Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Prof. Marek...

Prof. Marek Rudnicki kandydatem na senatora RP

08-26-2019

Polonia doczekała się w końcu swojego reprezentanta wśród kandydatów do polskiego parlamentu. W gronie osób, na które będziemy mogli głosować 12 października br., jest profesor Marek Rudnicki na stałe mieszkający i działający w Chicago. Ten światowej sławy lekarz i działacz wystartuje z okręgu nr 44, w którym głosuje Polonia całego świata. Mimo że znalazł się na listach wyborczych Prawa i Sprawiedliwości, to jest osobą bezpartyjną. Zasiada także w Polonijnej Radzie Konsultacyjnej działającej przy marszałku Senatu.

Reakcja Polonii

Informacja o wpisaniu na listę wyborczą prof. Marka Rudnickiego pojawiła się 16 sierpnia, gdy Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło swoich kandydatów. Wśród nich znalazł się także bezpartyjny przedstawiciel Polonii. Wiadomość ta ucieszyła nie tylko mieszkańców metropolii chicagowskiej czy nowojorskiej, ale także wielu innych amerykańskich ośrodków, w których żyją nasi rodacy. Wśród komentarzy, jakie na ten temat pojawiają się na internetowych forach, a zwłaszcza na facebookowych profilach i grupach dyskusyjnych, dominują pozytywne opinie. „Na naszych oczach dokonuje się historyczny moment dopuszczenia do udziału w strukturach władzy reprezentanta Polonii. Jest to niezaprzeczalny fakt otwarcia politycznego państwa polskiego na 20-milionową polską diasporę zamieszkującą poza granicami Polski” – napisał na Facebooku Waldemar Biniecki, publicysta Pax Polonica, zachęcając wszystkich do głosowania na jedynego przedstawiciela Polonii wśród kandydatów do Senatu RP.

Marek Rudnicki jest świetnym, znanym lekarzem, filantropistą i po prostu dobrym i mądrym człowiekiem. Znam go osobiście, przez wiele lat mieszkaliśmy obok siebie. Ma zapał do działalności społecznej i chwała mu za to. Jakoś dziwnie jestem przekonany, że nieprzypadkowo, mimo poparcia ze strony PiS-u, występuje jako „bezpartyjny”. Ogromnej Polonii Amerykańskiej potrzebny jest ktoś, kto by reprezentował jej potrzeby w polskim Senacie. Wbrew wszystkim hejterom ta Polonia wysyła i inwestuje miliony, jeżeli nie miliardy, do Polski i powinna mieć swojego przedstawiciela w Polsce. Znając Marka, jakoś dziwnie się nie boję, że mimo poparcia ze strony PiS-u, będzie godnie nas reprezentował i będzie postępował zgodnie ze swoim sumieniem, a nie interesami partyjnymi PiS-u. Dlatego, mimo innych skłonności politycznych, popieram całym sercem jego kandydaturę i według mnie wszyscy myślący Polacy powinni zrobić to samo – stwierdził z kolei Andre-Andrzej Babinicz. – Popierajmy Marka Rudnickiego, to naprawdę szansa dla Polonii – podkreśliła krótko Kate Murawska. Z zacytowanych wypowiedzi, jak i szeregu innych, które można znaleźć na publicznych forach, wynika, że Polonia jest bardzo zadowolona z możliwości głosowania na swojego reprezentanta, w dodatku bezpartyjnego.

Działalność Marka Rudnickiego

Dr hab. n. med. Marek Rudnicki jest byłym wykładowcą i profesorem University of Illinois w Chicago oraz przewodniczącym Department of Surgery w Ross University School of Medicine, a także dyrektorem Rezydencji Chirurgicznej w Advocate Medical Center w Chicago i członkiem Rady Dyrektorów Metropolitan Chicago Chapter oraz Governor w American College of Surgeons. Poza tym jest związany z wieloma innymi amerykańskimi i polskimi towarzystwami medycznymi. Pełni funkcję prezesa Związku Lekarzy Polskich w Chicago i jest byłym doradcą ministra zdrowia (2001–2002) oraz prezydentem Światowej Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych (2009-2016). Jest także członkiem Collegium of Eminent Scientists, zrzeszającego najbardziej prominentnych przedstawicieli polskiej nauki na emigracji. Pełni również funkcję przewodniczącego Międzynarodowej Rady Naukowej „Wiadomości Lekarskich”. W polsko-amerykańskim środowisku medycznym jest także znany jako założyciel „Amber Coalition”, organizacji non profit koncentrującej się na zapobieganiu i wczesnym wykrywaniu problemów onkologicznych. „Amber Coalition” powstała w ramach   Polsko-Amerykańskiego Programu Walki z Rakiem Piersi. Poza zawodową działalnością prof. Marek Rudnicki jest inicjatorem i współorganizatorem wielu akcji środowisk polonijnych związanych z obroną dobrego imienia Polski i Polaków na obczyźnie oraz autorem programów w amerykańskiej sieci radiowej NPR upamiętniających wkład Polski i Polaków w zwycięstwo nad Niemcami podczas drugiej wojny światowej oraz opisujących przeobrażenia polityczne po upadku komunizmu w 1989 roku. Poza tym jest także miłośnikiem sportu, a zwłaszcza tenisa i narciarstwa oraz himalaizmu – zdobył kilka największych szczytów świata.

Przeszłość kandydata Polonii

Prof. Marek Rudnicki ma bogatą przeszłość antykomunistyczną. W latach 80. był członkiem krajowych struktur opozycyjnych i współzałożycielem Solidarności w Śląskiej Akademii Medycznej. Reprezentował także swoje środowisko w regionalnych i krajowych organach akademickiej służby zdrowia. W latach 1982-1987 był członkiem Biskupiego Komitetu Pomocy Więzionym i Internowanym, a także organizatorem pomocy medycznej dla represjonowanych i ich rodzin. Poza tym zajmował się kolportażem prasy podziemnej m.in. „Tygodnika Mazowsze” w Regionie Śląsko-Dąbrowskim. W 1987 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych.

Nagrody i wyróżnienia

Prof. Marek Rudnicki za swoją działalność zawodową oraz opozycyjną i społeczną otrzymał wiele nagród i medali. Jest wyróżniony m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Platynowym Laurem Ambasadora Spraw Polskich, Prymasowskim Złotym Medalem za Posługę dla Kościoła i Narodu, Złotą Odznaką za Zasługi dla Województwa Katowickiego, Medalem „Honoris Gratia” Prezydenta Miasta Krakowa, Medalem Honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich za Zasługi dla Obrony Praw Człowieka, a także Medalem „Gloria Medicinae” – najwyższym odznaczeniem przyznawanym lekarzowi przez polskie środowisko medyczne. Jest także laureatem honorowego tytułu Ambasadora Polskich Kongresów. Był także wybrany Człowiekiem Roku, Polonusem Roku i Wybitnym Polakiem za Granicą.

W październikowych wyborach o miejsce w Senacie będzie rywalizował m.in. z Kazimierzem Michałem Ujazdowskim, byłym posłem PiS i ministrem kultury w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, który jest kandydatem Platformy Obywatelskiej. 

MK

wróć

Fotorelacje

Obchody Dnia Myśli Braterskiej w Hartford, CT

W tym roku harcerska brać: hufiec harcerek „Podhale” wraz z hufcem harcerzy „Warmia” 23 lutego obchodziła tradycyjne święto World Thinking Day – Dzień Myśli Braterskiej w stolicy Connecticut – Hartford. Fot. Beata Krużel

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com