Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
1 listopada Polacy...

Czas pokłonu zmarłym i świętym

10-24-2019

Tradycja odwiedzania cmentarza w dniu Wszystkich Świętych, a także w następującym po nim Dniu Zadusznym, jest w Polsce bardzo mocna. Ma najprawdopodobniej genezę przedchrześcijańską. 1 listopada Kościół oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Kult Świętych pomnaża cześć Pana Boga.

Wszystkich Świętych

Uroczystość Wszystkich Świętych jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości. Niektórzy uczeni wiążą Wszystkich Świętych z obrzędowością celtycką, ponieważ rok kalendarzowy i obrzędowy Celtów rozpoczynał się w listopadzie. W r. 835 papież Grzegorz IV zwrócił się do cesarza Ludwika Pobożnego, aby ten wprowadził obowiązkowe obchody uroczystości sollemnitas sanctissima 1 listopada w całym cesarstwie. W r. 935 papież Jan XI wyznaczył na 1 listopada osobne święto ku czci Wszystkich Świętych obowiązujące w całym Kościele. W Polsce 1 listopada od dawna jest wolny od pracy. Tak było również w czasach PRL-u, ale wtedy kładziono nacisk na świecki charakter i nazywano je Świętem Zmarłych lub Dniem Zmarłych i Poległych. Jednak nazwa uroczystości liturgicznych brzmi Wszyscy Święci. Nie jest to zwyczaj powszechny w wielu rejonach świata tak jak Boże Narodzenie. W Stanach Zjednoczonych obchodzi się Halloween, a właściwie All Hallows Eve (Wieczór Wszystkich Świętych). Zwyczaj ten pochodzi od Celtów i został przeniesiony przez irlandzkich emigrantów na kontynent amerykański.

Zaduszki

Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych Kościół obchodzi 2 listopada i w tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej Zaduszkami. To wspomnienie wprowadził opat benedyktynów w Cluny we Francji – św. Odilon (Odylon). On to w 998 r. zarządził modlitwy za dusze wszystkich zmarłych w dniu 2 listopada. Termin ten i sama idea szybko rozprzestrzeniły się we Francji, Anglii, Niemczech, Italii. W XIII w. zwyczaj ten w Kościele rzymskim stał się powszechny. Kościół w tym dniu wspomina zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu. Chodzi więc tych, którzy nie mogą wejść do nieba, gdyż mają pewne długi do spłacenia Bożej sprawiedliwości. Cała wspólnota Kościoła przychodzi z pomocą duszom czyśćcowym, zanosząc w tym dniu prośby przed tron Boży.

Procesje, odpusty, wypominki

Istotnym elementem celebracji jest procesja żałobna z pięcioma stacjami. Przechodząc przez cmentarz, kapłan z grupą wiernych okadza groby i kropi je wodą święconą. Od 1 listopada do 8 listopada można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami codziennie za jedną duszę w czyśćcu cierpiącą. Do odpustu zupełnego potrzebne są: stan łaski uświęcającej, przyjęta Komunia Św., modlitwa w intencjach Ojca Św. wyzbycie się przywiązania do grzechu nawet lekkiego, nawiedzenie cmentarza, modlitwa za zmarłych oraz „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga Ojca”. Od dawna jest też zwyczaj tzw. wypominków. Funkcjonowały one w Polsce już od X wieku. W Zaduszki bardzo szczodrze rozdawana była jałmużna – był zwyczaj, by tego dnia ugościć jedzeniem, nie tylko pieniędzmi, żebraków, tzw. „dziadów”, siedzących przed kościołem. Obecnie wypominki to jedna z popularnych form modlitwy błagalnej za zmarłych, której tradycja sięga X wieku. Wierni na kartkach wypisują swoich zmarłych i przynoszą je do swoich duchownych wraz z przewidzianą ofiarą.

Dostojna i nostalgiczna oprawa

„Dawniej grób dekorował wieniec z iglastych gałązek lub bukszpanu, przystrojony kwiatami z bibuły. Stawiano też chryzantemę i zapalone świeczki. Teraz dekoracje są o wiele bardziej wyszukane i trwałe. Wszelkie odmiany kwiatów, wieńców, zniczy, światełek (nawet sztucznych i grających) – wszystko to uruchamia biznes. Jednak nie o widowiskowość powinno chodzić w takich miejscach i sytuacjach. Płomień ma znaczenie symboliczne (przełamuje ciemność, oczyszcza), kwiat jest wyrazem szacunki, miłości, pamięci. Zwyczaj bogatego przystrajania grobów wprowadzili Niemcy. W roku 1864 r. zapomniany już dzisiaj literat Jan Kanty Turski krytykował dekorowanie miejsc wiecznego spoczynku. „Stroimy teraz groby jak ogródki, w których nawet od złej biedy można by się napić piwa. Świecimy dużo świeczek nad grobowcami, ale też dlatego właśnie o nieboszczykach pamiętamy i myślimy tylko wtedy, kiedy jesteśmy w ogródku nad jego grobem. Poza cmentarzem duch zmarłego nie powinien zajmować, a broń Boże żeby miał się mieszać do naszego życia, grzebać niedyskretnie w naszym sumieniu, tak zamiecionym, jak ziemia koło jego grobu na cmentarzu.to wypowiedź bezpośrednio po upadku Powstania Styczniowego, kiedy to poległo wielu kolegów tego młodego pisarza. Skłania do refleksji i w dzisiejszych realiach. Pamiętajmy o tych, co odeszli zawsze, nie tylko od święta, dając temu wyraz wartościowszy niż materialny.

HK

wróć

Fotorelacje

Listopadowe uroczystości w Amerykańskiej Częstochowie

Główne uroczystości w intencji zmarłych odbyły się w tym roku w niedzielę, 3 listopada. Tysiące wiernych w tym dniu nawiedziło Sanktuarium w Doylestown, uczestnicząc w mszach świętych, przystępując do sakramentu pojednania oraz modląc się nad grobami swoich bliskich. Głównej mszy świętej o godz. 12:30 pm przewodniczył o. Jan Michalak, podprzeor klasztoru. Fot. Grzegorz Tymiński

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
11-23-2019
125-lecie parafii Sacred Heart w New Britain
11-23-2019
Karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
11-23-2019
Zabawa Andrzejkowa
11-24-2019
Spektakl „Promieniowanie” w Klubie Sobieski w Greenacres
11-24-2019
Msza św. z modlitwą o uzdrowienie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Stockbridge
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com