Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Polacy przebywający...

Polonia też będzie głosować

09-08-2019

W wyborach do Sejmu i Senatu RP mogą wziąć udział także Polacy przebywający i mieszkający za granicą. Przysługuje im zarówno prawo do głosowania, jak i kandydowania. W Stanach Zjednoczonych tradycyjnie już lokale wyborcze będą działać dzień przed wyborami w Polsce, czyli tym razem w sobotę 12 października. Aby móc zagłosować, należy się wcześniej zarejestrować.

Polak, który chce zagłosować za granicą, musi zgłosić właściwemu konsulowi zamiar głosowania w konkretnym obwodzie. „Zgłoszenia dokonuje się najpóźniej w 3. dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 10 października 2019 r., ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej” – czytamy w informacji Państwowej Komisji Wyborczej.

W zgłoszeniu podaje się: nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, adres zamieszkania lub pobytu wyborcy za granicą, adres stałego zamieszkania wyborcy w kraju, tj. adres, pod którym wyborca ujęty jest w rejestrze wyborców (w odniesieniu do osób przebywających czasowo za granicą) oraz numer ważnego polskiego paszportu oraz miejsce i datę jego wydania. W państwach, w których dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem do przekroczenia granicy, w miejsce numeru ważnego polskiego paszportu można podać numer ważnego dowodu osobistego.

Obwody głosowania za granicą ustala minister spraw zagranicznych, a ich wykaz będzie dostępny we wszystkich polskich placówkach dyplomatycznych i konsularnych oraz delegaturach Krajowego Biura Wyborczego i na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej. Zgodnie z ogłoszonym przez prezydenta RP kalendarzem wyborczym informacja o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych ma być podana do publicznej wiadomości do 22 września 2019 roku.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, obywatele polscy przebywający poza granicami będą mogli zagłosować wyłącznie osobiście. Podobnie jak podczas majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego, Polonia nie będzie mogła głosować korespondencyjnie.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Obchody Dnia Myśli Braterskiej w Hartford, CT

W tym roku harcerska brać: hufiec harcerek „Podhale” wraz z hufcem harcerzy „Warmia” 23 lutego obchodziła tradycyjne święto World Thinking Day – Dzień Myśli Braterskiej w stolicy Connecticut – Hartford. Fot. Beata Krużel

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com