Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Jednym z laureatów...

Nagrody Polonicum 2019

11-28-2019

18 listopada w Sali Balowej Uniwersytetu Warszawskiego już po raz czternasty wręczono Nagrody Polonicum 2019. Przyznawane są za wybitne zasługi w krzewieniu kultury polskiej i języka polskiego za granicą. W tym roku ich laureatami zostali prof. Swietłana Musijenko oraz prof. Gabriel Moked.

Prof. Musijenko jest twórczynią pierwszej w historii białoruskiej edukacji katedry filologii polskiej, założycielką pierwszego na świecie Muzeum Zofii Nałkowskiej, przewodniczącą naukowo-dydaktycznego centrum koordynacyjnego „Międzynarodowego Instytutu Adama Mickiewicza”, a także organizatorką współpracy naukowo-dydaktycznej z uczelniami Polski, Federacji Rosyjskiej i Białorusi. Jako przewodnicząca zorganizowała 25 międzynarodowych konferencji naukowych. Pod jej kierownictwem była prowadzona współpraca dydaktyczna i naukowa z instytutami w Polsce i Rosji. Opublikowała ponad 500 prac naukowych i otrzymała wiele nagród i medali za zasługi dla polskości.

Prof. Moked po wojnie wyemigrował z Polski do Izraela. Studiował na Uniwersytetach w Jerozolimie i Tel Awiwie. Na Uniwersytecie Oksfordzkim otrzymał tytuł doktora filozofii. Tłumaczył na język hebrajski polską prozę i poezję. Jako pierwszy przetłumaczył dzieła Bruno Schulza, Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Witolda Gombrowicza, Juliana Tuwima i Wisławy Szymborskiej, które dzięki niemu były publikowane na łamach wiodących pism literackich w Izraelu. Profesor Moked wspierał również literacką aktywność nowo przybyłych pisarzy polskiego pochodzenia do Izraela. Jego wielką pasją jest analizowanie wpływu poezji polskiej na poezję hebrajską.

Patronami Nagrody Polonicum są: Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Marszałek Senatu RP i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

wem

wróć

Fotorelacje

Opłatek Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w New Jersey

4 grudnia w Cracovia Manor w Wallington, NJ odbyło się przyjęcie opłatkowe dla członków PSFCU ze stanów New Jersey i Pensylwania. Tu także ponad dwieście osób składało sobie życzenia i łamało się tradycyjnym opłatkiem, który poświęcił proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wallington, ks. Feliks Marciniak. Spotkanie rozpoczęło się od koncertu kolęd w wykonaniu członków Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, którzy przebywają na tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Fot. PSFCU

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
12-14-2019
Ddoroczne spotkanie opłatkowe w sali parafialnej przy kościele św. Józefa w Orlando
12-15-2019
Spotkanie opłatkowe w Klubie Sobieski w Greenacres
12-21-2019
Bożonarodzeniowe karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
12-24-2019
Wigilia w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
12-31-2019
Zabawa sylwestrowa w Klubie Sobieski w Greenacres
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com