Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Doroczne polskie...

Tradycje będą musiały poczekać?

05-14-2020

Koronawirus zmienił nasze życie w drastyczny sposób. Zamknięte szkoły i kościoły, nieczynne bary, kina i restauracje, wyludnione ulice… Tak niestety przez ostatnie tygodnie wyglądała nasza codzienność.

Jak długo będziemy musieli nosić maseczki, dbać o zachowanie odpowiedniego dystansu od innych w przestrzeni publicznej i przestrzegać innych ograniczeń mających ustrzec nas przez zakażeniem koronawirusem? Choć w poszczególnych stanach zaczyna się już stopniowe znoszenie restrykcji i „odmrażanie” gospodarki, to jednak te pytania zadaje sobie wielu z nas, spędzają one sen z powiek także organizatorom polonijnych imprez. Już wiadomo, że niektóre z nich nie odbędą się w planowanych terminach, inne – być może wcale. Co zatem na chwilę obecną wiemy o największych dorocznych polonijnych festiwalach w Massachusetts i Rhode Island?

Boston

Ze względu na restrykcje wprowadzone w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się zakażeń Covid-19 niemożliwa okazała się organizacja w tym roku Polskiego Festiwalu w Bostonie, odbywającego się zawsze w pierwszych dniach maja i łączącego celebrację polskiej kultury ze świętowaniem kolejnych rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Organizatorzy mają nadzieję, że w przyszłym roku festiwal odbędzie się zgodnie z planem.

Kolejną okazją do zabawy oraz integracji, a także kultywowania polskich tradycji dla Polonii z Bostonu i okolic, są doroczne Polonijne Dożynki. Odbywają się one co roku we wrześniu i wstępnie data tegorocznych ustalona jest na 13 września, jednak na razie nie ma pewności, czy będą się mogły odbyć. Zakaz organizowania festiwali, parad i innych imprez masowych w mieście, zgodnie z ogłoszeniem burmistrza Bostonu, ma obowiązywać do 7 września, ale – jak zauważa o. Jerzy Żebrowski, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej (głównego organizatora dożynek) – „nie wiadomo, jak sprawy się potoczą”. Nie pozostaje zatem nic innego, jak śledzić komunikaty i mieć nadzieję, że jednak dożynki uda się zorganizować.

Webster

Do redakcji „Białego Orła” dotarła także informacja o odwołaniu tegorocznego, planowanego jak zawsze na trzy czerwcowe dni, Polskiego Festiwalu w Webster, MA – imprezy z prawie 50-letnią tradycją.

„Z ciężkim sercem przyszło nam podjęcie tej decyzji, jednak zmuszeni jesteśmy odwołać tegoroczny 47. Doroczny Festiwal, zaplanowany na trzeci weekend czerwca” – brzmi informacja od Komitetu Organizacyjnego. „Festiwal co roku przynosił wiele radości wszystkim uczestnikom, przybywającym nieraz z odległych stron. W tym roku ze względu na obowiązek zachowania dystansu społecznego oraz w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich uczestników postanowiliśmy zamiast festiwalu – z którego dochód zasilał fundusze Szkoły św. Józefa w Webster – zorganizować wirtualną zbiórkę pieniędzy. Możliwe będzie także zamówienie na wynos smacznego i zdrowego jedzenia od Bernat’s Deli” – informują organizatorzy. Zamówienia na jedzenie, które będzie do odbioru w sobotę, 20 czerwca, w godz. 9:00–13:00, można składać online, na stronie lub telefonicznie: 508-943-0467 (biuro parafialne). Organizatorzy zapewniają, że odbiór jedzenia zostanie zorganizowany w pełni bezpieczny sposób, bez konieczności wysiadania z samochodu, w systemie „drive-through”. Osoby, które chciałyby wesprzeć Szkołę św. Józefa – dla której brak dochodu z festiwalu to poważny uszczerbek w funduszach – mogą to uczynić przez stronę: www.sjs-webster.com/school2/donate-2020/. Więcej informacji można znaleźć na facebooku: www.facebook.com/SaintJoesPolishFestival/.

