Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
W Powstaniu...

Senat USA upamiętnił 75. rocznicę Powstania Warszawskiego

01-27-2020

– Odwaga okazana przez obywateli Polski podczas Powstania Warszawskiego wciąż inspiruje ludzie na całym świecie – to fragment przyjętej 14 stycznia br. rezolucji amerykańskiego Senatu w sprawie upamiętnienia 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Zgłoszona przez senatorów z Ohio – Republikanina Roba Portmana i Demokratę Sherroda Browna – rezolucja została przyjęta jednogłośnie i jest ważnym wsparciem Polski w walce o prawdę historyczną.

Rezolucja amerykańskiego senatu uznaje Powstanie Warszawskie za „przełomowe wydarzenie w trakcie drugiej wojny światowej, w którym odważni obywatele Polski zbuntowali się przeciwko okupacji Warszawy przez niemieckich nazistów”. Jak czytamy w dokumencie, było ono „częścią ogólnonarodowego oporu przeciwko okupacji Polski przez niemieckich nazistów”.

Senatorzy przypomnieli, że Adolf Hitler „jako karę za powstanie zarządził anihilację Warszawy i eksterminację jej obywateli”, a Armia Czerwona „na konkretne rozkazy (Józefa) Stalina wstrzymała na brzegach Wisły swój marsz na Berlin, by pozwolić niemieckim nazistom dziesiątkować Polaków”.

Rezolucja podkreśla również znaczenie polskiego ruchu oporu i męstwa Polaków jako ważnej lekcji patriotyzmu. „Senat Stanów Zjednoczonych wyraża uznanie dla odwagi, heroizmu i patriotyzmu osób walczących w Armii Krajowej o wyzwolenie Polski spod okupacji nazistowskich Niemiec. (…) odwaga okazana przez obywateli Polski podczas Powstania Warszawskiego wciąż inspiruje na całym świecie ludzi, którzy poddani są tyranii i uciskowi i którzy dołączają się do walki o wolność, demokrację i dążenie do wolności” – czytamy w dokumencie.

Ambasada RP w Waszyngtonie podziękowała senatorom za przyjętą rezolucję. „Polacy na całym świecie doceniają ten znaczący gest” – napisali na Twitterze polscy dyplomaci.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Motocykliści, rowerzyści i kierowcy w Amerykańskiej Częstochowie

Motocykliści, rowerzyści i kierowcy z Nowego Jorku, New Jersey i Connecticut oraz z Chicago przybyli do Amerykańskiej Częstochowy, aby oddać hołd Maryi Jasnogórskiej oraz św. Janowi Pawłowi II. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com