Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Fot. Archiwum WEM

Census 2020 – „być albo nie być” Polonii amerykańskiej

01-13-2020

Chciałbym zwrócić się z apelem do mediów polonijnych, polskiej dyplomacji, organizacji polonijnych i całej Polonii amerykańskiej z prośbą o niezwłoczne zajęcie się udziałem i aktywizacją polskiej grupy etnicznej w powszechnym spisie ludności w Stanach Zjednoczonych (Census 2020).

Przypominam, że amerykańska konstytucja, zapewniając demokratyczny proces w Stanach Zjednoczonych, nakłada na nas wszystkich obowiązek policzenia wszystkich, którzy zamieszkują obszar tego państwa co dziesięć lat. To Census określa, ile miejsc będzie w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Cały proces liczenia osób zamieszkujących w Stanach Zjednoczonych rozpocznie się 1 marca. Do 1 kwietnia 2020 powinniśmy otrzymać informację na temat spisu i powinniśmy odpowiedzieć w jednej z form: listownej, telefonicznej lub poprzez internet. Spis ludności dotyczy wszystkich, którzy zamieszkują Stany Zjednoczone niezależnie od ich legalnego statusu, a zebrane informacje nie będą przekazywane do innych agencji rządowych. Najważniejsze jest, aby w pytaniach dotyczących przynależności etnicznej wpisać „Polish” lub „Polish-American”.

Rok 2020 będzie szczególny, jeżeli chodzi o wybory prezydenckie w Polsce i w USA. Polska grupa etniczna może być znów języczkiem u wagi, jeśli chodzi o wybory. Warto więc  skupić się na działaniach aktywizujących polską społeczność w USA. Ważna jest budowa propolskiego lobbingu w Teksasie dla wsparcia naszych kontraktów gazowych lub budowanie polskiej społeczności w stanach: Wisconsin, Michigan, Pensylwania i Floryda jako swing states przed amerykańskim spisem powszechnym, polskimi i amerykańskimi wyborami prezydenckimi. Może warto wraz z konsulatami i polonijnymi organizacjami przeprowadzić akcję: Jesteś Polakiem, więc zaktualizuj swój paszport i zarejestruj się do wyborów amerykańskich i polskich. Propozycja otrzymania Karty Polaka byłaby doskonałą okazją do zwiększenia aktywności Amerykanów polskiego pochodzenia i podniesienia ich aktywności społecznej i politycznej. Dlatego ważna jest jasna postawa mediów i organizacji polonijnych i polskiej dyplomacji. W swojej zwięzłej wypowiedzi zachęcam do aktywizacji polskiej grupy etnicznej jako całości. Nie wzywam i nie popieram żadnej opcji politycznej. Jeżeli nie zaktywizujemy naszej diaspory teraz, to za kolejne 10 lat może nie będzie kogo liczyć. Liczę na to, że media polonijne opublikują mój tekst i nie będzie to jedyny tekst na ten temat. Państwa proszę o szeroką publikację tego i innych tekstów na ten temat w internecie. Czas, aby po kilku dekadach uzyskać również bardziej obiektywne dane na temat polskiej diaspory w USA. Jeśli chcesz wziąć aktywny udział w tej akcji, napisz do mnie: .

Waldemar Biniecki
Felietonista Tygodnika Solidarność z Milwaukee
Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com