Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
O zniesieniu wiz...

Wizy w końcu zniesione!

10-07-2019

4 października 2019 roku nadeszła długo oczekiwana przez Polaków chwila. Prezydent Donald Trump podpisał dokument o włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego. Już wkrótce do podróży do Stanów Zjednoczonych wystarczy tylko paszport! Pozostaje już tylko sfinalizowanie ustaleń, co może potrwać od pięciu tygodni do kilku miesięcy.

Biały Dom wydał komunikat, w którym podkreślił, że wdrożenie ruchu bezwizowego między Polską a USA, to „ważny krok na drodze do dalszego rozwoju wzajemnych relacji w obszarze gospodarki, bezpieczeństwa, kultury i stosunków międzyludzkich”.

Polska to świetny kraj, wspaniali ludzie. Zdecydowałem, że wkrótce podpiszę wniosek, Polska dołączy do ruchu bezwizowego. Ludzie będą mogli swobodnie podróżować w obie strony. Oni starali się o to od wielu lat, wreszcie się udało – powiedział 4 października prezydent Trump dziennikarzom w Waszyngtonie.

Ogromnie się cieszę i jestem też za to wdzięczny Prezydentowi Donaldowi Trumpowi – skomentował świetną wiadomość prezydent Andrzej Duda. – Przez wiele, wiele lat nam to zniesienie wiz obiecywano. Wielu prezydentów o tym mówiło. Przeprowadziłem z prezydentem Trumpem na ten temat dosyć długą rozmowę, w trakcie której powiedział: „Musimy to załatwić, Polacy muszą być zwolnieni z wiz”, i to się właśnie dzieje. (…) Po cichu liczę, że procedura ws. ruchu bezwizowego skończy się przed końcem roku – dodał.

Swojej radości nie kryje też ambasador USA w Polsce, która w ostatnich miesiącach kilkakrotnie obiecywała Polakom zniesienie wiz. Słowa dotrzymała. – Bardzo się cieszę, że już wkrótce Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych bez wiz – napisała Georgette Mosbacher.

Z kolei senator USA Dick Durbin (Demokrata z Illinois) wydał oświadczenie, w którym podkreśla swoje zaangażowanie w Kongresie w kwestii zniesienia wiz dla Polaków. „Znam wielu Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy chcą, by Polacy mogli ich normalnie odwiedzać. Mam nadzieję, że teraz w końcu będzie to możliwe. Będę przyglądał się dalszym formalnościom prawnym przystąpienia Polski do programu bezwizowego” – napisał senator, który w 2013 roku zgłosił ustawę reformy imigracyjnej włączającą Polskę do programu Visa Waiver (przeszła w Senacie, ale została zablokowana w Izbie Reprezentantów).

Decyzja prezydenta Trumpa oznacza, że Polska będzie teraz sprawdzana przez Departament Bezpieczeństwa USA. Do zniesienia wiz potrzebna jest też zgoda Kongresu, ale to wydaje się być teraz formalnością.

Do programu „Visa Waiver”, należy obecnie 38 krajów świata, głównie europejskich. Ich obywatele przed wylotem do Stanów Zjednoczonych muszą jedynie zarejestrować się w specjalnym systemie weryfikacyjnym ESTA (Electronic System for Travel Authorization).

Arkadiusz Rogowski

wróć

Fotorelacje

Dzień Pułaskiego w Sarasocie

13 października o godzinie 13:30 w Parku J.D Hamel w Sarasocie na Florydzie zgromadził się tłum ubranych w biało-czerwone stroje przedstawicieli Polonii, by uczcić – po raz pierwszy na zachodnim wybrzeżu Florydy – Dzień Pułaskiego. Fot. Archiwum Polskiej Szkoły w Sarasocie, J. Zagata, Roman Koczwara

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
10-20-2019
Cezary Pazura w Cracovia Manor w Wallington
10-20-2019
Obchody ku czci bł. ks. Popiełuszki w Parafii św. Stanisława Kostki
10-20-2019
Bajki Ignacego Krasickiego w Polskim Domu Narodowym w Hartford
10-21-2019
Prestiżowa nagroda fotograficzna International Photography Awards 2019 dla Polaka
10-25-2019
Koncert Sławomira w Melrose Ballroom
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com