Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Chwile spędzone w...

Rodzinne święta pełne radości

04-04-2020

Miłe, rodzinne świętowanie czasem jest sztuką. Niby to naturalne, że każdy powinien cieszyć się z przebywania z bliskimi, z wolnego czasu i doniosłości religijnej święta, a jednak często zdarza się, że ten szczególny okres przemknie słabo spożytkowany. Niektórzy nawet mówią nie tyle o przeżyciu, co o przetrwaniu świąt.

Trzeba przemyśleć parę spraw, uświadomić sobie pewne wartości i mądrze rozplanować czas, aby skupić się na tym, co jest ważne – istocie świąt, zadbać o relacje z bliskimi i celebrowanie niepowtarzalnych chwil.

Nie powtarzać błędów

Jeszcze zanim przyjdą święta, a nawet gorączka ostatnich przygotowań, zawczasu warto zastanowić się, dlaczego w minionych latach byliśmy rozczarowani, co nie powinno się zdarzyć podczas świąt, co kradło niepotrzebnie w ich trakcie czas i oddalało od spokoju, bliskich osób i wartości religijnych. Ustalenie błędów własnych i być może cudzych nie powinno być jednak powodem goryczy czy wymówek, tylko pomocą w zbudowaniu strategii zapobiegającej sprzeczkom, rozczarowaniom.

Docenić rodzime tradycje

Nowoczesność oddala nas, niestety, od folkloru, który ma wielki urok i wartość, który powinny przejmować kolejne pokolenia. Nawet w XXI wieku nie może zabraknąć miejsca i chęci na wkomponowanie pewnych zwyczajów w rzeczywistość. Piękne są zarówno zwyczaje religijne, jak i świeckie, które w nieporównanie większym stopniu szanowali nasi dziadkowie. Jeśli nawet ich namiastki nie przekażemy dzieciom, zaginą. Warto docenić ich rangę i zachwyt przekazywać najmłodszym.

Wspominać, wsłuchać się

Póki żyją świadkowie czasów, których sami nie znamy, czerpmy z ich wiedzy. Starsze pokolenie pamięta wiele ciekawych obyczajów, było obserwatorem ważnych zmian i wydarzeń – w kraju, w danej miejscowości, w rodzinie. Warto posłuchać wspomnień, a nawet je utrwalić. Również retrospektywne rozmowy młodszych ludzi mają wartość. Wrażenia wpisane we wspomnienia to cenniejsze pamiątki od tych materialnych, choć jedne z drugimi często splatają się. Znajdźmy na nie czas podczas świąt. Oglądajmy zdjęcia, nie tylko skupiajmy się na robieniu nowych.

Odpoczywać mądrze

Nadrabianie zaległości w spaniu czy jedzeniu nie sprawdza się, choć niektórzy tego próbują. Ucztowanie wyjdzie na zdrowie, jeśli będzie w nim zachowany umiar, a wypoczynek nie sprowadzi się tylko do kanapy i fotela. Korzystając z wiosennej aury, warto aktywnie odpoczywać, spacerując z bliskim, korzystając z rowerów, rolek itd. Wspólne słuchanie muzyki, gry i zabawy – to przyjemniej zapisze się w pamięci niż oglądanie powtórek filmów czy wątpliwej jakości show.

Bez cyfrowych mediów

Dobrze byłoby uniknąć pułapki, w jaką wpadamy na co dzień za sprawą techniki – nadużywania smartfonów. Cyfrowa rzeczywistość otwiera przed nami niedostępne dotąd przestrzenie. Wydaje się wielką szansą na pozyskiwanie informacji, utrzymywanie kontaktów, poznawanie ludzi, samorealizację w ramach prowadzenia blogów itd. Jednak nadużywanie mediów cyfrowych okrada z czasu, który potrzebny jest dla bliskich, będących obok – dzieci, partnera, rodziców. W uzależnienia od sieci popadają już najmłodsi. Nie pozwólmy, by święta to umacniały, tylko przeciwnie – zmieniały.

Wartościowy kontakt

Technika stwarza okazję do łączenia się na odległość z przyjaciółmi i krewnymi, których nie jesteśmy w stanie odwiedzić. I tej możliwości nie da się negować, tylko należy ją popierać. Znajdźmy czas na rozmowę lub pisemną wymianę słów z tymi, którzy są tysiące kilometrów od nas. Złóżmy im nie tylko życzenia, ale i podarujmy dłuższą chwilę na serdeczną rozmowę. Podczas świąt bardziej odczuwa się tęsknotę niż w inne dni, trzeba o tym pamiętać. Nawet jeśli samemu jest się w ferworze planów i atrakcji, druga strona może mieć przeciwną sytuację i pragnie kontaktu.

HK

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com