Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
O zniesieniu wiz...

Wizy w końcu zniesione!

10-07-2019

4 października 2019 roku nadeszła długo oczekiwana przez Polaków chwila. Prezydent Donald Trump podpisał dokument o włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego. Już wkrótce do podróży do Stanów Zjednoczonych wystarczy tylko paszport! Pozostaje już tylko sfinalizowanie ustaleń, co może potrwać od pięciu tygodni do kilku miesięcy.

Biały Dom wydał komunikat, w którym podkreślił, że wdrożenie ruchu bezwizowego między Polską a USA, to „ważny krok na drodze do dalszego rozwoju wzajemnych relacji w obszarze gospodarki, bezpieczeństwa, kultury i stosunków międzyludzkich”.

Polska to świetny kraj, wspaniali ludzie. Zdecydowałem, że wkrótce podpiszę wniosek, Polska dołączy do ruchu bezwizowego. Ludzie będą mogli swobodnie podróżować w obie strony. Oni starali się o to od wielu lat, wreszcie się udało – powiedział 4 października prezydent Trump dziennikarzom w Waszyngtonie.

Ogromnie się cieszę i jestem też za to wdzięczny Prezydentowi Donaldowi Trumpowi – skomentował świetną wiadomość prezydent Andrzej Duda. – Przez wiele, wiele lat nam to zniesienie wiz obiecywano. Wielu prezydentów o tym mówiło. Przeprowadziłem z prezydentem Trumpem na ten temat dosyć długą rozmowę, w trakcie której powiedział: „Musimy to załatwić, Polacy muszą być zwolnieni z wiz”, i to się właśnie dzieje. (…) Po cichu liczę, że procedura ws. ruchu bezwizowego skończy się przed końcem roku – dodał.

Swojej radości nie kryje też ambasador USA w Polsce, która w ostatnich miesiącach kilkakrotnie obiecywała Polakom zniesienie wiz. Słowa dotrzymała. – Bardzo się cieszę, że już wkrótce Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych bez wiz – napisała Georgette Mosbacher.

Z kolei senator USA Dick Durbin (Demokrata z Illinois) wydał oświadczenie, w którym podkreśla swoje zaangażowanie w Kongresie w kwestii zniesienia wiz dla Polaków. „Znam wielu Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy chcą, by Polacy mogli ich normalnie odwiedzać. Mam nadzieję, że teraz w końcu będzie to możliwe. Będę przyglądał się dalszym formalnościom prawnym przystąpienia Polski do programu bezwizowego” – napisał senator, który w 2013 roku zgłosił ustawę reformy imigracyjnej włączającą Polskę do programu Visa Waiver (przeszła w Senacie, ale została zablokowana w Izbie Reprezentantów).

Decyzja prezydenta Trumpa oznacza, że Polska będzie teraz sprawdzana przez Departament Bezpieczeństwa USA. Do zniesienia wiz potrzebna jest też zgoda Kongresu, ale to wydaje się być teraz formalnością.

Do programu „Visa Waiver”, należy obecnie 38 krajów świata, głównie europejskich. Ich obywatele przed wylotem do Stanów Zjednoczonych muszą jedynie zarejestrować się w specjalnym systemie weryfikacyjnym ESTA (Electronic System for Travel Authorization).

Arkadiusz Rogowski

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Webster

W piątek, 7 lutego, Klub PACC rozbrzmiewał tanecznymi rytmami. Podczas polskiego wieczoru walentynkowego o muzykę do tańca zadbali Paweł Kosztyla i Robert Powaza – czyli założyciele radia Nasze Radio Nowa Anglia, jedynej polskiej audycji radiowej w Nowej Anglii (można słuchać na fali 97.5 FM) – oraz Voy Anuszkiewicz. Zabawa taneczna była połączona ze smacznym poczęstunkiem i niespodzianką dla każdej z obecnych na imprezie pań. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com