Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Kolejne pokazy...

Film o św. Faustynie hitem w amerykańskich kinach!

11-04-2019

W poniedziałek, 28 października, amerykańską premierę miała anglojęzyczna wersja filmu w reż. Michała Kondrata pt. „Miłość i Miłosierdzie” („Love an Mercy: Faustina”). Tego dnia film został wyświetlony w 797 amerykańskich kinach i… okazał się ogromnym hitem, trafiając na drugie miejsce amerykańskiego box office (wyprzedzony tylko przez „Jokera”) i zarabiając tego jednego dnia 1.4 miliona dolarów.

To jest absolutny sukces nie tylko filmu, ale też polskiej kinematografii. Żaden polski film nie znalazł się nigdy nawet w pierwszej dziesiątce – mówi Michał Kondrat, reżyser filmu.

„Miłość i Miłosierdzie opowiada historię siostry Faustyny Kowalskiej – polskiej zakonnicy, wizjonerki i „apostołki Bożego Miłosierdzia” – bo to właśnie od niej rozpoczął się ten kult. Urodziła się 25 sierpnia 1905 roku. W 1925 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Boskiej Bożego Miłosierdzia. 22 lutego 1931 roku siostra Faustyna Kowalska doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego. W spisanym później „Dzienniczku” (który został przetłumaczony do tej pory na 120 języków!) wspominała o wizji Jezusa, który kazał jej namalować obraz Miłosierdzia Bożego z podpisem „Jezu, ufam Tobie". Ikona została namalowana w Wilnie przez Eugeniusza Kazimirowskiego w 1934 roku. Artysta opierał się na wskazówkach św. Faustyny. Kolejne ważne widzenie miało miejsce w Wilnie w 1935 roku. W jego trakcie Jezus podyktował św. Faustynie modlitwę zwaną koronką do Miłosierdzia Bożego. Faustyna Kowalska miała również inne objawienia, które opisała w swoim „Dzienniczku". Ostatnie dwa lata swojego życia spędziła w krakowskich Łagiewnikach i tam zmarła 5 października 1938 roku, w wieku 33 lat. Faustyna Kowalska została kanonizowana 30 kwietnia 2000 roku przez papieża Jana Pawła II. Ojciec Święty ustanowił także Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone w pierwszą niedzielę po Wielkanocy.

Świętą Faustynę Kowalską w filmie Michała Kondrata zagrała Kamila Kamińska, w rolę kierownika duchowego siostry – błogosławionego księdza Michała Sopoćki wcielił się Maciej Małysa, a malarza Eugeniusza Kazimierowskiego zagrał Janusz Chabior. Zdjęcia dokumentalne kręcone były w Polsce, w Stanach Zjednoczonych, na Litwie, Białorusi, w Kolumbii oraz we Włoszech.

Na prośbę widzów dystrybutor zagwarantował filmowi podobną ilość kin na 2 grudnia. Niektóre seanse na 2 grudnia już są całkowicie wyprzedane. W najbliższym czasie planowane są również pokazy w 30 kolejnych krajach.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com