Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Mec. Joanna Pluta i...

Prawo spadkowe bez tajemnic

08-26-2019

Jak skutecznie rozporządzić majątkiem na wypadek śmierci? Jak załatwić kwestię spadku po rodzicach czy dziadkach w Polsce? Sprawy spadkowe bywają skomplikowane, zwłaszcza gdy dotyczą majątku znajdującego się po obu stronach oceanu.

Dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. KPP Kancelaria Baran & Pluta będzie w takich przypadkach doskonałym wyborem, bowiem dzięki dwóm kancelariom – w Polsce i w USA – prawnicy są w stanie zająć się jednocześnie sprawami spadkowymi klientów zarówno w Ameryce, jak i w Polsce, dbając o najdrobniejsze szczegóły i zapewniając serwis w pełnym zakresie godzin, w lokalnej strefie czasowej.

2 kancelarie – w Polsce i w USA

Eksperci z KPP Kancelaria Baran & Pluta zapewniają kompleksową obsługę, służąc pomocą prawną w takich kwestiach jak dziedziczenie – na mocy testamentu (last will) lub ustawy, trust, współwłasność (joint tenancy), reprezentowanie klienta przed polskim i amerykańskim Urzędem Skarbowym (IRS), reprezentowanie klienta przed sądem, ustalenie wysokości masy spadkowej, w tym wycena nieruchomości i innych aktywów a także rozliczenie podatków w Polsce i USA.

Przeprowadziliśmy ponad 200 postępowań spadkowych, mamy na koncie 98% wygranych spraw i ponad 50 mln dolarów uzyskanych dla naszych Klientów – mówi mecenas Joanna Pluta, współzałożycielka i partner zarządzający KPP Kancelarii Baran & Pluta, i trzeba przyznać, że liczby te robią wrażenie. Jednak nie tylko o liczby tu chodzi, ale za stojących za nimi ludzi – z jednej strony ekipę utalentowanych i doświadczonych prawników, specjalizujących się w różnych dziedzinach prawa, dzięki czemu możliwa jest wszechstronna analiza i kompleksowe zajęcie się każdym przypadkiem, z drugiej strony – klientów, którzy mają pewność, że ich sprawa jest prowadzona należycie, niezależnie od tego, czy w grę w chodzi majątek w Polsce, czy w USA.

Akcje w spadku

A życie pisze często zaskakujące scenariusze. Doskonałym tego przykładem jest sprawa pani Magdaleny, która odziedziczyła w USA spadek po swoim ojcu, który nie dość, że nie był ani obywatelem, ani rezydentem USA, to nawet nigdy nie odwiedził tego kraju. Jak to możliwe? Jej nieżyjący ojciec był pracownikiem dużej firmy komputerowej z siedzibą w USA. Spółka amerykańska, w której ojciec był zatrudniony, w ramach dodatkowego wynagrodzenia przyznała mu wiele lat temu pakiet swoich akcji. Dzięki sprawnej pracy kancelarii udało się szybko ustalić, iż obecna wartość posiadanych akcji wynosi ponad 300 tysięcy dolarów. Zostały wszczęte procedury dziedziczenia akcji i rozliczania podatku w USA. W konsekwencji wypłacono kwotę równowartości akcji, opiewającą na ponad 1 milion polskich złotych.

Majątek z trustu

Innym ciekawym przypadkiem była sprawa trójki rodzeństwa z małej miejscowości położonej pod Opolem. Znaleźli w dokumentach swojej blisko 100-letniej babci Haliny, którą się opiekowali, listy z USA wskazujące, iż może ona być stroną postępowania spadkowego w Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że całe rodzeństwo oraz ich babcia są beneficjentami trustu utworzonego w USA przez siostrę babci – Irenę D. Postępowanie w tej sprawie było skomplikowane, gdyż założenia trustu wskazywały na obowiązek dokonania z niego wypłaty na rzecz rodzeństwa pani Ireny lub jej spadkobierców ustawowych w Polsce. Otwarcia trustu dożyła wyłącznie pani Halina i była też jedyną spadkobierczynią w Polsce po swoich nieżyjących już braciach. Nigdy jednak nie przeprowadziła po nich postępowania spadkowego. Aby uzyskać środki z trustu w wieku blisko 100 lat, kancelaria pomogła przeprowadzić pani Halinie postępowania spadkowe po zmarłych braciach w Polsce, a w konsekwencji przeprowadzenia tego postępowania cały ich udział spadkowy w truście Ireny D. przeszedł na panią Halinę. Dzięki sprawnej pracy kancelarii zarówno w USA, jak i w Polsce, na swoje 101. urodziny pani Halina oraz troje jej wnucząt otrzymali należną im część majątku z masy trustu, o równowartości półtora miliona złotych.

