Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

II edycja Polonijnych Biegów Niepodległości

10-27-2019

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Polski Komitet Olimpijski zapraszają do organizowania Polonijnych Biegów Niepodległości. Ich ideą jest to, aby tak ważna data, jaką jest rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, była uświetniana na różne sposoby w wielu zakątkach świata – wszędzie tam, gdzie dotarli Polacy. Druga edycja organizowanych na całym świecie Polonijnych Biegów Niepodległości planowana jest na 11 listopada 2019 roku lub w terminie późniejszym.

– Wracając pamięcią do tych historycznych wydarzeń, wpisując się w narodowe obchody odzyskania niepodległości przez Polskę, chcemy aby w każdym polskim i polonijnym środowisku zorganizowano bieg w miejscach zamieszkanych przez rodaków. Pragniemy, żeby 101. rocznica stała się okazją do organizacji wyjątkowej imprezy sportowej, a tym samym łączyła Polonię i Polaków w świecie. Liczymy, że będzie to również okazja do ukazania wszystkim, jak ważna dla całych pokoleń Polek i Polaków była i jest idea walki o wolność. Chcemy też przy tej okazji pokazać, że potrafimy się cieszyć i radośnie świętować rocznice naszych wielkich historycznych sukcesów i dzielić się tą radością z mieszkańcami krajów zamieszkanych przez Polonię poprzez ich włączenie jako uczestników biegów – zachęcają Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Polski Komitet Olimpijski.

Proponowany dystans biegu to symboliczne 1,918 metrów, które podkreślą jego wyjątkowość oraz rocznicowy charakter. SWP i PKOL liczą, że ich inicjatywa spotka się z odzewem wielu środowisk polskich i polonijnych.

ar

wróć

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com