Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Janusz Młynek –...
Pisarka Aleksandra...
Krzysztof Galik –...
Danuta Piątkowska...
Paweł P. Wierzbicki...

Znamy laureatów tegorocznego konkursu „Wybitny Polak w USA”

05-18-2020

Znani są laureaci X edycji prestiżowego konkursu „Wybitny Polak w USA”. W kategorii Osobowość zwyciężył Janusz Młynek, w kategorii Kultura – Aleksandra Ziółkowska-Boehm, w kategorii Biznes – Krzysztof Galik, w kategorii Nauka – dr Danuta Piątkowska, zaś w kategorii Młody Polak – Paweł P. Wierzbicki. Zgodnie z zasadami konkursu doceniono ich za dokonania oraz kreowanie pozytywnego wizerunku Polaków w Ameryce.

Janusz Młynek (zwycięzca w kat. Osobowość) pochodzi z Mielca, gdzie zaczął uprawiać szermierkę. Podczas służby wojskowej trafił do Wojskowego Klubu Sportowego Legia Warszawa,  gdzie trenował z najlepszym szablistą wszechczasów, siedmiokrotnym medalistą olimpijskim Jerzym Pawłowskim. W 1993 roku wylosował wizę do USA i już rok później założył Polsko-Amerykańską Szkołę Szermierki (PAFS). Był to początek krzewienia polskiej szkoły szermierki w Stanach Zjednoczonych. Wychowankowie PAFS zdobyli ponad 100 medali w mistrzostwach Ameryki oraz 9 medali mistrzostw świata juniorów i kadetów. Największym osiągnięciem wychowanków Młynka są medale olimpijskie przywiezione przez Dagmarę Woźniak i Monikę Aksamit z igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. W 2005 roku prezydent RP odznaczył Janusza Młynka Złotym Krzyżem Zasługi.

Pisarka Aleksandra Ziółkowska-Boehm (laureatka w kat. Kultura) ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim w 1973 roku. 2 lata później została stypendystką Oxford Language Centre, a w 1978 roku obroniła doktorat na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 80. XX wieku przebywała na stypendium w Toronto oraz w Waszyngtonie, a w 1990 roku została stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Od tego czasu mieszka w USA. Należy m.in. do Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce, Instytutu Józefa Piłsudskiego i Amerykańskiego PEN Clubu w Nowym Jorku. Jest autorką lub współautorką wielu książek dotyczących Polonii na całym świecie. Za promocję kultury polskiej za granicą otrzymała w 2015 roku brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Krzysztof Galik (laureat w kat. Biznes) przybył do Stanów Zjednoczonych w 1986 roku. W biznesie zaczął od małej firmy, która rozrosła się do wielkiego, zatrudniającego 230 pracowników, przedsiębiorstwa. Polamer Precision w New Britain w stanie Connecticut, którego jest dziś prezesem i dyrektorem wykonawczym, zajmuje się produkcją komponentów do silników do samolotów. Klientami firmy są m.in. Pratt & Whitney, Hanwha Techwin, Rolls Royce czy GE Aviation. Polamer wspiera wiele polsko-amerykańskich inicjatyw i imprez, a sporą ilość pracowników firmy  stanowią Polacy.

Danuta Piątkowska (laureatka w kat. Nauka) jest absolwentką historii w Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. W 1978 roku obroniła tam doktorat. Habilitację otrzymała w 2005 roku na Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Jako naukowiec WSP dwukrotnie była stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej (1986-87 i 1991). Od 1991 roku mieszka na stałe w Nowym Jorku. Napisała kilka książek na temat amerykańskiej Polonii i jej wkładzie w kulturę i historię USA. Jest także autorką kilkudziesięciu artykułów naukowych, członkiem Rady Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku i Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego. W 2009 roku została odznaczona przez ministra kultury Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Paweł P. Wierzbicki (zwycięzca w kat. Młody Polak) urodził się w Chicago, ale dorastał w Polsce, gdzie w 2014 roku zdobył doktorat na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie studiował na University of Florida’s Fredric G. Levin College of Law. Obecnie jest związany ze znaną kancelarią Block O'Toole & Murphy, LLP. Zgodnie z Verdict Search ALM żadna inna kancelaria w Nowym Jorku nie rozwiązała od 2012 roku większej liczby spraw o wartości przekraczającej milion dolarów. Wierzbicki jest pierwszym adwokatem polskiego pochodzenia, który dołączył do tej prestiżowej kancelarii. Specjalizuje się w sprawach związanych z wypadkami na budowach oraz z wypadkami samochodowymi.

opr. bo


Organizatorem konkursu „Wybitny Polak w USA” jest stowarzyszenie Pangea Network, we współpracy z Fundacją Polskiego Godła Promocyjnego. Kandydatami do nagrody w konkursie mogą być obywatele polscy lub osoby polskiego pochodzenia zamieszkałe legalnie na terenie USA. Dany kandydat może zostać zgłoszony tylko w jednej kategorii. W zgłoszeniu należy uwzględnić m.in. życiorys kandydata, ze wskazaniem jego osiągnięć, oraz zgodę kandydata na udział w konkursie.

wróć

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com