Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
1 listopada Polacy...

Czas pokłonu zmarłym i świętym

10-24-2019

Tradycja odwiedzania cmentarza w dniu Wszystkich Świętych, a także w następującym po nim Dniu Zadusznym, jest w Polsce bardzo mocna. Ma najprawdopodobniej genezę przedchrześcijańską. 1 listopada Kościół oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Kult Świętych pomnaża cześć Pana Boga.

Wszystkich Świętych

Uroczystość Wszystkich Świętych jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości. Niektórzy uczeni wiążą Wszystkich Świętych z obrzędowością celtycką, ponieważ rok kalendarzowy i obrzędowy Celtów rozpoczynał się w listopadzie. W r. 835 papież Grzegorz IV zwrócił się do cesarza Ludwika Pobożnego, aby ten wprowadził obowiązkowe obchody uroczystości sollemnitas sanctissima 1 listopada w całym cesarstwie. W r. 935 papież Jan XI wyznaczył na 1 listopada osobne święto ku czci Wszystkich Świętych obowiązujące w całym Kościele. W Polsce 1 listopada od dawna jest wolny od pracy. Tak było również w czasach PRL-u, ale wtedy kładziono nacisk na świecki charakter i nazywano je Świętem Zmarłych lub Dniem Zmarłych i Poległych. Jednak nazwa uroczystości liturgicznych brzmi Wszyscy Święci. Nie jest to zwyczaj powszechny w wielu rejonach świata tak jak Boże Narodzenie. W Stanach Zjednoczonych obchodzi się Halloween, a właściwie All Hallows Eve (Wieczór Wszystkich Świętych). Zwyczaj ten pochodzi od Celtów i został przeniesiony przez irlandzkich emigrantów na kontynent amerykański.

Zaduszki

Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych Kościół obchodzi 2 listopada i w tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej Zaduszkami. To wspomnienie wprowadził opat benedyktynów w Cluny we Francji – św. Odilon (Odylon). On to w 998 r. zarządził modlitwy za dusze wszystkich zmarłych w dniu 2 listopada. Termin ten i sama idea szybko rozprzestrzeniły się we Francji, Anglii, Niemczech, Italii. W XIII w. zwyczaj ten w Kościele rzymskim stał się powszechny. Kościół w tym dniu wspomina zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu. Chodzi więc tych, którzy nie mogą wejść do nieba, gdyż mają pewne długi do spłacenia Bożej sprawiedliwości. Cała wspólnota Kościoła przychodzi z pomocą duszom czyśćcowym, zanosząc w tym dniu prośby przed tron Boży.

Procesje, odpusty, wypominki

Istotnym elementem celebracji jest procesja żałobna z pięcioma stacjami. Przechodząc przez cmentarz, kapłan z grupą wiernych okadza groby i kropi je wodą święconą. Od 1 listopada do 8 listopada można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami codziennie za jedną duszę w czyśćcu cierpiącą. Do odpustu zupełnego potrzebne są: stan łaski uświęcającej, przyjęta Komunia Św., modlitwa w intencjach Ojca Św. wyzbycie się przywiązania do grzechu nawet lekkiego, nawiedzenie cmentarza, modlitwa za zmarłych oraz „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga Ojca”. Od dawna jest też zwyczaj tzw. wypominków. Funkcjonowały one w Polsce już od X wieku. W Zaduszki bardzo szczodrze rozdawana była jałmużna – był zwyczaj, by tego dnia ugościć jedzeniem, nie tylko pieniędzmi, żebraków, tzw. „dziadów”, siedzących przed kościołem. Obecnie wypominki to jedna z popularnych form modlitwy błagalnej za zmarłych, której tradycja sięga X wieku. Wierni na kartkach wypisują swoich zmarłych i przynoszą je do swoich duchownych wraz z przewidzianą ofiarą.

Dostojna i nostalgiczna oprawa

„Dawniej grób dekorował wieniec z iglastych gałązek lub bukszpanu, przystrojony kwiatami z bibuły. Stawiano też chryzantemę i zapalone świeczki. Teraz dekoracje są o wiele bardziej wyszukane i trwałe. Wszelkie odmiany kwiatów, wieńców, zniczy, światełek (nawet sztucznych i grających) – wszystko to uruchamia biznes. Jednak nie o widowiskowość powinno chodzić w takich miejscach i sytuacjach. Płomień ma znaczenie symboliczne (przełamuje ciemność, oczyszcza), kwiat jest wyrazem szacunki, miłości, pamięci. Zwyczaj bogatego przystrajania grobów wprowadzili Niemcy. W roku 1864 r. zapomniany już dzisiaj literat Jan Kanty Turski krytykował dekorowanie miejsc wiecznego spoczynku. „Stroimy teraz groby jak ogródki, w których nawet od złej biedy można by się napić piwa. Świecimy dużo świeczek nad grobowcami, ale też dlatego właśnie o nieboszczykach pamiętamy i myślimy tylko wtedy, kiedy jesteśmy w ogródku nad jego grobem. Poza cmentarzem duch zmarłego nie powinien zajmować, a broń Boże żeby miał się mieszać do naszego życia, grzebać niedyskretnie w naszym sumieniu, tak zamiecionym, jak ziemia koło jego grobu na cmentarzu.to wypowiedź bezpośrednio po upadku Powstania Styczniowego, kiedy to poległo wielu kolegów tego młodego pisarza. Skłania do refleksji i w dzisiejszych realiach. Pamiętajmy o tych, co odeszli zawsze, nie tylko od święta, dając temu wyraz wartościowszy niż materialny.

HK

wróć

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com