Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
W zeszłym roku...

Bieg Powstania Warszawskiego w tym roku będzie jedynie wirtualny

06-30-2020

Bieg Powstania Warszawskiego odbędzie się w tym roku wyłącznie w przestrzeni wirtualnej. Wydarzenie będzie miało miejsce w ostatni weekend lipca (24-26 lipca). Start i meta zależeć będą wyłącznie od uczestników.

Celem organizowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa i AKTYWNĄ WARSZAWĘ wydarzenia jest uhonorowanie powstańców warszawskich i bohaterskiej ludności walczącej o swą stolicę w 1944 roku, jak również integracja biegowej społeczności.

Dlaczego bieg w tym roku jest wirtualny? Wciąż sytuacja epidemiologiczna nie pozwala spotkać się w wielotysięcznym tłumie na starcie i mecie – w zeszłym roku na liście startowej było 13 000 nazwisk, a frekwencja na mecie pobiła rekord!

Ten rok jest niestety szczególny i choć bardzo chcieliśmy, to planowana edycja Biegu Powstania Warszawskiego nie odbędzie się tak jak miało to miejsce przez prawie 30 ostatnich lat. Z uwagi na bezpieczeństwo, nie będziemy mogli pobiec ulicami stolicy w wielotysięcznym tłumie z biało-czerwonymi opaskami na ramieniu, wieczorem, w podniosłej atmosferze, obok zapalonych zniczy – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Bieg Powstania Warszawskiego darzę szczególnym sentymentem. To jedno z tych wydarzeń, które gromadzi we wspólnym celu Warszawiaków, Warszawianki oraz biegaczy z najdalszych zakątków Polski. Przede wszystkich jednak co roku gościmy na podeście honorowym żyjących Bohaterów Powstania z 1944 r., którzy dzielą się swoimi wspomnieniami, zachęcają do sportowej rywalizacji i z nami śpiewają „Rotę” oraz hymn państwowy. Mam jednak nadzieję, że atmosferę tego biegowego święta uda nam się choć trochę uzyskać, przy okazji biegu wirtualnego, ale przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności – dodaje Renata Kaznowska.

Trasę biegu każdy uczestnik w tym roku wyznaczy sobie sam. – Może mieć ona kształt symbolu Polski Walczącej, czyli popularnej „kotwicy”. Może to być dystans 5 lub 10 kilometrów, wzorem tradycyjnych zmagań sportowych z Biegu Powstania, sztafeta maratońska śladem walk powstańczych albo też szybkie 1944 metrów na bieżni. Wszelkie odniesienia historyczne są mile widziane – twierdzi Karol Adamaszek z AKTYWNEJ WARSZAWY.

Najciekawsze relacje ze „startu” w wirtualnym Biegu Powstania Warszawskiego organizatorzy będą nagradzać upominkami.

PAP, JLS

wróć

Fotorelacje

Odpust św. Anny w Amerykańskiej Częstochowie

Sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie cieszy się od wielu lat nieustającym nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny, Matki Jezusa – Zbawiciela. Nie mniejszą czcią otaczana jest tu także matka Matki Bożej, św. Anna, której odpust przypadł w tym roku dokładnie w dzień jej wspomnienia, 26 lipca. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com