Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Warto włączyć...

Jak przekazać dzieciom kulinarne świąteczne tradycje?

12-23-2019

Ostatnie chwile przed świętami to czas intensywnych przygotowań. Z jednej strony na przystrojenie i wysprzątanie czeka całe mieszkanie, a gałązki choinki świecą jeszcze pustkami. Z drugiej w kuchni nie zaczął się jeszcze przedświąteczny harmider, choć jego perspektywa zbliża się już nieuchronnie. Wydawać by się mogło, że jest to najmniej odpowiedni moment na edukowanie najmłodszych członków rodziny w kwestii tradycji, szczególnie tej kulinarnej. A jednak jest to wrażenie tylko pozorne!

Zbliżające się Boże Narodzenie jest idealną okazją do tego, by wprowadzić dzieciaki w meandry tradycyjnej polskiej kuchni świątecznej. Jak? Najprostszym rozwiązaniem – choć wymagającym od rodziców bądź dziadków cierpliwości – jest oczywiście nauka poprzez zabawę, a w kuchni okazji do łączenia tych elementów w gorącym przed bożonarodzeniowym okresie jest po prostu pełno.

Mały pomocnik w kuchni

Co może robić mały pomocnik w kuchni? Złośliwym na usta będzie cisnęła się tu tylko jedna odpowiedź – przeszkadzać. Na szczęście wystarczy odrobina cierpliwości i dystansu, by przedświąteczne przygotowania uczynić czasem nie tylko spędzonym na zapoznaniu najmłodszych członków rodziny z kulinarnymi polskimi tradycjami, ale i na zabawie. Gotowanie może być prawdziwą frajdą, podobnie jak pomaganie w nim, a to z kolei stanowi idealną okazję do tego, by przemycić wiedzę dotyczącą historii bożonarodzeniowych potraw, a także składników używanych do ich stworzenia, oczywiście z uwzględnieniem „tajnych składników”, których tajemnicy w każdej rodzinie strzeże babcia… A oto kilka pomysłów na to, czym dokładnie mógłby zająć się w kuchni mały pomocnik.

Ciasta, ciasteczka i pierniczki

Zagniatanie ciasta, wykrawanie świątecznych wzorów foremkami, a na koniec dekorowanie ciasteczek i ciast słodkimi, kolorowymi dodatkami to pierwsza myśl, nasuwająca się w kontekście małego kuchennego pomocnika. Z zadaniami tego typu poradzi sobie każdy maluch. Oczywiście pozna przy tym tajniki przygotowywania świątecznych tradycyjnych wypieków! Przygotowane przez dziecko ciasteczka i pierniczki mogą skończyć na talerzu jako słodycze albo na choince w roli świątecznych ozdób. Z kolei ciasta ozdobione małymi rączkami mogą być zabawnym dopełnieniem kulinarnych bożonarodzeniowych tradycji.

Pierogi i uszka

Choć być może bardziej odpowiednie byłoby tu po prostu napisanie „zabawa ciastem”. Taka opcja świątecznej „rozrywki” w kuchni na pewno bardziej przypadnie do gustu najmłodszym pomocnikom. Dzieci trochę starsze z sukcesem mogą mieszać farsze do pierogów i uszek, wykrawać ciasto, a z odrobiną wprawy i praktyki – a także dawką cierpliwego tłumaczenia ze strony opiekuna – lepić pełnoprawne pierogi o zapewne niepowtarzalnej formie…

Mieszanie

Mały pomocnik w kuchni może spełniać także rolę mieszacza. W końcu starannego połączenia będzie wymagał nie tylko farsz do tradycyjnych wigilijnych pierogów czy kapusty z grochem, ale i sałatki, które w większości domów pojawią się na stołach przy okazji świątecznego rodzinnego śniadania. Starsze dzieci mogą pomóc nawet w ich przyrządzaniu, oczywiście pod czujnym okiem opiekunów.

Anna Miler

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com