Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Zwyczaj...

Turkey Pardoning Ceremony, czyli... niech żyje indyk!

11-28-2019

Jest ono jednym z symboli kojarzonych od razu z USA i bez wątpienia pełni rolę jednego z ważniejszych wydarzeń w amerykańskim kalendarzu świąt. Mowa tu oczywiście o Dniu Dziękczynienia. Towarzyszy mu szereg wiążących się z nim tradycji – także tych kulinarnych. Jadłospis w trakcie święta jest mocno skonkretyzowany, a jego królem jest indyk… To właśnie z nim wiąże się jeszcze jeden dziękczynny zwyczaj. Jest nim doroczne ułaskawianie indyka!

Łaska dla ptaka

Podczas gdy miliony indyków trafią na talerze obchodzących Święto Dziękczynienia mieszkańców USA, dwa wyjątkowe ptaki unikną tego mało optymistycznego losu. Życie daruje im – na podstawie wieloletniej tradycji – sam prezydent Stanów Zjednoczonych. W tym roku ułaskawienia dokona już po raz trzeci w swojej prezydenckiej karierze Donald Trump. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że choć ptasich kandydatów jest dwóch, ułaskawienie przypadnie w udziale tylko jednemu z nich. Drugi teoretycznie powinien skończyć na talerzu… Nie stanie się tak tylko dzięki łaskawemu zwyczajowi oszczędzania obu indyków.

Ptaki po uroczystości ułaskawienia trafią tradycyjnie pod opiekę Virginia Tech University. Co ciekawe, zwyczaj ten należy do niezbyt starych. Jeszcze w 2009 roku ocalone indyki przewożone były do parku rozrywki Disneyland w Kalifornii. W 2010 roku po raz pierwszy odmówiono jednak udzielenia im schronienia w tym miejscu, w efekcie czego trafiły do ogrodów Mount Vernon, czyli do rezydencji pierwszego prezydenta USA – George’a Washingtona.

Pierwszy łaskawca

Tradycję ułaskawiania dziękczynnego indyka zapoczątkował prezydent George Bush w 1989 roku. Jak twierdzą historycy, źródeł tego zwyczaju można dopatrywać się jednak już w 1863 roku i w decyzji, którą podjął sam Abraham Lincoln. Szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych miał ulec namowom swojego syna Tada. Chłopiec prosił, by nie zabijać bożonarodzeniowego indyka. Szczęśliwcowi ostatecznie nadano imię Jack, a resztę swojego życia spędził przechadzając się po ogrodach Białego Domu.

Tradycja Święta Dziękczynienia

Historia Święta Dziękczynienia sięga początków XVII wieku i czasów, gdy do Ameryki zaczynali docierać pierwsi osadnicy z różnych miejsc Europy. Osiedlali się oni m.in. w kolonii Plymouth, znajdującej się na terenie dzisiejszego stanu Massachusetts. Podwalinami Święta Dziękczynienia stały się kilkudniowe obchody zorganizowane przez osadników i miejscowych Indian jesienią 1621 roku. Powodem do świętowania były obfite plony, które udało się zebrać po lecie, które poprzedzała wyjątkowo ostra zima. W kolejnych dniach do świętujących dołączały także inne osady wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej.

Święto Dziękczynienia w USA obecnie jest obchodzone w czwarty czwartek listopada. Jest ono kojarzone miedzy innymi z tradycyjnymi potrawami spod znaku pieczonego indyka (przez amerykańskie stoły tego dnia przewinie się około 45 mln indyków!), słodkich ziemniaków i żurawiny. Poprzedzają je wielkie świąteczne zakupy, a towarzyszy mu wspólne oglądanie rozgrywek futbolu amerykańskiego.

Anna Miler

wróć

Fotorelacje

Fala protestów i zamieszek po śmierci George’a Floyda w Bostonie

W całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty, których zarzewiem stała się śmierć podczas aresztowania 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda w Minneapolis. Demonstracje odbywają się również w Bostonie, niestety w wielu przypadkach przeradzając się w zamieszki, którym towarzyszą akty wandalizmu i kradzieże. Miejsce mają też starcia z policją, funkcjonariusze zostali obrzuceni m.in. zamrożonymi butelkami z wodą, cegłami i kamieniami. Fot. Facebook.com, screenshots

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com