Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Celem konferencji...

W Waszyngtonie odbyła się konferencja na temat narracji historycznej dotyczącej udziału Polski w II wojnie światowej

11-30-2019

W dniach 18-20 listopada w Waszyngtonie odbywała się konferencja „Poland First To Fight” poświęcona historii Polski w trakcie i po II wojnie światowej. Celem konferencji było pokazanie, że Polacy byli ofiarami nazistowskiej okupacji oraz okresu komunizmu i że Polska jako kraj poniosła ogromne straty.

Stanisław Śliwowski z organizacji „Coalition of Polish Americans” powiedział, że konferencję zwołano z powodu powszechnych zniekształceń historii Polski: „Celem konferencji jest pokazanie prawdy, o udziale Państwa Polskiego w II wojnie światowej i również Polaków – o tym jakie ponieśli ofiary. Jak rzeczywiście wyglądała prawda o II wojnie światowej bo ta prawda jest zniekształcana”.

W spotkaniu wzięli udział historycy, publicyści i filmowcy z Polski, USA, Niemiec i innych krajów, którzy podkreślali bohaterstwo i rozmiar cierpień Polaków w czasie wojny.

W trakcie konferencji dyskutowano o pakcie Ribbentrop-Mołotow, Katyniu, roli Kościoła Katolickiego podczas okupacji oraz wkładzie Polaków w pokonanie Trzeciej Rzeszy. Poruszono też takie tematy jak: walka Polaków na różnych frontach II wojny światowej, germanizacja polskich dzieci przez nazistowskie Niemcy, II wojna światowa w grach komputerowych oraz Zbrodnia Katyńska.

Przewodniczący rady programowej konferencji profesor Marek Kornat, powiedział, że konferencja ma przekazać, że Polska w trakcie II wojny światowej była ofiarą dwóch totalitaryzmów. Jak dodał profesor, Holokaust tak dominuje narrację o II wojnie światowej, że na cierpienia innych narodów nie ma już miejsca. – A naród polski należał właśnie do tych, którym wyrządzono wiele zła – powiedział profesor. Profesor Kornat dodał, że symbolem udziału Polski w II wojnie światowej powinno być Westerplatte, a nie Jedwabne. Profesor podkreślił również, że Polacy nie muszą tworzyć faktów historycznych, wystarczy, że będą mówić prawdę.

Dziennikarz „Do Rzeczy” Marcin Makowski przekonywał, że Polska powinna opowiadać własną historię także za pomocą gier komputerowych. Gry komputerowe stanowią ważne narzędzie edukacji, a gra w nie na świecie ponad 2.5 miliarda osób. – To są współczesne podręczniki dla młodego pokolenia i to na masową skalę – powiedział dziennikarz. Makowski zwrócił uwagę, że w grach, których akcja rozgrywa się w okresie II wojny światowej, Polska pojawia się rzadko lub historia Polski jest wypaczona. W grach dotyczących polskiej historii mogłyby pojawiać się na przykład historie dotyczące Powstania Warszawskiego czy rotmistrza Pileckiego.

Radio Rampa

wróć

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com