłaty za wycieczkę, która się nie odbędzie, to dla nich wysoce niekomfortowa sytuacja – mówi Honorata Pierwoła. – Agenci starają się pomagać, jednak nie wszystko zależy od nich. Np. Lufthansa przez dwa miesiące wstrzymała wypłatę zwrotów za bilety, LOT również się nie śpieszy. Zdarza się, że hotele odmawiają zwrotu zaliczki, zależy to od tego, jakie były warunki rezerwacji – tłumaczy prezes SPATA. Zauważa jednak, że nie tylko niedoszli podróżni są poszkodowani. – Agencje polonijne, jak większość biznesów, niezależnie od epidemii, musi ponosić pewne koszty prowadzenia działalności – czynsz za wynajem, wynagrodzenia pracowników itp., a w obecnej sytuacji większość nie jest w stanie zarobić tyle, żeby te koszty pokryć. Ja na przykład sprzedaję głównie „smutne bilety” – na pogrzeby, odwiedziny w szpitalach, w celu załatwienia ważnych spraw rodzinnych. Ludzie wstrzymali się z wyjazdami wakacjami, większość czeka na rozwój sytuacji – dodaje.

Zakazy i ograniczenia

Tymczasem sytuacja zmienia się dynamicznie, a informacje o obowiązywaniu lub znoszeniu kolejnych ograniczeń pojawiają się często z dnia na dzień. Obecnie, na mocy nowego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym opublikowanego 28 lipca, przedłużony został zakaz połączeń lotniczych w ruchu międzynarodowym w związku z epidemią koronawirusa. Nowe rozporządzenie – tak, jak obowiązujący wcześniej, przez ostatnie dwa tygodnie akt prawny – zezwala na połączenia lotnicze z państwami członkowskimi Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), Szwajcarią, państwami Unii Europejskiej z wyjątkiem Szwecji, Portugalii oraz dodanego do tej listy Luksemburga. Zakazy lotów zniesiono w stosunku do Gruzji, Japonii, Kanady, Albanii, Korei Płd., Ukrainy, Algierii, Maroka, Tajlandii, Nowej Zelandii, Białorusi, Rwandy, Tunezji, Turcji, Urugwaju i Australii. Na tej liście nie ma Stanów Zjednoczonych, zatem na razie – nowe rozporządzenie będzie obowiązywać do 11 sierpnia – nie zostaną przywrócone regularne połączenia między USA a Polską. Co więcej, również 28 lipca, Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły siatkę połączeń na wrzesień. Nie znalazły się w niej Stany Zjednoczone, co polski przewoźnik tłumaczy wysoką liczbą nowych przypadków zachorowań na COVID-19 w tym kraju. Zatem w najbliższym czasie realizowane będą zapewne tylko tzw. specjalne loty czarterowe, o których informacje na bieżąco podają placówki dyplomatyczne, m.in. Konsulat Generalny w Nowym Jorku.

Paszport pilnie potrzebny

Dodatkową kwestią są ograniczenia związane z tym, kto może przylecieć do Polski. Zgodnie ze zaktualizowanym komunikatem do wjazdu na terytorium Polski uprawnieni są m.in. obywatele RP oraz cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP. Zniesiono wobec nich także obowiązek odbycia po przekroczeniu polskiej granicy 14-dniowej kwarantanny.

I tu pojawia się kolejny problem. – Wielu Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych nie posiada polskiego paszportu. Liczne grono osób było przekonanych, że amerykański paszport wystarczy im do podróżowania gdziekolwiek zechcą. Tymczasem okazuje się, że polski paszport dziś jest przepustką nie tylko do wjazdu do Polski, ale i do Europy – mówi prezes SPATA.

A wyrobienie sobie polskiego paszportu to obecnie sprawa bardziej czasochłonna. Nic nie wiadomo na temat tego, żeby w najbliższej przyszłości planowane były jakieś dyżury konsularne, więc żeby złożyć wniosek paszportowy, trzeba się wybrać do Konsulatu Generalnego w Nowym Jorku. Wcześniej trzeba się zarejestrować na wizytę paszportową, a terminy obecnie są bardzo odległe – pierwszy wolny termin na wizytę paszportową w Konsulacie Generalnym w Nowym Jorku był dopiero na połowę stycznia 2021 r.

Święta w Polsce?

