Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Stacje Drogi...

Nabożeństwa wielkopostne

04-04-2020

Praktyki religijne przygotowujące do obchodów Zmartwychwstania Pańskiego mają długą tradycję. Potrzebował ich zwłaszcza prosty wierny lud, który nie umiał pisać i czytać, a nabożeństwa posługując się obrazami (stacjami Drogi Krzyżowej) i krótkimi pieśniami ludowymi znanymi na pamięć pomagały w przeżyciu tego, co ważne dla katolika.

Droga Krzyżowa jest bardziej powszechna, znana w całym Kościele, podczas gdy Gorzkie Żale są charakterystyczne głównie dla terenów Polski.

Gorzkie Żale

Nabożeństwo to z jednej strony opiera się na motywach Jutrzni w formie praktykowanej w XVIII w., z drugiej zaś zawiera pewne elementy średniowiecznych pasyjnych misteriów liturgicznych. Na ich podstawie ks. Wawrzyniec Benik ze zgromadzenia księży misjonarzy świętego Wincentego a Paulo opracował strukturę i napisał tekst nowego nabożeństwa.

Gorzkie Żale po raz pierwszy zostały odprawione w 1707 r. w kościele Świętego Krzyża. Szybko zdobyły popularność i zostało wprowadzone do innych kościołów w Warszawie, a następnie w całej Polsce.

To nabożeństwo pasyjne składa się z trzech części. W poszczególne niedziele Wielkiego Postu odprawia się kolejne części (dwukrotnie, gdyż wielki post trwa sześć tygodni). Gorzkie Żale rozpoczynają się Pobudką, zwana też Zachętą. Następnie odczytywana jest intencja nabożeństwa wraz z wprowadzeniem do śpiewanych rozważań, po czym wykonywane są następujące pieśni i modlitwy: Hymn, Lament duszy nad cierpiącym Jezusem, Rozmowa duszy z Matką Bolesną, Któryś za nas cierpiał rany. Potem może nastąpić kazanie pasyjne, a po nim błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Droga Krzyżowa

Tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej powstała w Jerozolimie. W średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy oprowadzając pątników, zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa. Liczbę czternastu stacji ustalono w XVII wieku. Najczęściej Droga Krzyżowa przedstawiana jest w obrazach lub rzeźbach rozmieszczonych na ścianach bocznych świątyni. Są też stacje w plenerze przy sanktuariach. Droga Krzyżowa bywa odprawiana nawet ulicami miast. Rzadziej, ale praktykuje się również kilkunasto- lub kilkudziesięciokilometrowe, ekstremalne Drogi Krzyżowe. W przypadku nabożeństw odprawianych w świątyniach i nierzadko transmitowanych, są różne wersje – dla dzieci, młodzieży, chorych itd. Stacje mają być nie tylko odtworzeniem wydarzeń z ostatnich dni Chrystusa. Ich symbolika jest również podstawą rozważań medytacyjnych o poświęceniu, pokorze, miłości, prawdzie w obecnych czasach. Trudno znaleźć skuteczniejsze formy przygotowania do pamiątki Zmartwychwstania, Droga Krzyżowa jest w tym niezastąpiona, podobnie jak Gorzkie Żale.

Halina Kossak

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com