Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Sanie zaprzężone w...

Zimowe rozrywki

12-23-2019

Jak spędzać aktywnie czas zimą? Mróz, śnieg i lód nie wszystkich zrażają, przeciwnie – dają okazję do urozmaicenia sportowych zajęć. O tej porze roku znajdzie się coś dla dzieci i dorosłych, stare, proste formy relaksu i nowoczesne dyscypliny, kuszące śmiałków.

Śnieżki, sanki, bałwan

Dzieciom te formy zabaw sprawią wielką radość. W ten sposób bawiły się całe pokolenia. Zadbajmy tylko o bezpieczne miejsce do zjazdów, o ciepłe i wygodne ubrania, a w przypadku tworzenia bałwanków – o akcesoria, które zapewnią atrakcyjny efekt: miotła, garnek, marchewka i węgliki na guziki. Włączenie się rodziców czy innych krewnych do zabawy w śnieżki, lepienie bałwana albo zjazdy z górki bardzo ucieszą dzieci, przejdą do wspomnień, poprawią relacje, które z różnych powodów czasem są osłabione. Warto też wspólnie wybrać się na łyżwy.

Kuligi jak przed laty

Tradycja kuligów sięga XVI w., kiedy te były popularną rozrywką magnaterii i szlachty. Zwykle odbywało się to w ostatnim tygodniu karnawału, a więc podczas zapustów. W niektórych latach i rejonach kuligi były niczym wystawne kawalkady. Na czele jechał wodzirej w masce karnawałowej z ptasim dziobem, tradycyjnie zwany Arlekinem. Zapowiadał on gościnę w dworach, które były przystankami i nie mogło zabraknąć tam muzyki, jadła i trunku. Kuligowe zabawy sprzyjały swataniu. Czasy się zmieniły i kuligi wyglądają inaczej. Choć są rzadkością, zainteresowani na pewno jeszcze znajdą takie okazje. Wiele ośrodków wczasowych ma je w ofercie. Są też atrakcją dla szkół i obozów na feriach.

Popularne narty

Ta forma zimowej aktywności jest chyba najpopularniejsza wśród dorosłych. Choć naraża na kontuzje, ludzie kochają ten sport. Jeśli ktoś zamiast prędkości szuka kontaktu z naturą pośród pól, łąk, lasów i jezior, biegówki są dla niego odpowiedniejsze niż wyciągi narciarskie i tłumy ludzi na stoku. To też wyczerpujący sport. Na dłuższych dystansach potrafi wymęczyć jak mocny jogging

Lodowa wspinaczka

To znacznie bardziej ekstremalny sport – ice climbing. Uprawia się go na zupełnie pionowych ścianach pokrytych lodem, lodospadach, a do takiej wspinaczki niezbędne są specjalistyczne raki i odpowiednio przygotowane czekany. Trasy ice climbingu zabezpiecza się śrubami lodowymi, wkręcanymi w ścianę. Niezbędne jest doświadczenie osoby wspinającej, ale także ochrona ciała przed urazami i odmrożeniem.

Urok bycia morsem

Kto chce mocnych wrażeń bez ryzyka kontuzji, a przy okazji z szansą hartowania organizmu, powinien rozważyć zostanie morsem. Kluby pasjonatów tej formy aktywności są w różnych miejscach. Gdy tylko rzeki i jeziora skuje lód, zawsze pojawia się grupa zapalonych wilków morskich, którzy dzielnie będą wiercić przeręble wyłącznie po to, aby zażyć dobroczynnych i prozdrowotnych kąpieli, a potem tarzać się w śniegu.

Przejażdżki quadem

W porównaniu do zimowej górskiej wyprawy, jazda na quadzie może wydawać się dziecięcą igraszką. Jeśli jednak do dyspozycji mamy odpowiednio mocną maszynę, to emocje gwarantowane. Jazda quadem zimą to całkiem inne doświadczenie od letnich przejażdżek. Miękka i śliska nawierzchnia umożliwia sporo dodatkowych możliwości akrobacyjnych. To kusi chłopców, nawet tych całkiem dużych…

Snowboarding

Bardzo modny jest sport zimowy polegający na jeździe lub wykonywaniu manewrów na desce snowboardowej. Za początek snowboardingu można uznać rok 1965, kiedy Sherman Poppen wymyślił „snurfera”, choć zjeżdżanie po zaśnieżonym stoku na jednej desce było praktykowane już wcześniej. Dyscyplina wprowadzona została do programu zimowych igrzysk olimpijskich w 1998 r. Konkurencje i style uprawiania snowboardingu można podzielić na cztery grupy: freestyle (wykonywaniu trików z wykorzystaniem konstrukcji takich jak skocznie, raile, boxy), styl alpejski (kontrola nad deską podczas jazdy po przygotowanym stoku), freeride (jeżdżenie poza trasami) i snowcross (jazda na czas po trasie z przeszkodami).

HK

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com