Indian Orchard, Salem i Dudley

Lipiec to tradycyjnie miesiąc, w którym odbywają się Polonijne Dożynki w Indian Orchard. Jednak na ten moment nie jest wiadome, czy w tym roku impreza się odbędzie. Z rozmowy z proboszczem polskiej parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard Jeffrey’em Ballou wynika, że wszystko zależy od rozwoju sytuacji epidemiologicznej i wytycznych gubernatora, burmistrza oraz wskazań biskupa.

Pod znakiem zapytania stoi również sierpniowy Polski Festiwal w Salem. – Czekamy na to, jakie rozluźnienia gubernator ogłosi. Ja wierzę, że festiwal uda się zrobić – twierdzi ks. Robert Będziński, rektor Sanktuarium św. Jana Pawła II Bożego Miłosierdzia w Salem, dodając jednak, że być może forma festiwalu będzie trochę inna niż rok temu.

W sierpniu natomiast nie odbędzie się doroczny Polski Festyn w Dudley. – Jeszcze nie podjęliśmy ostatecznej decyzji, ale na pewno nie będzie festiwalu w sierpniu, może końcem września? – zastanawia się proboszcz parafii św. A. Boboli w Dudley ks. Krzysztof Korcz. Jeśli coś zostanie ustalone, na pewno na łamach „Białego Orła” postaramy się podać szczegóły.

Worcester i Central Falls

Początek września dla Polonii w Rhode Island oznaczał zawsze okazję do dobrej zabawy w towarzystwie polskich znajomych na dorocznym, trwającym przeważnie trzy dni, Polskim Festiwalu organizowanym przez parafię św. Józefa w Central Falls. Niestety, jak informuje proboszcz o. Dariusz Jończyk: „Musieliśmy odwołać wszystkie imprezy w obu parafiach (św. Józefa w Central Falls, RI i św. Stanisława Kostki w Woonsocket, RI – przyp. Red.) do końca sierpnia z uwagi na wskazania gubernator Rhode Island. Wrześniowy piknik raczej się nie odbędzie, bo przygotowania musielibyśmy rozpocząć już w czerwcu, co nie jest możliwe. Nie mamy również planów na przyszłe imprezy. Czekamy tylko, aby pozwolili nam otworzyć kościół”. – Modlimy się o rychłe ustanie pandemii – dodaje o. Dariusz.

Sezon letnich i jesiennych polonijnych imprez kończył co roku Jesienny Festiwal Parafialny odbywający się w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester. – Nasz Festiwal Jesienny zaplanowany jest na 3-4 października (zawsze pierwszy weekend października). Jeszcze nie podjęliśmy decyzji o odwołaniu lub przeniesieniu. Czekamy na wytyczne władz stanowych i kościelnych i rozwój sytuacji. To od nich będzie zależało, czy i w jakiej formie odbędzie się nasz festiwal, który co roku przyciąga wielu amatorów domowego, polskiego jedzenia. Warto zaznaczyć, że polskie potrawy są przygotowywane na miejscu wg sprawdzonych przepisów i cieszą się bardzo dobra opinią smakoszy – mówi ks. Ryszard Polek, proboszcz polskiej parafii w Worcester. – Jeżeli bylibyśmy zmuszeni do odwołania, to najpewniej zrobimy tylko posiłki na wynos i loterię finansową, a także „bake table" (losy wyślemy do parafian). Nasz festiwal to przede wszystkim polskie potrawy i wypieki i to możemy przygotować na wynos. Dużą część festynu stanowią tzw. „Attic treasures" i inne stoiska. To będzie musiało być odwołane, w zależności od ograniczeń związanych z epidemią – dodaje.

Czy zatem w tym sezonie będziemy mieli okazję do spotkań z polską kulturą i festiwalowej zabawy? Wszystko wskazuje, że tak, choć raczej będzie to miało miejsce wczesną jesienią, a nie latem. Nie pozostaje nam zatem nic innego, niż cierpliwie poczekać…

JLS


Jeśli mają Państwo informacje o innych odwołanych lub przełożonych na inny termin dorocznych polonijnych imprezach w Nowej Anglii, prosimy o wiadomość na adres:

wróć

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com