Spadek w Polsce i w Stanach

Postępowania spadkowe w USA, gdy w grę wchodzą spadkobiercy w Polsce, mogą być postępowaniami wieloetapowymi. Tak właśnie było w sprawie pana Stanisława, który wyemigrował do USA we wczesnych latach 80. Nie założył rodziny. Za życia postanowił rozporządzić swoim majątkiem na wypadek śmierci. Spisał ważny w stanie Nowy Jork testament, w którym rozporządził częścią składników majątkowych, dokładnie wskazując kto jaką kwotę z jego majątku ma otrzymać na wypadek śmierci, wskazał też zarządcę swojego testamentu. Beneficjentami spadku w całości byli obywatele i rezydenci Polski. Poza testamentem pan Stanisław posiadał także fundusz emerytalny w postaci 401 K oraz dodatkowe ubezpieczenie na życie w prywatnym funduszu ubezpieczeniowym. Pan Stanisław posiadał również konto w banku na terytorium Polski, na które przelewana była jego emerytura z Polski. Ze względu na wielość i zróżnicowanie składników majątkowych oraz posiadanie masy spadkowej zarówno w Polsce, jak i w USA, postępowanie spadkowe okazało się być bardzo skomplikowane. W pierwszej kolejności zostało zainicjowane postępowanie spadkowe z testamentu po zbadaniu jego zgodności z prawem stanu Nowy Jork. W tym samym czasie KPP Kancelaria Baran&Pluta rozpoczęła postępowanie o nabycie spadku na podstawie tego samego testamentu w Polsce, aby doprowadzić do właściwego nabycia środków z konta bankowego spadkodawcy w Polsce. W USA także zostały jednocześnie podjęte czynności prowadzące do wypłaty środków z 401K oraz prywatnego ubezpieczenia na życie spadkodawcy. Cała skomplikowana sprawa spadkowa toczyła się przez kilkanaście miesięcy, ale została zakończona sukcesem.

Nie zwlekaj, zadbaj o swój majątek!

Takich spraw było o wiele więcej, jednak te przypadki pokazują, jak skomplikowane pod względem prawnym bywają sytuacje poszczególnych osób. Dlatego możliwość kompleksowej obsługi prawnej na terenie obu krajów ma kluczowe znaczenie – bo dzięki temu można nakreślić całokształt sytuacji pod kątem prawa zarówno amerykańskiego, jak i polskiego, a następnie poprowadzić całą sprawę tak, by została legalnie i korzystnie dla naszych klientów rozwiązana – tłumaczy mec. Joanna Pluta, która ukończyła zarówno studia prawnicze w Polsce, jak i studia na University of Las Vegas, William S. Boyd School of Law oraz CCSN na wydziale Collage of Liberal Art, jest zatem specjalistką zarówno w prawie polskim, jak i amerykańskim. – W takich sprawach czas też gra dużą rolę, warto uregulować swoje sprawy spadkowe zanim będzie za późno i majątek przejdzie nam koło nosa – dodaje mec. Pluta, zapewniając, że jeśli ktoś zdecyduje się na skorzystanie z usług KPP Kancelarii Baran&Pluta, będzie w dobrych rękach.

Promocja


Zadzwoń lub napisz!
KPP Kancelaria Baran&Pluta Sp. z o.o. Sp. k.
ul. Rozbrat 34/36 lokal 71, 00-429 Warszawa
Tel. +48 22 252 49 81, Fax +48 22 258 48 55

Więcej informacji na: www.spadki-usa.pl oraz www.kancelariapp.pl

wróć

Fotorelacje

Obchody Dnia Myśli Braterskiej w Hartford, CT

W tym roku harcerska brać: hufiec harcerek „Podhale” wraz z hufcem harcerzy „Warmia” 23 lutego obchodziła tradycyjne święto World Thinking Day – Dzień Myśli Braterskiej w stolicy Connecticut – Hartford. Fot. Beata Krużel

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com