Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Black Friday jest...

Black friday, czyli zakupowe szaleństwo w świątecznym klimacie

11-28-2019

Kilka tygodni poprzedzających świąteczny okres to czas wzmożonych zakupów. Jedni szukają prezentów, drudzy okazji – w końcu wszelkiego rodzaju obniżki cen, rabaty i promocje to wyjątkowo popularna praktyka w tym czasie. Gorący okres rozpoczyna jeden wyjątkowy dzień w kalendarzu każdego poszukiwacza okazji. Mowa tu oczywiście o Czarnym Piątku, przypadającym co roku na ostatni piątek listopada.

Początki tradycji

Skąd wzięła się ta ciekawa, zakupowa tradycja? Jej domem są oczywiście Stany Zjednoczone, a pośrednimi „twórcami” duże domy towarowe i ogólnokrajowe sieci handlowe. Black Friday wywodzi się częściowo z tradycji obdarowywania się prezentami z okazji Bożego Narodzenia, sięgającej XVIII wieku. W połączeniu z tak charakterystycznym dla amerykańskiej kultury XX-wiecznym konsumpcjonizmem dała ona podwaliny pod Czarny Piątek.

Jego początki sięgają połowy XX wieku i tradycji obchodzenia Święta Dziękczynienia. Towarzyszące mu parady były okazją do zareklamowania się dla właścicieli sklepów i sieci handlowych, sponsorujących barwne przemarsze w wielu miastach USA. Na przestrzeni lat dziękczynne obchody stały się nieoficjalnym rozpoczęciem sezonu wielkich przedświątecznych zakupów. Tak narodziła się właśnie idea czarnopiątkowych obniżek i promocji.

Sam w sobie Black Friday jest po prostu dniem, w którym rozpoczyna się przedświąteczne zakupowe szaleństwo. To właśnie wtedy sklepy przygotowują najciekawsze promocje i największe obniżki cen. W wielu przypadkach zniżki sięgają nawet 50% standardowych cen produktów, a czasem i więcej! Okres wzmożonej zakupowej aktywności klientów i atrakcyjnych promocji trwa do samych świąt Bożego Narodzenia.

Nazwa budząca… skojarzenia

Dlaczego Black Friday to właśnie Czarny Piątek? Istnieją dwie wersje tłumaczenia tej – jakby nie było – specyficznej nazwy. Pierwsza z nich, ta zdecydowanie mniej optymistyczna i równocześnie bardziej prawdopodobna – wywodzi się jeszcze z lat 60. ubiegłego wieku. Inspiracją były dla niej wydarzenia, które rozegrały się w tamtym okresie w Filadelfii. Zakupowe szaleństwo ostatniego piątku miesiąca wymknęło się wówczas spod kontroli i skończyło interwencją policji na zatłoczonych ulicach miasta. Najtrafniejszym opisem sytuacji, która miała wówczas miejsce w sklepach, okazał się właśnie Black Friday. Właśnie takie określenie zastosował departament filadelfijskiej policji.

Druga wersja pochodzenia specyficznej czarnopiątkowej nazwy wywodzi jej genezę ze zmian, jakie po ostatnim piątku miesiąca pojawiają się w dokumentach księgowych handlarzy. Ponoć zamiast czerwieni, która oznacza straty w bilansie, zaczyna w nich królować czerń – używana do zapisywania zysków!

Choć druga wersja jest znacznie mniej drastyczna, bardziej prawdopodobna pozostaje niestety pierwsza… Zdają się ją potwierdzać coroczne relacje z wielu amerykańskich miast, dokumentujące zachowanie żądnych zakupowych okazji klientów.

Black Friday już nie tylko w USA

Czarny Piątek początkowo był typowo amerykańskim zwyczajem, mocno związanym ze specyficzną konsumpcyjną kulturą i tradycją Święta Dziękczynienia. Z biegiem czasu zakupowa gorączka zaczęła poszerzać swoje granice. Dzięki temu tradycja kilka lat temu zagościła także w Polsce, choć nie przybrała tak spektakularnej formy jak jej pierwowzór w USA.

Anna Miler

wróć

Fotorelacje

Opłatek Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w New Jersey

4 grudnia w Cracovia Manor w Wallington, NJ odbyło się przyjęcie opłatkowe dla członków PSFCU ze stanów New Jersey i Pensylwania. Tu także ponad dwieście osób składało sobie życzenia i łamało się tradycyjnym opłatkiem, który poświęcił proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wallington, ks. Feliks Marciniak. Spotkanie rozpoczęło się od koncertu kolęd w wykonaniu członków Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, którzy przebywają na tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Fot. PSFCU

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
12-14-2019
Ddoroczne spotkanie opłatkowe w sali parafialnej przy kościele św. Józefa w Orlando
12-15-2019
Spotkanie opłatkowe w Klubie Sobieski w Greenacres
12-21-2019
Bożonarodzeniowe karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
12-24-2019
Wigilia w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
12-31-2019
Zabawa sylwestrowa w Klubie Sobieski w Greenacres
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com