Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Prezydent Andrzej...

Bez wiz do USA!

11-06-2019

To już oficjalne: Polska została włączona do Visa Waiver Program i już od 11 listopada 2019 r. będzie możliwe bezwizowe podróżowanie do USA na okres do 90 dni w celach turystycznych i biznesowych.

Wiadomość tę do publicznej wiadomości podał prezydent Polski Andrzej Duda w środę, 6 listopada, podczas konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie z ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Bardzo serdecznie dziękuję panu prezydentowi Donaldowi Trumpowi, który rok temu obiecał mi, że Polska zostanie przyjęta do programu bezwizowego przed końcem jego pierwszej kadencji. Bardzo dziękuję pani ambasador za zaangażowanie i poważne potraktowanie tej sprawy, ale dziękuję też wszystkim moim rodakom, którzy zaangażowali się w tę sprawę – powiedział prezydent Andrzej Duda.

„Wprowadzenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego do USA było moim priorytetem. To nasz wspólny, historyczny sukces! Już od 11 listopada 2019 r. Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz” – napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. A podczas konferencji prasowej pogratulowała Polakom – również tym mieszkającym w Ameryce. – Gratuluję Polakom – 38 milionom w Polsce i 10 milionom w Stanach Zjednoczonych – powiedziała Mosbacher.

Oficjalny komunikat w tej sprawie wydał też Waszyngton. Można w nim przeczytać, że włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego do USA jest świadectwem szczególnej relacji łączącej oba kraje oraz efektem stałej przyjaźni i ścisłej współpracy w zakresie bezpieczeństwa, które jest priorytetem dla obu państw.

Niewątpliwe nieprzypadkowa jest też data, od kiedy zacznie obowiązywać ruch bezwizowy. 11 listopada przypada Święto Niepodległości Polski. Dzięki zniesieniu obowiązku wizowego będziemy mieć jeszcze jeden powód do świętowania.

Polska jest 39. krajem, który dołączył do programu „Visa Waiver”. Obecnie przed wylotem do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych na okres nieprzekraczający 90 dni konieczne będzie jedynie zarejestrowanie się w specjalnym systemie weryfikacyjnym ESTA (Electronic System for Travel Authorization). Co to oznacza w praktyce? Że będzie łatwiej i taniej – wiza kosztowała 160 dolarów, ESTA to koszt zaledwie 14 dolarów, zatem w zwłaszcza w przeliczeniu na złotówki różnica jest niebagatelna – około 550 zł! A czym jest ESTA i jak działa? Electronic System for Travel Authorization – w skrócie ESTA – to wymóg rządu USA dla wszystkich pasażerów podróżujących w ramach Visa Waiver Program (VWP). Nakłada on obowiązek elektronicznej rejestracji przed przybyciem do Stanów Zjednoczonych. Pasażerowie, którzy nie dokonają autoryzacji w ramach ESTA, mogą nie zostać wpuszczeni na pokład samolotu lecącego na terytorium USA. Zgłoszenie ESTA rekomendowane jest na minimum trzy dni (72 godziny) przed planowanym przybyciem do USA. ESTA wymagana jest przez linię lotniczą podczas odprawy biletowej (check-in). ESTA jest potrzebna jedynie kiedy przekraczamy granice USA drogą morską lub powietrzną, nie ma potrzeby aplikowania o ESTA gdy przekraczamy granice USA drogą lądową. Warto jednak mieć na uwadze, że nawet ważna ESTA nie daje gwarancji na przekroczenie granic USA, ostateczną decyzję o tym czy zostaniemy wpuszczeni do Stanów Zjednoczonych podejmuje oficer U.S. Customs and Border Protection Agency (CBP).

Istnieje też możliwość, że zgłoszenie w systemie ESTA zostanie odrzucone – autoryzacji z dużym prawdopodobieństwem nie otrzyma osoba, która uprzednio otrzymała odmowę wizy lub w przeszłości miała problemy mogące wpłynąć na prawo do otrzymania wizy, takie jak wyrok sądowy lub złamanie prawa imigracyjnego USA. Tym samym taka osoba nie będzie mogła podróżować do USA bez wizy. Jednak każda osoba, która otrzymała odmowę rejestracji ESTA, może ubiegać się o wizę amerykańską w ambasadzie lub konsulacie USA. O wizę nadal też będą się musiały ubiegać osoby, które zamierzają podróżować do Stanów Zjednoczonych na dłużej niż 90 dni lub planują podjąć działania wymagające innych kategorii wizowych (np. praca lub studia w Stanach Zjednoczonych). Ważne jest to, że obywatele Polski będą mogli przebywać w Stanach Zjednoczonych bez wizy w celach turystycznych lub biznesowych tylko maksymalnie 90 dni. Przedłużenie pobytu nie jest możliwe.

A co, jeśli ktoś ma już ważną wizę? Nawet po włączeniu Polski do ruchu bezwizowego wizy wydane wcześniej pozostają ważne i każdy może z nich korzystać na warunkach w nich określonych.

Więcej informacji o rejestracji w systemie ESTA można znaleźć na stronie internetowej amerykańskiego Urzędu Celnego i Ochrony Granic pod adresem www.travel.state.gov/content/travel.html oraz na stronie internetowej Departamentu Stanu USA pod adresem www.esta.cbp.dhs.gov/esta/.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com