Czy zatem podróż do Polski jeszcze w tym sezonie będzie możliwa? – Bardzo dużo osób, którym się nie udało polecieć teraz do Polski, chcą odwiedzić ojczyznę w grudniu, chcą polecieć do Polski na święta, zobaczyć się z rodziną – mówi pani Honorata. Dodaje, że obecnie bilety na grudzień są dostępne w systemie rezerwacji, więc zaprasza do ich bukowania, aczkolwiek podkreśla, że nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak sytuacja będzie wyglądała pod koniec roku i jakie restrykcje będą obowiązywać.

Dodatkową komplikacją jest też przepływ informacji, a raczej jego brak. – Nowe regulacje wprowadzane są praktycznie z dnia na dzień, a o ileż łatwiej byłoby nam działać, gdybyśmy wiedzieli wcześniej, jakie restrykcje będą obowiązywać, czy będą wznowione loty, czy nie, czy kwarantanna obowiązuje, czy nie. A tymczasem nikt nic nie wie! Są to niezwykle ważne informacje dla osób planujących wyjazd i dla nas, agentów, ale nikt nie jest w stanie ich udzielić nawet z kilkutygodniowym wyprzedzeniem – twierdzi prezes SPATA. Zachęca jednak do tego, by nie obawiać się kupna biletów, ale podkreśla, że warto to zrobić w agencji. – W ten sposób nie tylko wspiera się naszą działalność, ale również jest to pewien gwarant bezpieczeństwa. Wiele osób kupowało bilety lotnicze samodzielnie przez internet i w sytuacji, gdy ich lot został odwołany, są zdane same na siebie. Ta sytuacja pokazała, że dobrze mieć agenta, który pomoże załatwić formalności związane np. ze zmianą rezerwacji czy zwrotem pieniędzy za bilet – zauważa Honorata Pierwoła.

Niepewna przyszłość

Ostatnie lata przyniosły w turystyce wiele pozytywnych zmian. Sektor usług turystycznych w Polsce dynamicznie się rozwijał, a Polska stawała się krajem atrakcyjnym turystycznie nie tylko dla Polaków i osób pochodzenia polskiego, ale też dla Amerykanów. Z drugiej strony obecne lato miało być pierwszym sezonem, w którym Polacy, aby wybrać się do USA, nie potrzebują wiz. Miało być tak pięknie – ale niestety – koronawirus pokrzyżował te plany.

Obawiam się, że część biur podróży i agencji zbankrutuje. Staramy się przetrwać ten okres, ale nie wiemy, co nas czeka – mówi prezes SPATA. Informuje również, że polonijne agencje nie mogą liczyć na żadną pomoc instytucji rządowych z Polski, mimo że, jak podkreśla pani Honorata, promocja Polski jest przecież częścią działania polonijnych biur podróży i SPATA jako organizacji.

Część osób – zarówno tych spragnionych wypoczynku, jak i agentów – szansę upatrywała w turystyce lokalnej. Ale i tu pojawiły się komplikacje w postaci wprowadzenia przez władze stanów Nowy Jork, New Jersey i Connecticut kwarantanny dla osób przybywających z innych stanów, których obecnie (stan na dzień 28 lipca) na liście jest ponad 30.

Strach sparaliżował świat. Ponadto ciągłe ryzyko zakażenia się COVID-19, maseczki, ciągła dezynfekcja, dystans społeczny – to wszystko sprawia, że trudno mówić o prawdziwym relaksie czy beztroskim wypoczynku – zauważa Honorata Pierwoła. Czy jednak jedyne, co nam pozostało, to pogrążenie się w pesymistycznych myślach? Miejmy nadzieję, że nie.

Wspierajmy się nawzajem! Ten czas pokazał, że musimy być razem, działać razem. Wspierajmy polonijne agencje, które są w pewnym sensie ambasadorami polskości. Wspierajmy polskie media, bo społeczność bez własnych mediów jest słaba! Zauważmy, że los nas wszystkich, jako Polonii, jest ze sobą powiązany – mówi pani Honorata, życząc na końcu wszystkim agencjom i innym polskim biznesom oraz Polakom stęsknionym za wizytami w ojczyźnie, żebyśmy dali radę przetrwać ten trudny czas.

Joanna Szybiak

wróć

Fotorelacje

Odpust św. Anny w Amerykańskiej Częstochowie

Sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie cieszy się od wielu lat nieustającym nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny, Matki Jezusa – Zbawiciela. Nie mniejszą czcią otaczana jest tu także matka Matki Bożej, św. Anna, której odpust przypadł w tym roku dokładnie w dzień jej wspomnienia, 26 lipca. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com