Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Na wielkanocnym...

Śniadanie wielkanocne

04-09-2020

Uroczysty posiłek gromadzący przy stole całą rodzinę jest niepowtarzalnym momentem w roku. Wymaga dużo przygotowań, ale ten trud i czas jest uzasadniony. Śniadanie wielkanocne ma wielką rangę, warto zadbać o uświęcone tradycją potrawy i dekoracje.

Tak jak podczas wigilii bliscy dzielą się opłatkiem, na rozpoczęcie wielkanocnego śniadania jest też zwyczaj dzielenia się jajkiem, z tym że nie jest on powszechny w całym kraju. Są regiony, gdzie tego nigdy nie czyniono mimo religijności i przywiązania do dawnych zwyczajów.  

Dlaczego właśnie śniadanie?

To nie przypadek, że najważniejszym, uroczystym posiłkiem podczas Wielkanocy jest śniadanie. Tradycja ta ma swoje źródło w Biblii: jak czytamy w Ewangelii św. Jana, zmartwychwstały Chrystus pojawił się o świcie nad Jeziorem Tyberiadzkim. Chrystus przygotował tam dla swoich uczniów rybę i chleb, które później wspólnie spożyli. W podobny sposób – również porannym posiłkiem po mszy rezurekcyjnej – chrześcijanie chcą uczcić fakt pokonania przez Chrystusa śmierci.

W uroczystym menu

Na tradycyjnym wielkanocnym stole powinna znaleźć się święconka, którą dzielimy się z bliskimi, a wśród niej składniki takie jak:

  • chleb – symbolizuje Ciało Chrystusa,
  • jajko – odradzające się życie,
  • sól – oczyszczenie, prawda,
  • ser – przyjaźni człowieka z siłami przyrody,
  • chrzan – siła i tężyzna fizyczna,
  • wędliny – dostatek,
  • baranek – zwycięstwo życia nad śmiercią,
  • ciasta – metafory umiejętności i doskonałości.

Jeśli chodzi o konkretne potrawy, przystawki, desery, zgodnie z tradycją to wyjątkowe śniadanie przewiduje: żurek, jajka faszerowane lub z majonezem, kiełbasę z chrzanem lub pasztet, babkę, mazurki, serniki i inne rarytasy, jakie kultywuje się lokalnie lub rodzinnie.

Celebrować z radością

Stół powinny dekorować wiosenne kwiaty, bazie i pisanki. Mile widziana też łączka z rzeżuchy lub młodego owsa, w którym stoi baranek. Współcześnie godzina, kiedy familia zasiada do śniadania wielkanocnego, jest umowna. W dzisiejszych czasach trudno mówić o zjedzeniu śniadania tuż po mszy świętej zakończonej procesją rezurekcyjną, bo ta najczęściej jest organizowana w nocy z soboty na niedzielę (choć bywają i wyjątki, np. rezurekcja o g. 6). Po nocnym nabożeństwie czas pobudki, a tym samym pierwszego posiłku zwykle opóźnia się, tak że często wielkanocne śniadanie jest już po części obiadem. Trwa o wiele dłużej niż codzienne posiłki, bo warto delektować się i cieszyć takimi chwilami.

HK

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com