Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Jednym z laureatów...

Nagrody Polonicum 2019

11-28-2019

18 listopada w Sali Balowej Uniwersytetu Warszawskiego już po raz czternasty wręczono Nagrody Polonicum 2019. Przyznawane są za wybitne zasługi w krzewieniu kultury polskiej i języka polskiego za granicą. W tym roku ich laureatami zostali prof. Swietłana Musijenko oraz prof. Gabriel Moked.

Prof. Musijenko jest twórczynią pierwszej w historii białoruskiej edukacji katedry filologii polskiej, założycielką pierwszego na świecie Muzeum Zofii Nałkowskiej, przewodniczącą naukowo-dydaktycznego centrum koordynacyjnego „Międzynarodowego Instytutu Adama Mickiewicza”, a także organizatorką współpracy naukowo-dydaktycznej z uczelniami Polski, Federacji Rosyjskiej i Białorusi. Jako przewodnicząca zorganizowała 25 międzynarodowych konferencji naukowych. Pod jej kierownictwem była prowadzona współpraca dydaktyczna i naukowa z instytutami w Polsce i Rosji. Opublikowała ponad 500 prac naukowych i otrzymała wiele nagród i medali za zasługi dla polskości.

Prof. Moked po wojnie wyemigrował z Polski do Izraela. Studiował na Uniwersytetach w Jerozolimie i Tel Awiwie. Na Uniwersytecie Oksfordzkim otrzymał tytuł doktora filozofii. Tłumaczył na język hebrajski polską prozę i poezję. Jako pierwszy przetłumaczył dzieła Bruno Schulza, Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Witolda Gombrowicza, Juliana Tuwima i Wisławy Szymborskiej, które dzięki niemu były publikowane na łamach wiodących pism literackich w Izraelu. Profesor Moked wspierał również literacką aktywność nowo przybyłych pisarzy polskiego pochodzenia do Izraela. Jego wielką pasją jest analizowanie wpływu poezji polskiej na poezję hebrajską.

Patronami Nagrody Polonicum są: Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Marszałek Senatu RP i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

wem

wróć

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com