Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Aby wziąć udział w...

Wybory prezydenckie w Polsce – amerykańska Polonia zagłosuje 9 maja

02-22-2020

Zgodnie z postanowieniem Marszałka Sejmu RP z 5 lutego 2020 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wybory odbędą się w niedzielę 10 maja 2020 r. w godz. 7.00-21.00, jednak – jak zawsze – amerykańska Polonia głosy odda dzień wcześniej: w sobotę 9 maja 2020 r. w godz. 7:00-21:00 czasu lokalnego.

Prawo udziału w głosowaniu (prawo wybierania) ma każdy obywatel polski, niezależnie od miejsca zamieszkania lub czasowego przebywania, który: najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu, nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu. Aby wziąć udział w głosowaniu w USA, należy wcześniej się zarejestrować. Ważne, że przed każdymi wyborami należy zarejestrować się ponownie – zatem nawet jeśli ktoś rejestrował się do ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych, to musi tę procedurę powtórzyć. Rejestracja rozpocznie się po ogłoszeniu rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych o utworzeniu obwodowych komisji wyborczych, co zgodnie z ogłoszonym przez marszałka Sejmu RP kalendarzem wyborczym stanie się najpóźniej do 19 kwietnia 2020 r. Ważne jest też, by pamiętać, że w wyborach mogą wziąć udział wyłącznie osoby posiadające w dniu wyborów ważny polski paszport.

Jeżeli żaden z kandydatów na prezydenta RP nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów w pierwszej turze, to 14 dni po terminie pierwszego głosowania przeprowadzone zostanie ponowne głosowanie. Zatem ewentualne ponowne głosowanie odbyłoby się w Polsce w niedzielę 24 maja 2020 r., natomiast w USA w sobotę 23 maja 2020 roku w godz. 7.00-21.00 czasu lokalnego.

Szczegółowe informacje o wyborach można znaleźć na rządowej stronie wybory.gov.pl. Zamieszczony jest tam m.in. wykaz komitetów wyborczych. Zgodnie z nim, oprócz ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy, o prezydencki fotel powalczą: Małgorzata Kidawa-Błońska, Krzysztof Bosak, Robert Biedroń, Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz, Leszek Samborski, Piotr Bakun, Stanisław Żółtek i Wojciech Podjacki.

JLS

wróć

Fotorelacje

Ostatnie pożegnanie o. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Czasami ciężko sobie wyobrazić konkretne miejsca bez osób, które je tworzyły albo były niemalże dożywotnio wpisane w ich rozwój. W taki sposób z pewnością w historii Amerykańskiej Częstochowy zapisał się o. Lucjusz Tyrasiński, kapłan-zakonnik, były przeor, prowincjał, dyrektor Sanktuarium oraz budowniczy tego świętego miejsca na ziemi amerykańskiej. Ojciec Lucjusz odszedł do Domu Ojca 9 marca 2020 r. Fot. Ryszard Dziedzic, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, o. Marcin Mikulski OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com