Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Celem konferencji...

W Waszyngtonie odbyła się konferencja na temat narracji historycznej dotyczącej udziału Polski w II wojnie światowej

11-30-2019

W dniach 18-20 listopada w Waszyngtonie odbywała się konferencja „Poland First To Fight” poświęcona historii Polski w trakcie i po II wojnie światowej. Celem konferencji było pokazanie, że Polacy byli ofiarami nazistowskiej okupacji oraz okresu komunizmu i że Polska jako kraj poniosła ogromne straty.

Stanisław Śliwowski z organizacji „Coalition of Polish Americans” powiedział, że konferencję zwołano z powodu powszechnych zniekształceń historii Polski: „Celem konferencji jest pokazanie prawdy, o udziale Państwa Polskiego w II wojnie światowej i również Polaków – o tym jakie ponieśli ofiary. Jak rzeczywiście wyglądała prawda o II wojnie światowej bo ta prawda jest zniekształcana”.

W spotkaniu wzięli udział historycy, publicyści i filmowcy z Polski, USA, Niemiec i innych krajów, którzy podkreślali bohaterstwo i rozmiar cierpień Polaków w czasie wojny.

W trakcie konferencji dyskutowano o pakcie Ribbentrop-Mołotow, Katyniu, roli Kościoła Katolickiego podczas okupacji oraz wkładzie Polaków w pokonanie Trzeciej Rzeszy. Poruszono też takie tematy jak: walka Polaków na różnych frontach II wojny światowej, germanizacja polskich dzieci przez nazistowskie Niemcy, II wojna światowa w grach komputerowych oraz Zbrodnia Katyńska.

Przewodniczący rady programowej konferencji profesor Marek Kornat, powiedział, że konferencja ma przekazać, że Polska w trakcie II wojny światowej była ofiarą dwóch totalitaryzmów. Jak dodał profesor, Holokaust tak dominuje narrację o II wojnie światowej, że na cierpienia innych narodów nie ma już miejsca. – A naród polski należał właśnie do tych, którym wyrządzono wiele zła – powiedział profesor. Profesor Kornat dodał, że symbolem udziału Polski w II wojnie światowej powinno być Westerplatte, a nie Jedwabne. Profesor podkreślił również, że Polacy nie muszą tworzyć faktów historycznych, wystarczy, że będą mówić prawdę.

Dziennikarz „Do Rzeczy” Marcin Makowski przekonywał, że Polska powinna opowiadać własną historię także za pomocą gier komputerowych. Gry komputerowe stanowią ważne narzędzie edukacji, a gra w nie na świecie ponad 2.5 miliarda osób. – To są współczesne podręczniki dla młodego pokolenia i to na masową skalę – powiedział dziennikarz. Makowski zwrócił uwagę, że w grach, których akcja rozgrywa się w okresie II wojny światowej, Polska pojawia się rzadko lub historia Polski jest wypaczona. W grach dotyczących polskiej historii mogłyby pojawiać się na przykład historie dotyczące Powstania Warszawskiego czy rotmistrza Pileckiego.

Radio Rampa

wróć

Fotorelacje

Opłatek Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w New Jersey

4 grudnia w Cracovia Manor w Wallington, NJ odbyło się przyjęcie opłatkowe dla członków PSFCU ze stanów New Jersey i Pensylwania. Tu także ponad dwieście osób składało sobie życzenia i łamało się tradycyjnym opłatkiem, który poświęcił proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wallington, ks. Feliks Marciniak. Spotkanie rozpoczęło się od koncertu kolęd w wykonaniu członków Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, którzy przebywają na tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Fot. PSFCU

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
12-14-2019
Ddoroczne spotkanie opłatkowe w sali parafialnej przy kościele św. Józefa w Orlando
12-15-2019
Spotkanie opłatkowe w Klubie Sobieski w Greenacres
12-21-2019
Bożonarodzeniowe karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
12-24-2019
Wigilia w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
12-31-2019
Zabawa sylwestrowa w Klubie Sobieski w Greenacres
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com